Jakie uprawnienia do pracy na wysokości?
Osoby, które będą pracowały na wysokościach, czyli będą wykonywały pracę na powierzchni znajdującej się powyżej 1 metra nad ziemią lub poziomem podłogi muszą przejść specjalistyczne badania lekarskie przeprowadzone przez lekarza medycyny pracy, na podstawie, których będą posiadać uprawnienia do pracy na wysokości. Takie uprawnienia trzeba, co jakiś czas odnawiać. W przypadku osób do 50 roku życia zwykle wystarczy raz na dwa lub trzy lata, a po ukończeniu 50 roku życia, co roku.
BHP na wysokości
Obowiązujące w Polsce przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy nie wymagają obowiązkowych specjalistycznych kursów i szkoleń do pracowników wykonujących pracę na wysokości. Ale często pracownicy sami dobrowolnie decydują się na odbycie takich kursów. Niektórzy pracodawcy także zgłaszają swoich pracowników na kursy wysokościowe związane z charakterem pracy. Na polskim rynku jest wiele firm, które prowadzą wiele kursów i szkoleń dla osób wykonujących pracę na wysokości. Szkolenia są prowadzone w formie instruktażu stanowiskowego. Firmy szkoleniowe zapewniają sprzęt na czas szkolenia.
Osoby uczestniczące w szkoleniu muszą posiadać uprawnienia do pracy na wysokościach. Muszą okazać aktualne badania lekarskie zezwalające na pracę na wysokości, wydane przez lekarza medycyny pracy, posiadać opłacone składki ubezpieczeniowe oraz odpowiednią odzież i obuwie robocze, z których będą korzystać w części praktycznej szkolenia. Firmy oferują między innymi kursy ochrony przed upadkiem z wysokości podczas pracy na powierzchniach poziomych, podczas pracy na powierzchniach skośnych, dostęp linowy– zakres podstawowy, dostęp linowy- zakres rozszerzony, kurs alpinizmu przemysłowego, operator ściany wspinaczkowej, kurs do prac na elewacjach budynków, kurs do prac na drzewach i wiele innych. Na kursie ochrony przed upadkiem z wysokości na powierzchniach poziomych są zajęcia z przepisów bezpieczeństwa i ochrony pracy, technik poruszania się i asekuracji.
Kurs trwa około osiem do dziesięciu godzin i kosztuje około 300 złotych. Kurs ochrony przed upadkiem z powierzchni skośnych trwa nieco dłużej, około dwunastu godzin, kosztuje około czterystu złotych i oprócz zagadnień z kursu dotyczącego powierzchni płaskich dodatkowo obejmuje techniki poruszania się i asekuracji na powierzchniach skośnych.
Na wysokość tylko po kursie
Kursy z dostępu linowego obejmują przepisy BHP i techniki poruszania się i asekuracji z wykorzystaniem przyrządów zjazdowych i samozaciskowych, a także opuszczania i podnoszenia ładunku. Celem szkoleń dla operatorów ściany wspinaczkowej jest nabycie umiejętności doboru sprzętu i środków niezbędnych do wykonywania pracy, nabycie umiejętności zarówno teoretycznych, jaki praktycznych w zakresie doboru właściwej strategii i techniki potrzebnych do wykonywania pracy i zapoznanie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi przy wykonywaniu tego rodzaju pracy. Jednym z dłużej trwających kursów jest kurs technik linowych. Taki kurs trwa aż cztery dni. Jest to kurs przeznaczony dla osób mających minimum roczną praktykę w pracy na wysokościach. Jego program obejmuje techniki poruszania się po linie, napinania mostów linowych, kolejek, metody asekuracji na ściance wspinaczkowej, ratownictwo, techniki specjalistyczne.