Browse By

Jakie są elementy systemów przeładunkowych?

System przeładunkowy to część konstrukcji, która znacznie ułatwia przyjęcie dostawy w sposób sprawny i bezpieczny. Obecnie, przyjęcie dostawy jest szczególnie zabezpieczane. Różne są bowiem towary, jakie mogą do nas trafić. Zadaniem systemów przeładunkowych, jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody podczas rozładunku towaru.
Wiele jest rodzajów systemów, które przyspieszają procesy dostawy. Poszczególne elementy są dopasowywane do danego miejsca, pod względem jego wielkości. Oprócz tego, systemy dobierane są w taki sposób, by zapewnić jak największe bezpieczeństwo dla osób, które zajmują się dostawą. Dzięki ich wykorzystaniu, zabezpieczony będzie również towar – często przewożony na paletach.

Gdzie znajdują się poszczególne systemy przeładunkowe? – Miejsce, w którym powinny znaleźć się konkretne systemy, to pomieszczenie lub część budynku, w której przyjmuje się dostawy. Większość supermarketów, galerii handlowych oraz sklepów czy hurtowni, ma specjalnie wydzielone miejsce do rozładowywania towaru, więc bardzo łatwo jest je rozpoznać.

Elementy systemów przeładunkowych

Istnieją bardzo różne elementy, które wchodzą w skład wyposażenia przeładunkowego. Elementy te umożliwiają wykonanie pracy, jaką jest bezpieczna i sprawna dostawa towaru. Poszczególne części systemów przeładunkowych, są stosowane w większości miejsc. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze i obowiązkowe elementy systemów przeładunkowych.

Systemy przeładunkowe

Systemy przeładunkowe – autor fotografii: AMTR©

  • Platforma załadunkowa jest obowiązkowym elementem, który powinien znaleźć się tuż przy wjeździe na dane stanowisko. Istnieją platformy wysuwne i uchylne, które pozwalają rozładować towar w odpowiedni sposób. Platformy takie są dostosowane do przewożenia towarów za pomocą wózka widłowego.
  • Śluzy uszczelniające – ich zadaniem jest zapewnić szczelność pomiędzy tylnym wejściem do pojazdu, a miejscem rozładunku. W większości przypadków, śluzy są pomocne szczególnie w zimniejszych porach roku. Jeśli budynek lub magazyn jest ogrzewany, uszczelnienie takie pomaga podnieść komfort pracy. Poza tym, śluzy znajdują swoje zastosowanie przy rozładunku mrożonej żywności.
  • Naprowadzacze kół – w miejscu, w którym szczególnie często i intensywnie przyjmuje się dostawy, konieczne jest zamontowanie naprowadzaczy. Są to niewielkie, metalowe ramy i stanowią integralną część całego systemu. Dzięki nim, pojazd bezpiecznie podjedzie do doku.
  • Słupki i odboje to elementy, które służą bezpieczeństwu kierowcy i jego pojazdowi. Tir nie zostanie uszkodzony, jeśli na ścianach znajdują się specjalne odboje. Popularne słupki z kolei, są umieszczane pomiędzy stanowiskami, by je oddzielić oraz w miejscach, do których nie ma dostępu.
  • Ręczne pomosty (klapy przeładunkowe) – jest to obowiązkowe wyposażenie miejsca, przeznaczonego do przyjmowania dostaw. Pomosty te uruchamia się ręcznie, co zapewnia sprawność i wygodę. Każda klapa przeładunkowa stanowi przedłużenie stanowiska – zapewnia ona bezpieczną drogę z tira do miejsca przeładunku.

Jak korzystać z systemów przeładunkowych

Kierowcy oraz dostawcy, podjeżdżając w dane miejsce, mają jedynie za zadanie przekazać towar w bezpieczny sposób. Pracownicy magazynu oraz miejsca dostaw, uruchamiają klapy, wsuwają słupki pod ziemię i obsługują śluzy uszczelniające. Podczas rozładunku towaru, istotna jest współpraca dwóch stron. W niektórych przypadkach, wszelkie systemy przeładunkowe uruchamiają się za pomocą specjalnych czujników.
Dostawę zawsze musi odebrać osoba upoważniona. To zapewnia nas o bezpiecznym przyjęciu towaru. Przyjmując dostawę, dana osoba wie, w jaki sposób uruchamiać konkretne typy systemów.

Korzystanie z systemów przeładunkowych nie tylko ułatwia, ale i umożliwia przyjęcie dostawy. Obecnie, systemy takie są bardzo nowoczesne i dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów.