Browse By

Terapia logopedyczna – czy warto z niej skorzystać?

Przede wszystkim, należy zacząć od tego, jaki cel ma terapia logopedyczna. Otóż, logopedia zajmuje się diagnozowaniem wad wymowy oraz pomaga się ich pozbyć. Najczęściej na terapię logopedyczną uczęszczają dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Terapia taka wygląda różnie – wszystko bowiem zleży od pacjenta, jego sytuacji oraz od stopnia natężenia problemu. Ważny jest również wiek pacjenta i podłoża choroby. Przed samą terapią, lekarz dokonuje wywiadu z rodzicem i dzieckiem. Ma to na celu objaśnienie problemu. Następnie, konieczne jest przeprowadzenie obserwacji ze strony logopedy. Lekarz w ten sposób ma szansę zauważyć ewentualne nieprawidłowości w zachowaniu dziecka. Należy także przeprowadzić specjalne testy, które potwierdzą zaburzenia występujące u dziecka. Na podstawie tych trzech kroków, logopeda ustala specjalny tok terapii, która będzie przeprowadzana z dzieckiem regularnie.

Jak wygląda terapia logopedyczna?

Dziś, logopedzi mają starannie opracowany plan działania, jeśli chodzi o leczenie pacjentów. Metody leczenia dopasowywane są indywidualnie do każdego pacjenta. Przede wszystkim wykorzystuje się terapię wymowy – logopedia ma za zadanie przyzwyczajać dzieci do wymawiania słów i głosek w sposób prawidłowy. Dla najmłodszych pomocne są gry i zabawy logopedyczne, które zostały stworzone specjalnie w tym celu. Dzięki zabawom i grom, dzieci z łatwością:

  • Rozróżniają dźwięki, kolory, słowa i poszczególne frazy,
  • Przyzwyczajają się do używania wielu słów naraz (uczą się poprawnie budować zdania),
  • Ćwiczą narząd mowy, uczą się modelować swój głos w przypadku wymawiania konkretnych słówek i fraz,
  • Ćwiczą rytmiczność mówienia,
  • Potrafią rozpoznać dwuznaki, spółgłoski miękkie,
  • Uczą się z pomocą atrakcyjnych środków nauki.

logopeda ostrowiec

Terapia logopedyczna prowadzona jest w Centrali Terapeutycznej Ligereklogopeda Ostrowiec. Pracujący tam specjaliści dostosowują terapię indywidualnie do potrzeb swoich pacjentów oraz wykorzystują w pełni sprawdzone, a jednocześnie nowoczesne metody leczenia. To miejsce godne polecenia! 

Dla kogo taka terapia jest pomocna?

Z terapii logopedycznej mogą korzystać przede wszystkim dzieci mające zaburzenia wymowy wywołane różnymi czynnikami. Często pacjentami logopedów są osoby z dysleksją, dyskalkulią czy dysgrafią. Dodatkowo, na terapię zapisywane są dzieci cierpiące na różne schorzenia i choroby. Np., zespół Aspergera, zespół Downa, autyzm, porażenie mózgowe czy problemy neurologiczne. Najczęściej rozwój narządu mowy jest w takich przypadkach mocno opóźniony. Wszelkie urazy na tle neurologicznym mogą powodować problemy z wymową.
Jednak, terapia laryngologiczna jest pomocna nie tylko w przypadku dzieci. Wielu dorosłych również korzysta z pomocy laryngologów. Wada wymowy jest dla wielu osób wstydliwym problemem, przez który często pacjenci mają problemy z nawiązywaniem bliższych relacji z rówieśnikami. Terapia logopedyczna więc stanowi jeden z najważniejszych kroków w życiu każdego człowieka mającego problemy z wymową.
Przebieg terapii jest układany indywidualnie dla każdego pacjenta. Każdy problem jest inny, a pacjenci mają różne predyspozycje do uczenia się i zapamiętywania. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości na wyleczenie pacjentów z różnych wad wymowy.