Browse By

Jakie rodzaje piwa można spotkać w Polsce?

Pomimo powszechnego przekonania, że to mocniejsze alkohole są najchętniej spożywane w Polsce, statystyki pokazują coś innego. Według badań z 2016 roku, Polacy spożywają najwięcej różnych rodzajów piwa. Złocisty trunek stanowi aż 54% wszystkich kupowanych i spożywanych napojów alkoholowych. Wraz z tak znacznym wzrostem popularności piwa, wzrasta również świadomość konsumentów. Są oni zainteresowani nie tylko najpopularniejszymi markami, chcą też próbować różnych rodzajów piwa. Dodatkowo zaopatrują się również w coraz więcej piwnych akcesoriów takich jak odpowiednie szklanki i pokale do picia piwa czy nawet otwieracze do piwa. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie rodzaje piwa można zatem spotkać w polskich sklepach i jak je pić, zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

Lager – najpopularniejszy rodzaj piwa w Polsce

Najpowszechniejszym i najchętniej wybieranym rodzajem piwa w Polsce jest lager. Charakteryzuje się rześkim i czystym smakiem oraz niskim poziomem goryczy. Sprawdza się idealnie w ciepłe, letnie dni, gasi pragnienie i orzeźwia. Lagery to tak zwane piwa dolnej fermentacji. Muszą leżakować w beczkach w niskiej temperaturze (od 8 do 12 stopni Celsjusza) co najmniej pięć tygodni lub dłużej.

Wśród lagerów najpopularniejsze są lagery klasyczne, pilsnery, koźlaki czy portery bałtyckie. Wszystkie mają podobny sposób produkcji, odróżnia je jednak skład dodatków, a także okres, w którym się produkuje.

Najlepszą szklanką do piwa typu lager jest kielich na stopce. Nazywa się go czasem również pokalem do picia piwa (z niemieckiego „pokal” – puchar). Lagery dostępne są zarówno w puszkach, jak i butelkach, więc warto zaopatrzyć się również w otwieracz do piwa.

Ale – mniej popularny rodzaj piwa o wyrazistym smaku

Mniej popularnym rodzajem piwa w Polsce jest ale. To piwo tak zwanej górnej fermentacji. Leżakuje krócej niż lagery, ale drożdże pracują w nim przy wyższej temperaturze (między 16 a 30 stopni Celsjusza). W związku z tym, ale mają bardziej intensywny i złożony smak. Wyczuwalna jest w nich większa gorycz, ale również bogate aromaty owocowe. Z produkcji tych rodzajów piw słyną szczególnie Brytyjczycy, Irlandczycy i Belgowie. Tam również są najpopularniejsze.

Do picia ale trzeba wybrać odpowiednią szklankę do piwa. Musi mieć odpowiedni kształt, aby w jak najlepszy sposób oddawać aromat. W związku z tym powinna być ona zdecydowanie szersza niż pokal do picia piwa i dodatkowo rozszerzająca się jeszcze ku górze. Takie szklanki do picia piwa można bardzo często spotkać w wielu pubach i restauracjach, ale najczęściej podaje się w nich… lagery. Nie jest to do końca zgodne ze sztuką serwowania piwa.

Różne rodzaje piwa – ich popularność będzie tylko rosła

Piwo już stało się najpopularniejszym napojem alkoholowym w Polsce. Wraz z tym wzrasta również świadomość konsumentów i kultura spożywania piwa. Polacy coraz więcej wiedzą o piwie, coraz chętniej próbują również nowych smaków i rodzajów piwa. Za tym wszystkim idzie również większe przykładanie uwagi do szczegółów. Zamiast pić z butelki czy z puszki Polacy wolną napić się z odpowiedniej szklanki do piwa. Coraz popularniejsze są również pokale do picia piwa i inne gadżety jak otwieracze do piwa czy podkładki.

Najlepszy dowód na tę zmianę to również coraz większa liczba sklepów i stron, które oferują piwne akcesoria. Przykładem może być chociażby ten adres – https://www.garneczki.pl/produkty/pokale-do-piwa,592. Wszystko to sprawia, że piwo zyskało całkowicie nowy charakter, podobny do tego, który ma wino, a jego picie jest bardziej celebrowane.