Browse By

Elementy składające się na automatykę do bram

Automatyka do bram to dziś jeden z szybciej rozwijających się sektorów technologicznych usprawniających dziś nie tylko pracę w warunkach przemysłowych, ale również użytkowników garaży i bram wjazdowych do posesji. Aby automatyczne systemy mogły działać jednak poprawnie i niezawodnie przez dłuższy okres czasu konieczne jest dopasowanie do siebie wielu parametrów i elementów mechanicznych Producenci tacy jak Roger Technology i Entrematic doskonale radzą sobie z wprowadzaniem na rynek innowacyjnych rozwiązań usprawniających działanie bram garażowych i przemysłowych do standardów, jakich dziś oczekują ich użytkownicy. Jakie elementy składają się na automatykę do bram i od czego zależy ich wybór w kontekście konkretnej bramy?

Silnik i centrala sterująca

Automatyczne bramy działają dzięki zastosowanym do ich napędu silnikom, które zastępują pracę ludzkich mięśni. Choć wykorzystanie tego typu rozwiązania wydaje się być dość oczywiste, aby silnik mógł funkcjonować tu w pełni sprawnie musiał przejść szereg poprawek i zostać zainstalowany tak, by pracował zgodnie z tym, jak zostanie zaprogramowany w centrali sterującej. Moc silnika oraz parametry jego pracy dobierane są zarówno pod kątem rodzaju zastosowanej bramy, jej wymiarów i ciężaru, jak i sposobu jej prowadzenia czy oporów, jakie może napotkać po drodze.

Ważna jest też intensywność pracy bramy – inne systemy stosuje się do bram garażowych w domkach jednorodzinnych, inne do garaży podziemnych w blokach mieszkalnych czy galeriach handlowych, a jeszcze inne w zakładach przemysłowych, fabrykach i hurtowniach, gdzie częstotliwość ich otwierania i zamykania na przestrzeni jednego dnia jest o wiele większa niż liczba cykli bramy domowej w ciągu roku.

Sam silnik to jednak nie wszystko – aby mógł pracować, coś musi nim sterować. Sterowniki do bramy to oczywiście centralna część całego układu odpowiadająca za poruszanie bramą w odpowiednim czasie, połączona elektroniką z odbiornikami radiowymi i potrzebnymi do obsług bramy urządzeniami peryferyjnymi. To dzięki ustawieniom centrali możliwe jest blokowanie bramy w określonej pozycji, podnoszenie jej czy zamykanie za pomocą przycisków na pilocie, w smarfonie czy domofonie umieszczonym wewnątrz domu.

Bramy zdalnie sterowane

Jedną z głównych zalet nowoczesnych i inteligentnych bram automatycznych jest możliwość ich zdalnego otwierania i zamykania. Bramy automatyczne przestały być już tylko bramami, którymi porusza wbudowany silnik, ale w pełni funkcjonalnymi systemami operowanymi i kontrolowanymi z pozycji komputera centralnego. W przypadku bram garażowych czy przemysłowych możliwe jest dziś więc otwieranie bramy na odległość, z poziomu samochodu zaparkowanego przed bramą wjazdową lub z wnętrza mieszkania, bez konieczności wciskania przycisków znajdujących się bezpośrednio przy bramie.

Współczesne sterowniki pozwalają też na dość swobodne programowanie bramy, która może otwierać się i zamykać automatycznie o wskazanej porze czy po upływie określonego czasu od jej ostatniego użycia, może współpracować z innymi bramami podłączonymi do tej samej centrali czy wreszcie informować o ewentualnych awariach, przeszkodach na jej drodze czy konieczności wymiany poszczególnych elementów. Jako system, bramy sterowane automatycznie są więc dziś naprawdę funkcjonalne.

Wygodne systemy zabezpieczeń

Bramy automatyczne sterowane za pomocą pilota czy innego urządzenia radiowego wymagają zastosowania zestawu fotokomórek, dzięki którym będą mogły zamykać się swobodnie i bez narażania bezpieczeństwa znajdujących się w ich otoczeniu ludzi i przedmiotów. Wyłączniki krańcowe są również bardzo ważnym elementem automatyki, informującym centralę o osiągnięciu przez bramę odpowiedniego pułapu otwarcia bądź zamknięcia.

Fotokomórki natomiast informują o tym, że skrzydło nie może zostać zamknięte ze względu na znajdującą się na jego drodze przeszkodę oraz pozwalają też zatrzymać bramę w momencie awarii. Razem z opisanymi już elementami tworzą całość, dzięki której współczesne bramy to wysoce inteligentne i praktyczne urządzenia usprawniające codzienne życie setek tysięcy osób.


W zakresie automatyki do bram polecamy firmę GRODEX, która specjalizuje się również w sprzedaży, montażu oraz serwisie bram, ogrodzeń oraz stolarki.