Browse By

Blendery – pomoc w przygotowywaniu własnych potraw

Blender to jedno z najbardziej popularnych urządzeń domowego AGD. Jest to sprzęt o niewielkich wymiarach, nie zajmujący wiele miejsca na blacie kuchennym i niezastąpiony przy wielu czynnościach związanych z przygotowaniem posiłków. Jest szczególnie ważny, jeśli lubimy nasz jadłospis wzbogacać o koktajle, zupy kremy, puddingi czy też inne posiłki o kremowej konsystencji. Bardzo dobrze kruszy także lód i doskonale miesza z sobą składniki sosów i innych potraw.

sokowo-baner

Blendery z racji swoich niewielkich wymiarów, świetnie mieszczą się nawet w szufladach, a niektóre modele posiadają specjalne nasadki, dzięki którym z łatwością można je przymocować do ściany czy innej powierzchni. W porównaniu do innych akcesoriów kuchennych, blendery nie są bardzo drogie, warto więc mieć w kuchni jeden model. Jak jednak dokonać dobrego wyboru i czym kierować się przy zakupie? Oto kilka praktycznych wskazówek i informacji, które mamy nadzieję pomogą w wyborze idealnego dla nas wyposażenia kuchennego.

Podział blenderów

 Zanim wybierzemy się do sklepu po wymarzony sprzęt kuchenny, przemyślmy dokładnie czego oczekujemy i do czego przede wszystkim będzie nam służył blender. Od tego zależy wybór rodzaju blendera, a w sklepach mamy do wyboru blendery ręczne i kielichowe.

 Blender ręczny

 Ten rodzaj blendera służy przede wszystkim do przecierania i mieszania z sobą różnych produktów. Jak sama nazwa już nam wskazuje, trzymamy go w ręku podczas pracy i ręcznie sterujemy ruchami. Dlatego przed zakupem sprawdźmy jak układa się nam w dłoni i jak pracuje, tak by później nie okazało się w domu, że jest zbyt duży dla nas lub też za mały i źle się z nim pracuje. Blender powinien idealnie leżeć w dłoni, co daje nam pełen komfort pracy. Wiele dostępnych modeli ma także poza podstawową końcówką do przecierania produktów, także wymienne końcówki do cięcia i siekania, ubijania piany lub kruszenia lodu.

 

Oferta blenderów ręcznych w sklepie sokowo.pl >>

 Blender kielichowy

 Inaczej blender stojący, czyli mikser ze specjalnym pojemnikiem w górnej części urządzenia, w którym przygotowuje się produkty. Pojemnik do miksowania czy siekania, może być wykonany z plastiku lub ze szkła. Natomiast część dolna, czyli stopka miksująca, może być wykonana ze stali nierdzewnej lub plastiku. Nie musimy trzymać go w dłoni, ma specjalne przyssawki, które opierają się na blacie kuchennym. Ten model zajmuje więcej miejsca niż blender ręczny, potrzebuje więcej przestrzeni zarówno na blacie kuchennym, jak i w szafce. Ma jednak także więcej funkcji i opcji niż zwykły blender ręczny. Niektórzy producenci oferują mikser kielichowy jako cześć bardziej złożonego robota kuchennego, więc nie trzeba już kupować osobno takiego sprzętu kuchennego. Niektóre blendery kielichowe są wyposażone dodatkowo w opcje młynka do kawy lub sokowirówkę, lecz trzeba się liczyć z tym, ze takiego typu modele są już dosyć drogie.

Oferta blenderów kielichowych w sklepie sokowo.pl >>

blender ręczny

Budowa blendera ręcznego

Blender ręczny zbudowany jest z części, w której wbudowany jest silnik oraz końcówki z odpowiednim ostrzem. Obecnie producenci sprzętu domowego dbają bardzo o jego jakość i design, co widać również w budowie blenderów. Mają one bardzo ergonomiczny kształt, który ułatwia pracę, wysokiej jakości materiały z których jest zbudowany oraz miękkie i bardzo wygodne uchwyty, doskonale pasujące do dłoni. Nie bez znaczenia jest waga takiego urządzenia, pomimo wbudowanego silnika jest bardzo lekkie, dzięki czemu nie męczymy się podczas pracy. Końcówki ostrza najczęściej wykonane są z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która daje nam gwarancję długiej pracy, bez dodatkowych problemów. Do dyspozycji mamy też kilka rodzajów końcówek, służących do siekania, mieszania lub kruszenia. Zazwyczaj mamy w panelu sterowania możliwość ustawienia kilku prędkości pracy silnika, co jest przydatne podczas np. ubijania piany.

Bardzo wiele modeli ma już wbudowany panel sterowania z wyświetlaczem LED, co staje się już powoli standardem. Blendery są dostępne w bardzo szerokiej gamie kolorów, każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie pod tym względem.

blender kielichowy

 

Budowa blendera kielichowego

 Mikser stojący ma w wyposażeniu pojemnik, który dodatkowo może mieć miarkę do płynów i innych substancji. Stopka miksująca posiada panel sterujący, którym regulujemy prędkość pracy. Są blendery bezprzewodowe, ale także modele posiadające kabel, który najczęściej jest łatwo złożyć i schować w specjalnie na to przygotowanym schowku. Wielu producentów oferuje także dodatkowe misy do mieszania ciast i innych potraw, które obok głównego pojemnika do mieszania, często okazują się bardzo przydatne i łatwe w montażu. Dzięki takiej zmianie, mikser kielichowy uzyskuje nowe funkcje i możliwości pracy w kuchni.

 Ważne parametry

 Najważniejszymi parametrami jest moc silnika i ilość obrotów na minutę jakie wykonuje to urządzenie. W mikserach ręcznych silniki mają słabszą moc, najczęściej od 170 do 900 Znacznie silniejsze są natomiast blendery kielichowe, których silnik ma moc od 800 do 1500W.

Wzależności od rodzaju blendera, różnią się także ilością obrotów na minutę – osiągają od 19 do 20 tysięcy obrotów na minutę. W niektórych modelach można spotkać funkcję turbo, czyli duże przyśpieszenie obrotów, co daje większe możliwości w pracy w kuchni.