Browse By

Jakie wskazania wskazują do leczenia światłem?

Leczenie promieniami podczerwonymi oraz nadfioletowymi jest innowacyjną techniką stosowaną w fizjoterapii. Światłolecznictwo opiera się na działaniu poprzez ciepło i  dbałość o odpowiednią temperaturę tkanek, skóry oraz komórek. Zastosowań promieni w medycynie jest wiele i zależą od specyfiki pacjenta i jego problemu zdrowotnego.

Helioterapia opiera się na naturalnym źródle, czyli promieni UV emitowane przez słońce, a podczas zabiegów tak poprzez specjalistyczne promienniki. Technika ta jest najmniej złożonym procesem w światłolecznictwie i przenika przez skórę zaledwie do 2mm, jednak jest to wystarczające, by stosować ją w leczeniu zmian naskórka. Ciepło wywołane przez promieniowanie znacznie przyspiesza regeneracje tkanek i stanowi część procesu odnowy bilogicznej. Innymi metodami jest zastosowanie promieniowania IR, czyli podczerwonego oraz wykorzystanie lasera.

Wskazania do terapii światłem

Światłolecznictwo zyskało wielu swoich fanów w medycynie, ponieważ zakres wykorzystania jego możliwości jest duży i naukowcy wciąż odkrywają nowe korzyści dla ludzkiego organizmu. Światło UV stosowane jest w leczeniu różnych odmian gruźlicy, takich jak kostno-stawowa czy więzadeł chłonnych, korzystnie oddziaływuje także w przypadku występowania łuszczycy, przewlekłych i ostrych stanów zapalnych stawów czy zaburzeń wzrostu kości u dzieci. Udowodniowo też pozytywny wpływa promieniowania na schorzenia takie jak trądzik lub czyraki.

Natomiast promieniowanie IR, czyli podczerwone wskazane jest w przypadku występowania obrzęków, krwiaków i stanów zapalnych, ponieważ wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze, co znacznie usprawnia przepływ krwi tętniczej przez komórki i tkanki w ludzkim ciele. Ponadto, technika ta stosowana jest u osób cierpiących na przewlekłe bóle, ponieważ światłolecznictwo zmniejsza napięcie mięśni i przyspiesza przemianę materii.

 światłolecznictwo wrocław

Przeciwwskazania do terapii światłem

Promieniowanie podczerwone UV oraz laseroterapia są cenionym źródłem lecznictwa w medycynie, jednak należy pamiętać, że nie każdy zostanie upoważniony do odbycia takiego zabiegu. Mimo wielu zalet, światłolecznictwo nie może być zastosowane, jeżeli pacjent nie spełni konkretnych wymagań. Główne przeciwwskazania to:

– choroba nowotworowa
– ciąża
– posiadanie rozrusznika serca
– niewydolność krążenia
– padaczka
– toczeń układowy
– tężyczka

Jednak lista przeciwwskazań jest nieco dłuższa, jednakże często dotyczy jedynie leczenia wybranych części ciała. Na przykład kobiety decydując się na zabiegi w okolicach lędźwiowo-krzyżowych kręgosłupa nie mogą w tym czasie przechodzić menstruacji. Innym przykładem jest występowanie u pacjenta stanów gorączkowych, gruźlicy płuc, zapalenia wątroby lub nadczynności tarczycy. W przypadku skłonności do krwawienia, niewyrównanej cukrzycy, bądź aktualnej choroby wrzodu żołądka lub dwunastnicy, pacjenci także nie dostaną pozwolenia na rehabilitację z wykorzystaniem promieni elektromagnetycznych.

Lekarz jest zobowiązany dokładnie przyjrzeć się pacjentowi oraz przeprowadzić szczegółowy wywiad, by wyeliminować pozostałe przeciwwskazania, takie jak występowanie znamion barwnikowych oraz żylaków i obrzęków oraz choroby bakteryjne i wirusowe. Z możliwości odbycia zabiegu z wykorzystaniem światłolecznictwa będą wykluczeni także albinosi oraz osoby uczulona na światło.


Artykuł powstał dzięki mediaid.care