Browse By

Jakie objawy daje nowotwór gruczołu krokowego?

Gruczoł krokowy, znany również jako prostata, to znajdujący się w miednicy narząd wielkości orzecha włoskiego. Położony jest poniżej pęcherza moczowego, jego tylna ściana przylega do ściany odbytnicy, a przez środek przebiega cewka moczowa. Nowotwór gruczołu krokowego jest obecnie w Polsce drugim co do częstości występowania nowotworem złośliwym wśród mężczyzn, ustępując tylko rakowi płuc. 

Objawy nowotworu gruczołu krokowego

W początkowej fazie rozwoju nowotwór gruczołu krokowego nie daje zazwyczaj żadnych wyraźnych objawów. Pierwszymi symptomami są najczęściej dolegliwości wskazujące na łagodny przerost tego gruczołu manifestujące się poprzez:

  • częstomocz, 
  • nykturię, czyli konieczność wstawania w nocy w celu oddania moczu,
  • naglące parcie na mocz, 
  • uczucie niepełnego wypróżnienia. 

Zdarza się, że wśród początkowych objawów wskazujących na nowotwór gruczołu krokowego występuje także krwinkomocz rozumiany jako obecność czerwonych krwinek w moczu. Powiększanie się guza wiąże się z pojawieniem się kolejnych symptomów, przede wszystkim zastoju moczu w pęcherzu, wodonercza, a także niewydolności nerek. 

Podobnie do innych nowotworów złośliwych, tak i rak gruczołu krokowego może powodować przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych narządów, przede wszystkim kości, rzadziej płuc, wątroby oraz mózgu. W przypadku rozwiniętej choroby pojawiają się dolegliwości bólowe w okolicy kręgosłupa lędźwiowego, objawy ucisku rdzenia kręgowego, utrata masy ciała oraz postępujące problemy z oddawaniem moczu. Już pierwsze nieswoiste objawy w postaci zaburzeń w oddawaniu moczu powinny stanowić sygnał do zasięgnięcia opinii lekarza urologa. 

Urolog Swarzędz

Diagnostyka nowotworu gruczołu krokowego

Wczesne stadia nowotworu gruczołu krokowego, ze względu na swoje podobieństwo do objawów łagodnego przerostu prostaty, utrudniają szybkie rozpoznanie choroby. Do jej wykrycia konieczna jest odpowiednia diagnostyka, która rozpoczyna się zazwyczaj od badania per rectum. Badanie to polega na wprowadzeniu palca do odbytnicy i umożliwia wykrycie nowotworowych zmian w obrębie gruczołu krokowego. 

Do potwierdzenia wstępnej diagnozy wykorzystywana jest cytologia komórek pobranych z guza na drodze punkcji cienkoigłowej oraz USG jamy brzusznej służące ocenieniu wielkości zmian nowotworowych. Wśród innych badań stosowanych w diagnostyce raka gruczołu krokowego można wymienić:

  • badanie poziomu PSA – markera nowotworowego charakterystycznego dla nowotworu prostaty, 
  • podstawowe badania laboratoryjne krwi i moczu,
  • zdjęcie RTG klatki piersiowej,
  • tomografię miednicy małej służącą ocenie, czy doszło do przerzutów,
  • ultrasonografię przezodbytniczą pozwalającą na dokładny ogląd gruczołu krokowego,
  • scyntygrafię służącą ocenie stanu układu kostnego i wykrywaniu ewentualnych przerzutów.

Leczenie nowotworu gruczołu krokowego 

Istnieją różne metody leczenia nowotworu gruczołu krokowego. O tym, która z nich zostanie zastosowana, decyduje przede wszystkim zaawansowanie nowotworu, rokowania pacjenta, jego wiek, a także ocena ryzyka dokonywana na podstawie markera PSA. 

Leczenie operacyjne 

Operacja nowotworu gruczołu krokowego przeprowadzana jest wśród dobrze rokujących pacjentów, u których guz nie wykracza poza gruczoł krokowy. Zabieg polega na usunięciu prostaty wraz z węzłami chłonnymi oraz pęcherzykami nasiennymi. Operacja tego typu może być przeprowadzona poprzez otwarcie jamy brzusznej pacjenta lub, co stanowi obecnie preferowaną metodę, przy zastosowaniu laparoskopii. 

Radioterapia 

Radioterapia polega na napromienianiu promieniami elektromagnetycznymi powodującymi jonizację tkanek. Stosowana jest zazwyczaj u pacjentów, u których nowotwór ma bardziej zaawansowany przebieg, lecz nie wywołał przerzutów do odległych narządów. 

Hormonoterapia 

Ten rodzaj terapii stanowi leczenie hormonalne, podczas którego dochodzi do zmniejszenia wpływu testosteronu na nowotwór poprzez stosowanie odpowiednich leków lub usunięcie obu jąder pacjenta. Hormonoterapia stosowana jest najczęściej w sytuacjach, gdy nowotwór jest zaawansowany i wykorzystanie innych metod nie jest możliwe. W celu zwiększenia skuteczności leczenia hormonalnego częste jest jego łączenie z radioterapią. W sytuacji, w której skuteczność hormonoterapii maleje, stosuje się zazwyczaj chemioterapię

Urolog Opole

Urolog – Opole

Mężczyźni, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy, powinni udać się na wizytę w gabinecie urologicznym, gdzie uzyskają możliwość konsultacji z lekarzem specjalistą. Urolog prowadzi diagnostykę i leczenie nie tylko nowotworu gruczołu krokowego, lecz także innych chorób układu moczowego. Zachęcamy do wizyty w Medin Klinika u urologa z Opola. Uzyskają oni tutaj profesjonalną pomoc i diagnozę.