Browse By

Jaki wybrać aparat ortodontyczny dla dziecka?

Wady zgryzu można wykryć bardzo wcześnie i już w wieku dziecięcym można zacząć nosić odpowiedni aparat ortodontyczny. Dzięki niemu można zabezpieczyć przyszłe zdrowie szczęki danej osoby. Jak jednak wybrać odpowiedni aparat ortodontyczny dla swojego dziecka? W tym artykule odpowiadamy na to pytanie, pisząc o tym, na co warto zwracać uwagę podczas wyboru i o wszystkim, co warto wiedzieć na temat takich aparatów.

Leczenie wady zgryzu

Aparat ortodontyczny to przyrząd pozwalający na prawidłowe ułożenie poszczególnych zębów w taki sposób, aby zgryz był prawidłowy i nie powodował innych problemów zdrowotnych. Warto pamiętać o tym, że wszelkie wady zgryzu mogą być leczone od wczesnych lat życia, dlatego, jeśli wydaje Ci się, że zauważasz u swojego dziecka jakieś ich objawy, warto od razu skonsultować to z lekarzem. Na rynku są dostępne bardzo różne rozwiązania skierowane do osób z wadą zgryzu, dlatego specjalista będzie w stanie dopasować coś do dziecka, niezależnie od wieku malucha.

Niektóre aparaty są skierowane do kilkulatków, a inne dedykowane dzieciom w wieku nastoletnim. Niezależnie jednak od wieku dziecka, dobrze jest pamiętać, że to na najwcześniejszym etapie jego życia zmiany można wprowadzić najłatwiej, ponieważ ciało w dalszym ciągu się rozwija i przystosowuje. Nieleczona wada może się rozwijać i skutkować dyskomfortem lub schorzeniami w przyszłości.

Jak wybierać aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny musi przede wszystkim pasować do typu wady, dlatego niezbędna jest tutaj opinia lekarza, który oceni, z czego bierze się dana wada i jakie zmiany muszą zajść w układzie szczęki, aby można było ją zniwelować. Aparaty noszone są przez różne okresy i na różne sposoby. Niektóre muszą być noszone non stop, a inne można czasami zdejmować.

Skąd wiadomo, że należy wybrać się z dzieckiem do ortodonty? Do najbardziej oczywistych wad należy odstęp między zębami czy też zęby charakterystycznie wychylone w nieprawidłowym kierunku. Jednak problemem może być też nieprawidłowe układanie całej szczęki oraz wiele innych. Jeśli wydaje Ci się, że coś jest nie tak, ale nie potrafisz tego sprecyzować, kontrola u lekarza pozwoli Ci zweryfikować ewentualny problem – nic wówczas nie tracisz, zyskujesz jedynie informację o stanie zdrowia Twojego dziecka.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Osoby przygotowujące się do zakupu aparatu ortodontycznego dla swojego dziecka z pewnością chcą wiedzieć, jakiego rodzaju aparaty są w ogóle dostępne. Jednym z najpopularniejszych jest aparat ruchomy. Jest on przeznaczony do noszenia przez kilka godzin oraz do zakładania na noc. Jest to duża jego zaleta, ponieważ dzięki temu można dobrze wyczyścić zęby. Aparat ten stosowany jest zarówno na górnej, jak i dolnej szczęce i jedynie u dzieci i nastolatków, którzy mają jeszcze zęby mleczne.

dentysta

Przeciwieństwem tego aparatu jest aparat ortodontyczny stały, którego nie zdejmuje się – musi on być noszony przez cały czas. Przeznaczony on jest dla osób, które mają już wszystkie zęby stałe i może być zakładany na obydwie części szczęki lub tylko na jedną. Coraz popularniejszą metodą korygowania wad zgryzu jest aparat ortodontyczny Invisalign mający formę przezroczystych nakładek. Co ciekawe, różni się on znacznie od wymienionych, tradycyjnych aparatów. Każda nakładka jest wymieniana mniej więcej co dwa tygodnie, co znacznie wpływa na dobrą higienę w jamie ustnej i za każdym razem pacjent otrzymuje nową nakładkę, dostosowaną do zmian, które już nastąpiły.

Kiedy pozostałe aparaty posiadają metalowe druty, tutaj tego nie ma. Nakładki Invisalign dzięki swojemu przezroczystemu charakterowi są ledwo widoczne, dzięki czemu nosząc je, wygląd zębów jest estetyczny. Oprócz tego nakładkę można zdjąć na krótko, dlatego z łatwością można wówczas dobrze wyczyścić zęby.

Poszczególne aparaty muszą być dobrze dopasowane do szczęki, dlatego wizyty kontrolne u lekarza są niezbędne. Wówczas specjalista wprowadza zmiany, zarówno w przypadku aparatów stałych, ruchomych, jak i aparatów Invisalign. Dzięki temu leczenie jest kontrolowane i przynosi spodziewane rezultaty. Zmiany w aparatach dokonywane są zgodnie z tym, w jaki sposób szczęka się zmienia, co pozwala na maksymalnie prawidłowe dopasowanie. Warto pamiętać, by dziecko udało się do profesjonalnej kliniki ortodontycznej, takiej jak Perfect Dentalclinic.