Tokarz – specyfikacja zawodu
Praca tokarza, choć wydawać by się mogło zawód stary jak świat, w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. Tokarz to osoba, której zadaniem jest obróbka wszelkich elementów z tworzyw takich jak metal czy plastik na specjalistycznych maszynach skrawających. Poszczególne zadania tokarza zależą od przedmiotów, które przyjdzie mu obrabiać jak i typu maszyny, na jakiej będzie musiał pracować. Podstawowe usługi tokarskie, jakie można zlecić specjaliście w dziedzinie toczenia to między innymi toczenie zewnętrzne i wewnętrzne, a więc wykonywanie wszelkiego rodzaju śrub, kół zębatych, tulejek, tarcz hamulcowych czy różnego rodzaju wałków. Jak właściwie wygląda praca tokarza, kto może nim zostać oraz jakie usługi frezarskie oferuje tokarz?
Kto może zostać tokarzem?
Wiele szkół technicznych i zawodowych ma dziś w swojej ofercie zawód tokarza. Dzięki ciągłej pracy specjalistów nad udoskonalaniem maszyn tokarskich, uczniowie techników pracujący na najnowszych maszynach mają największe szanse na powodzenie w zawodzie. Aby jednak móc zostać tokarzem potrzeba czegoś więcej, niż samej chęci do pracy. W zawodzie tokarza ceniona jest przede wszystkim wysoka kultura pracy, dokładność, precyzja i samodzielność. Osoby, które lubią samodzielną pracę manualną i interesują się metalurgią powinny z powodzeniem sprawdzić się w zawodzie.
Alternatywą dla techników i szkół zawodowych są różnego rodzaju kursy zawodowe, które przygotowują kandydatów do zawodu z podstaw pracy tokarza. Niestety, kursy te są zwykle zbyt krótkie by uczniowie mogli nabrać podczas ich trwania nieocenionych umiejętności praktycznych, dlatego też osoby po kursach mają często problem ze znalezieniem pracy, zwłaszcza gdy przychodzi im konkurować ze znacznie bardziej obytymi z pracą absolwentami szkół zawodowych.
Tokarz – specyfikacja zawodu
Zawód tokarza, obok profesji takich jak frezer, strugacz, czy szlifierz jest zaliczany do grupy zawodów operujących na maszynach skrawających. Podczas obróbki materiałów metodą skrawania, poprzez usuwanie niepotrzebnych części materiału, możliwe jest uzyskanie elementów o określonych w zleceniu parametrach i fakturze. Podczas toczenia stosowany jest przede wszystkim nóż tokarski, którym przy zastosowaniu ruchów prostopadłych, równoległych i posuwistych wykrawa się pożądany kształt elementu z obracającego się przedmiotu.
To właśnie ruchowi obrotowemu materiału obrabianego zawód tokarza zawdzięcza swoją nazwę.
W zależności od rodzaju obrabianego materiału i produktu, jaki ma być efektem toczenia, tokarz stosuje różnego rodzaju maszyny. Wśród najpopularniejszych typów maszyn wyróżniamy między innymi tokarkę uniwersalną ogólnego przeznaczenia, tokarkę rewolwerową, tokarkę sterowaną numerycznie, tokarkę karuzelową, tokarkę tarczową oraz szereg automatów i półautomatów tokarskich.
Praca tokarza wymaga, jak już zostało wspomniane, wysokiej precyzji i dokładności. Nawet w przypadku maszyn automatycznych to od tokarza zależy, czy finalny produkt będzie spełniał oczekiwania klienta. Zastosowanie konkretnych maszyn tokarskich jest ściśle związane z miejscem zatrudnienia i stanowiskiem pracy – choć tokarz musi być w stanie obsłużyć każdą z maszyn, w pracy zawodowej prawdopodobnie przyjdzie mu obsługiwać tylko jeden typ. Ze względu na charakter pracy tokarza, osoby wybierające ten zawód muszą liczyć się z dużym hałasem w miejscu pracy oraz niebezpieczeństwem uszkodzenia ciała przez niewłaściwą lub nieostrożną obsługę maszyny. Zawód tokarza wymaga odpowiedniej kondycji fizycznej, by wszystkie zadania mogły być wykonywane płynnie i sprawnie, oszczędzając zarówno zdrowie tokarza, jak i materiały zużywane podczas toczenia.
Podstawowe usługi tokarskie
Koła pasowe, tarcze hamulcowe, wałki, śrubki, koła zębate – usługi tokarskie wykonywane zarówno przez osoby parające się zawodem w wolnej chwili, jak i większe zakłady produkcyjne opierają się przede wszystkim na wytwarzaniu wszelkiego rodzaju narzędzi i elementów o kolistym, walcowym przekroju i kształcie. Większość tokarzy zatrudnia się w większych zakładach produkcyjnych, w których to toczone elementy nie są sprzedawane na zewnątrz, a wykorzystywane podczas kolejnych etapów produkcyjnych.
Tokarze z łatwością znajdują zatrudnienie świadcząc usługi tokarskie w przemyśle samochodowym, maszynowym i metalurgicznym. Wiele osób decyduje się też na wyjazd za granicę – właściwie każdy kraj w Europie poszukuje dziś dobrych tokarzy, a znajdowane tam oferty pracy przekraczają często kilkakrotnie stawki oferowane w Polsce.
Artykuł powstał we współpracy z firmą oferującą usługi tokarskie Hydro Feed: http://hydrofeed.eu/.