Browse By

Jaki rower kupić do jazdy miejskiej?

Rowery są bardzo zróżnicowane i przeznaczone do jazdy po różnych nawierzchniach. Najpopularniejsze są rowery górskie, przeznaczone do wypraw terenowych. Dzielą się na pomniejsze grupy, które są bardziej wyspecjalizowane. Niemniej jednak charakteryzują się wytrzymałością, posiadają amortyzatory i specjalne opony.

Inna grupa to sprzęt szosowy, popularne kolarzówki. Do jazdy przede wszystkim po asfalcie lub innym litym podłożu. To klasa przeznaczona przede wszystkim dla ludzi lubiących szybką jazdę.

Dostępne są też pojazdy typu BMX i wiele innych. W zasadzie każdy rodzaj nadaje się do jazdy po mieście, lecz jeżeli tylko do tego ma służyć to lepiej wyposażyć się w rower typowo miejski.

Ogólna charakterystyka roweru miejskiego

Rower miejski, jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest do poruszania się w aglomeracji miejskiej. Podobnie jak w innych rodzajach rowerów, mamy dostępne dwie wersje ramy. Pierwsza z tradycyjną górną rurą oraz typ zwany damskim, z mocno obniżoną rurą. Ta druga wersja jest obecnie najbardziej popularna. Ułatwia wsiadanie, pozwala na jazdę nawet w długiej sukience. Pozwala też na przybranie bardzo wygodnej, wyprostowanej pozycji. O komforcie decyduje też szerokie, mocno wyściełane siodełko.

Rowery miejskie są dość ciężkie, stalowe to około 20 kilogramów, odmiany aluminiowe sięgają 13 kilogramów. Nie jest to typ rowerów wyczynowych, więc waga nie odgrywa tak ważnej roli. Wyposażone są też zazwyczaj w 28 calowe koła.

Przerzutki umieszczone są zazwyczaj w piaście tylnego koła, nie dysponują wieloma przełożeniami. Od 3 do 14 przełożeń. Przy poruszaniu się po mieści niewielka ilość w zupełności wystarcza. Biegi niezwykle rzadko się psują. Manetki do ich zmiany najczęściej występują w dwóch rodzajach, dźwigni umieszczonej na kierownicy lub też obracającego się elementu kierownicy.

Najważniejsze dodatki

Rowery miejskie służą do szybkiego i wygodnego przemieszczania się po ulicach. Często są też środkiem transportu do pracy i z powrotem. Takim sprzętem można wybrać się też na zakupy. By jednak tak się stało, taki rower musi posiadać dodatkowe wyposażenie.

Damskie rower miejski

Standardowe wyposażenie obejmuje kilka elementów. Pierwszy z nich to błotniki, bardzo pomocne w deszczowej pogodzie. Istotna jest też osłona na łańcuch i przednią korbę, dzięki temu ubranie nie zostanie zahaczone. Każdy rower miejski jest też wyekwipowany w tylni bagażnik, co pozwala na przewożenie potrzebnych rzeczy.

Nie należy też zapominać o tak ważnym elemencie jak oświetlenie zasilane przez dymano. Zapewnia widoczność na drodze a co za tym idzie, również bezpieczeństwo.

Do podstawowego wyposażenia można dokupić dodatkowe elementy. Jednym z nich jest przedni kosz na zakupy lub do przewożenia zwierząt. Jest też ogromny wybór sakw montowanych do tylnego bagażnika. Zwiększają ładowność roweru i pozwalają na przewożenie wszystkich potrzebnych rzeczy.

Rower do miasta

Rower górski czy trekkingowy sprawdzi się do przemieszczania po mieście. Jeżeli jednak ma służyć tylko w tym celu to lepiej zakupić sprzęt od początku do tego przystosowany. Rowery miejskie doskonale się nadają do jazdy po ulicach. Geometria ramy, przeżytki, siodełko i dodatkowe wyposażenie służą zwiększeniu komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki temu ten rodzaj sprzętu jest najlepszym rozwiązaniem z możliwych. Będzie doskonałym środkiem transportu poprzez wyposażenia w bagażnik i dodatkowe sakwy. Standardowe oświetlenie wpłynie na widoczność na drodze i zarazem bezpieczeństwo.


Artykuł powstał przy udziale sklepu rowerowego PM Bike oferujące rowery miejskie Le Grand, Kross czy Diamant.

W tym sezonie szczególnie polecamy rowery Le Grand, które odznaczają się wyjątkowym stylem i miejskim charakterem. Kupisz je tutaj: http://www.pmbike.pl/rowery-legrand

pm-bike