Browse By

Jak dbać o samochód zimą?

Wśród wielu kierowców wciąż pokutuje błędne myślenie, że zima jest okresem, w którym w ogóle nie należy myć samochodu. Nic bardziej mylnego. Oprócz oczywistych przesłanek, takich jak to, że auto jest wizytówką swojego właściciela i że jazda brudnym samochodem jest nieelegancka, należy pamiętać również o stanie samochodu. Zimą drogi często są zasalane, pełne piachu i błota, co wpływa negatywnie zarówno na podwozie, jak i nadwozie samochodu. Co w takim razie zrobić?

Umycie samochodu

Najpierw należy dokładnie umyć samochód. Wbrew obiegowej opinii, zimą należy myć samochód częściej niż latem, ze względu na bardzo niekorzystne dla stanu samochodu warunki zewnętrzne, które sprzyjają  niszczeniu elementów auta. Oczywiście, wymaga to odpowiedniego zabezpieczenia uszczelek. Wybierzmy też taki dzień na mycie, który jest nieco cieplejszy i słoneczny. Myjąc samochód, oczyszczamy go z błota, soli i piasków, dzięki czemu będzie mniej się zużywał i skutki zimy nie odbiją się na wyglądzie jego karoserii. Pamiętajmy jednak, aby bardzo dokładnie osuszyć samochód po myciu. Zimą na pewno powstrzymajmy się przed myciem silnika, ponieważ akurat ta czynność nie jest polecana do wykonywania w niskich temperaturach.

Polerowanie

Przechodząc do polerowania, warto zaznajomić się z szeroką ofertą produktów dostępnych na rynku. Współcześnie znaleźć można wiele profesjonalnych środków polerskich, dzięki którym karoseria naszego auta zimą nie ulegnie korozji. Dobre pasty oferuje np. firma K2 czy Carex. Po wyborze środka odpowiedniego do swoich potrzeb, przystąpienie do polerowania to sama przyjemność.

Jak dbac o karoserie auta

Woskowanie

Woskowanie zimą jest bardzo ważnym elementem konserwacji samochodu.

Jeden z najlepszym wosków samochodowych to hybrydowy wosk Collinite Super Doublecoat, który sprawdza się nawet przy najcięższych kanadyjskich mrozach. Polecany jest również wosk Shiny Garage Extreme Wear Wax, wyróżniający się łatwością aplikacji i trwałością pokrycia

W ofertach sklepów znajdują się także inne produkty o zróżnicowanym działaniu, np. takie, które uodparniają karoserię na działanie kwaśnych deszczy.

Kosmetyki samochodowe do pielegnacji karoserii

Zabezpieczanie

W sklepach znaleźć można różnego typu specyfiki, które zabezpieczają elementy naszego samochodu przed zamarzaniem. Dobrym przykładem może być Rubber Care Stick Gummi Pfleg firmy Einszett – niemieckiej produkcji sztyft do ochrony i konserwacji gumowych uszczelek. Jest to  produkt niezwykle przydatny przy znacznym obniżeniu temperatur, o czym może przekonać się każdy kierowca mieszkający w Polsce.

Zimą szczególną popularnością cieszą się także specjalne płyny do rozmrażania szyb. Dzięki takim płynom usunięcie szronu i lodu z okien jest dużo łatwiejsze, a na szybach nie powstają rysy spowodowane użyciem skrobaczek.

My się zimy nie boimy

Jeżeli nasz samochód będzie zimą przez nas odpowiednio pielęgnowany, nie musimy obawiać się nawet największych mrozów. Spokojni o stan własnego auta, wyruszajmy w drogę, by cieszyć się piękną, białą zimą.