Browse By

Jakie pomoce znajdziemy w przedszkolu?

Przedszkole jest pierwszym poważniejszym etapem edukacji małego dziecka. Przed pójściem do przedszkola edukacją dziecka zajmowali się głównie rodzice, ewentualnie dziadkowie. Dziecko zaczynając swoją edukację przedszkolną często po raz pierwszy jest oddzielone na kilka godzin dziennie od swoich najbliższych, oderwane od środowiska, w którym do tej pory żyło, spędzało cały czas. Dzieci w wieku przedszkolnym są pomysłowe, aktywne, bardzo ciekawe świata. Emanują spontaniczną radością i ekspresją.

Przedszkolak z pełnym wsparciem

Dlatego bardzo ważne jest, aby przedszkola, w których spędzają większą część dnia, były dobrze przygotowane do zapewnienia dzieciom pełnego, wielowymiarowego rozwoju. W przedszkolu należy dbać o to, aby każde dziecko czuło się ważne i docenione, należy wspomagać dzieci w budowaniu poczucia własnej wartości i wiary we własne umiejętności. Bardzo ważną sprawą jest odpowiednio dobrany, wykwalifikowany i przyjazny personel przedszkola. Zaangażowani i troskliwi pedagodzy powinni codziennie czuwać nad zapewnieniem dzieciom warunków, które będą odpowiadać ich indywidualnym potrzebom rozwojowym. Nie bez znaczenia jest także, w jakie pomoce dydaktyczne przedszkole jest wyposażone. Dzięki ciekawym, różnorodnym pomocom dydaktycznym każde przedszkole zyskuje na atrakcyjności i jest bardziej przyjazne maluchom. Korzystając z pomocy dydaktycznych nauczyciel przedszkolny może w ciekawszy sposób przekazać wiedzę z różnych dziedzin życia, takich jak sport, ochrona środowiska, nauczyć zasad bezpieczeństwa, zdrowego odżywiania, higieny, zasad wychowania. Przedszkola oprócz zajęć i zabaw przewidzianych programem Ministerstwa Edukacji Narodowej mogą oferować różne zajęcia dodatkowe, takie jak rytmika, zajęcia logopedyczne, gimnastykę korekcyjną, zajęcia taneczne, zajęcia sportowe, poszerzone bloki zajęć plastycznych, naukę języków obcych, naukę gry na różnych instrumentach muzycznych, kółka teatralne.

przedszkole

Do prowadzenia tych zajęć przydadzą się pomoce dydaktyczne takie jak: akcesoria teatralne, pacynki, instrumenty muzyczne, bajki i wydawnictwa muzyczne, teatrzyki, akcesoria dekoracyjne, bibuły, brokaty, druciki kreatywne, farby, kredki, mazaki, różnego rodzaju plasteliny, ciastoliny, modeliny, różne wydawnictwa plastyczne, tektury, szablony. Do najnowszych pomocy dydaktycznych należą maty edukacyjne a także gry, takie jak „Szachy Maxi” i „Warcaby Maxi”. Do rozwoju motoryki małej, czyli czynności związanych z użyciem palców i dłoni bardzo przydatne będą pomoce dydaktyczne, do których należą gry zręcznościowe, duże miękkie lalki manipulacyjne, parawany manipulacyjne, sztalugi manipulacyjne, różne nawlekanki i przewlekanki, puzzle, labirynty, mozaiki, korale, nakładanki (dostępne na przykład tutaj: www.liger.net.pl/41-dla-przedszkoli). Do rozwoju motoryki dużej, czyli sprawności całego ciała bardzo potrzebne będą w każdym przedszkolu pomoce dydaktyczne w postaci materacy, piłek, placów zabaw, suche baseny, tory przeszkód, zestawy piankowe, ścianki wspinaczkowe, różnego rodzaju siedziska. Dzieci bardzo lubią korzystać z tablic magnetycznych, mat edukacyjnych typu „wąż literowy”, które umożliwiają zabawę zarówno w sali przedszkolnej, jak również na trawniku.