Browse By

Jakimi środkami czyści się tapicerkę samochodową?

Czyszczenie tapicerki nie należy do zadań łatwych, choćby ze względu na to, że tapicerka narażona jest na wiele czynników zanieczyszczających, takich jak tłuszcz czy kurz, które wnikają do wnętrza materiału. Dlatego też dobór środków czyszczących powinien być uzależniony od tego, z jakiego rodzaju plamami i materiałem mamy do czynienia.

Środki do czyszczenia tapicerki – zwróć uwagę na konsystencję

Do czyszczenia tapicerki samochodowej można wybrać specjalistyczne środki o różnych konsystencjach. Najpopularniejsze są w formie pianek, zazwyczaj dość skuteczne. Pamiętajmy jednak, że do czyszczenia czy prania potrzebne są dodatkowo szmatki, szczotki czy gąbki, dzięki którym rozprowadzimy daną substancję czyszczącą na zabrudzonej powierzchni. Pianki powinny sprawdzić się do usuwania plam z napojów, takich jak kawa, herbata, bądź czekolady pozostawionej przez nasze pociechy.

Masz skórę w swoim samochodzie? Musisz postawić na specjalistyczne środki do czyszczenia

Miłośnicy skórzanych tapicerek mają trudniej niż ci, którzy zdecydowali się na klasyczne materiały. Wszystko dlatego, że skóra, choć wygląda efektownie, nie może być prana ani czyszczona intensywnymi środkami. Teoretycznie łatwiej usunąć z niej zabrudzenia niż na przykład z tapicerki welurowej, niemniej jednak musimy o nią dbać na tyle, by plamy usuwać regularnie – te powstałe kilka miesięcy temu mogą już z nami pozostać na zawsze. Zwłaszcza że wraz z upływem czasu warstwa ochronna na skórze, która zapobiega powstawaniu przebarwień czy zblaknięciu na przykład wskutek działania promieniowania ultrafioletowego, ulega zatarciu. Wtedy skóra jest podatna nie tylko na zmianę barwy, ale i pęknięcia, przetarć czy utraty swojej naturalnej struktury. Pamiętajmy, że do czyszczenia skórzanej tapicerki nie wolno stosować mydła – jego zasadowy odczyn może spowodować powstanie śladów na skórze, których nie da się usunąć. Do czyszczenia niedostępnych powierzchni warto zastosować szczotkę z miękkim włosiem.

tapicerka

Płyny i spraye do czyszczenia tapicerki

Tapicerka materiałowa, welurowa i skórzana – to trzy najpopularniejsze rodzaje w użytkowanych przez nas samochodach. Do czyszczeni zarówno materiałowej, jak i welurowej tapicerki można wykorzystać środki w płynie czy w sprayu. Spryskujemy nimi zabrudzone powierzchnie, następnie szorujemy szczotką i zostawiamy na określony czas. Z kolei do bardzo trudnych, starych zabrudzeń można spróbować zastosować odplamiacze, zazwyczaj także wyposażone w dodatkową szczoteczkę. Stosujmy je jednak tylko punktowo, by nie zniszczyć powierzchni.

Środki do czyszczenia tapicerki to jednak nie wszystko, czyli dlaczego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty?

Nie mając specjalistycznej wiedzy na temat sposobu czyszczenia tapicerki, możemy sprawić więcej szkody niż pożytku – sklepowe produkty wykorzystywane w tym celu mają bowiem standardowe stężenia. Ich nieumiejętne bądź niezgodne z opisem użycie może sprawić, że plamy nie tylko nie zostaną usunięte, ale dodatkowo pojawią się nowe spowodowane przez zastosowanie chemicznych preparatów. Jeśli zatem nie czujemy się pewnie w temacie czyszczenia naszego auta od wewnątrz i nie chcemy wydawać niepotrzebnych pieniędzy na środki czyszczące, których prawdopodobnie nie zużyjemy w całości, postawmy na usługi specjalistów. W Pucycar wyczyścimy tapicerkę nie tylko szybko, ale i skutecznie, stosując takie środki, które sprawdzą się na danym materiale, jednocześnie go nie uszkadzając. Dlaczego warto na nas postawić? Ponieważ dzięki nam będziesz cieszył się nie tylko czystym, ale także pachnącym wnętrzem samochodu – zlikwidujemy woń papierosów, czego nie da się zrobić na własną rękę. Pozbędziemy się też roztoczy, które mogą uczulać kierowcę czy pasażerów. Na pewno będą to dobrze wydane, a nie stracone pieniądze.