Browse By

Najbardziej znane i najpopularniejsze polskie zespoły rockowe

Niska popularność polskiej muzyki za granicą to problem, z którym rodzima branża muzyczna zmaga się już od dłuższego czasu. Z jakiegoś bliżej nie określonego powodu polskim zespołom i wykonawcom trudno jest przebić się na zagranicznych listach przebojów.

Przeszkodą może być sam język polski, którego za granicą zwyczajnie nie rozumieją, jednak wiele osób twierdzi, że przyczyna leży tu po stronie przesytu rynku międzynarodowego muzyką popularną i wysokimi wymaganiami, z jakimi musieliby zmierzyć się PR-owcy chcący wyprowadzić polski pop na szczyty światowych list przebojów. Zupełnie inaczej wygląda jednak sprawa bardziej niszowych zespołów oraz gatunków muzycznych, które nie koniecznie nadają się do typowego radia popularnego. Jedną z takich kategorii jest niewątpliwie polski rock, który choć rzadko puszczany w komercyjnych stacjach, wśród prawdziwych koneserów robi furorę. I to nie tylko w Polsce! Dziś przyjrzymy się rockowym zespołom z rodzinnego podwórka, których kariery kwitną dziś na całym świecie.

Polskie zespoły rockowe – zestawienie

Tides from Nebula

Nasze zestawienie otwiera Tides from Nebula – młoda grupa post-rockowa, która rozpoczęła swoją działalność w 2008 roku i od razu znalazła wierne grono odbiorców zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Już w pierwszym roku swojej działalności zespół koncertował z amerykańską grupą Caspian oraz włoskim At the Soundawn. To niewątpliwie przyniosło grupie sporą popularność w Europie. Za sukces odpowiada jednak przede wszystkim niewątpliwy talent muzyków. Co ciekawe, aktualnie Tides from Nebula posiada w swoim zanadrzu zaledwie trzy albumy. Kto wie, jak daleko mogą dojść w następnych latach.

 

Frontside

Założony w 1993 roku Frontside to grupa, która w swojej karierze przeszła już wiele zmian. Pierwsze brzmienia utrzymywane w klimatach hardcore z czasem przerodziły się w metalcore i deathcore, by w 2014 roku zupełnie odbić stylistycznie od wcześniejszych materiałów i wejść w szeroko pojętego rocka. Taka różnorodność została jednak doceniona przez wiernych fanów w Polsce i na świecie, również za sprawą albumów trzech albumów wydanych w języku angielskim.

 

Coma

Polska klasyka rocka, czyli pochodzący z Łodzi zespół Coma to pozycja, której z pewnością nie może zabraknąć w takim zestawieniu. Ich obecność w świadomości fanów rocka na całym świecie jest najlepszym dowodem na to, że zespół od lat radzi sobie świetnie również poza krajową areną. Coma jest jednym z najbardziej utytułowanych zespołów rockowych kraju, z wieloma statuetkami oraz hitami pojawiającymi się regularnie w rozgłośniach radiowych. W 2007 roku zespół zagrał jako suport dla Linkin Park oraz Pearl Jam na stadionie narodowym w Chorzowie. Ich ostatni album, zwany potocznie „czerwonym albumem” ukazał się również w anglojęzycznej wersji językowej, Set your dogs on me wydanej dzięki niemieckiej wytwórni EarMusic.

 

Riverside

Polska grupa tworząca muzykę z pogranicza rocka i metalu progresywnego to prawdziwa perełka w naszym zestawieniu. Choć dopiero piąty krążek, zatytuowany Shrine of New Generation Slaves przyniósł zespołowi komercyjny sukces w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Holandii, czy Finlandii, grupa jest rozpoznawalna wśród koneserów tego gatunku na terenie całej Europy. W swojej twórczości artyści poruszają zagadnienia takie jak problemy psychiczne, miłość oraz konflikt wewnętrzny, co właściwie jest tematyką często utożsamianą z tym konkretnym gatunkiem muzycznym. Co zaskakujące, popularność grupy poza granicami kraju nie przekłada się na rozpoznawalność w Polsce – tu nigdy nie trafili do szerokiej grupy odbiorców. Mimo to Riverside to niewątpliwie warta uwagi grupa rockowa, o której Europa usłyszy jeszcze wielokrotnie.

Behemoth

Rockowo-metalowy zespół Behemoth został już niejednokrotnie okrzyknięty najbardziej rozpoznawalną polską grupą muzyczną na świecie i choć w teorii twórczość grupy nie zalicza się ściśle do rocka, trudno pominąć ją w tym zestawieniu. Założony w 1991 zespół skupia się dziś przede wszystkim na różnych odmianach ciężkiego metalu, ciesząc się uznaniem na rynku polskim i światowym. Behemoth jest pierwszym zespołem rockowym w historii polskiej muzyki, którego album znalazł się na liście sprzedaży Billboard – wydany w 2007 roku The Apostasy był notowany w pierwszym tygodniu sprzedaży na 149 miejscu. I choć nie jest to szczyt, każdy wielbiciel tego typu muzyki w USA czy Europie rozpozna nazwę Behemoth wśród najlepszych przedstawicieli gatunku.

Dżem

Zagraniczni wielbiciele muzyki rockowej mogą mieć problem z przeczytaniem nazwy ekipy z Tych, jednak nawet to nie stoi na przeszkodzie by ich muzykę doceniano za granicą. Muzyka z pogranicza rocka i bluesa nie jest dziś najpopularniejszą, jednak ten polski zespół rockowy może pochwalić się niegasnącą rozpoznawalnością na rynku muzycznym już od 1973 roku. Powodem, dla którego są rozpoznawalni za granicą są niewątpliwie rockowe festiwale w Polsce, w tym odwiedzany przez wielu zagranicznych wielbicieli dobrego rocka i metalu festiwal Woodstock oraz jedna z pierwszych tras koncertowych po całej Europie promująca pierwszy album zespołu – Cegła.

Kult

Kult to jeden z tych polskich zespołów rockowych, których nie trzeba przedstawiać znawcom polskiej sceny muzycznej. O ich spojrzeniu na rock alternatywny i wpływy z punktu, new wave czy jazzu usłyszeliśmy po raz pierwszy w 1982 roku i choć na przestrzeni lat ekipa zmieniała zarówno skład, jak i brzmienie wielokrotnie, ich rozpoznawalność pozostaje wciąż na bardzo wysokim poziomie. Co ciekawe, choć Kult to zdecydowanie zespół polski i to na krajowej scenie święcił największe triumfy w karierze, rozpoznawalność ich charakterystycznego brzmienia wśród koneserów muzyki rockowej za granicą jest niepodważalna.

IRA

Choć swoją sławę zagraniczną zawdzięczają przede wszystkim dzięki supportowaniu w 1994 roku koncertu Aerosmith oraz dwóch koncertów Def Leppard w 2003 roku, IRA to zdecydowanie jeden z bardziej rozpoznawalnych polskich zespołów rockowych. Ich brzmienie zmieniało się na przestrzeni lat, przechodząc od delikatnego pop-rocka, przez hard rock, heavy metal, glam metal, a nawet rock alternatywny i post grunge. Dla IRA to właśnie zmiany pozwoliły na liczne sukcesy na rynku polskim i międzynarodowym i choć grupa zawiesiła na pewien czas swoją działalność w 1996 roku, a przez lata ekipę opuszczali kolejni artyści, IRA trzyma się sceny muzycznej do dziś, wybrzmiewając dobrymi dźwiękami w uszach koneserów rocka na całym świecie.

Hey

Mając za sobą niesamowity wokal Katarzyny Nosowskiej trudno nie zdobyć sławy zarówno w kraju, jak i za granicą. Założony w 1992 roku Hey to polski zespół rockowy odbijający się swoją twórczością od różnych mniejszych gatunków obrębie rocka. Bez Hey trudno wyobrazić sobie współczesną polską scenę muzyczną. Zespół pojawił się wielokrotnie na festiwalu Woodstock (nagrywając tam nawet album koncertowy) i jako jeden z niewielu polskich zespołów nagrał koncert dla MTV Unplugged, który odbił się echem także za granicą. Ważnym wydarzeniem z punktu widzenia europejskiej kariery Hey okazała się też nominacja do MTV Europe Music Awards w kategorii. Najlepszy Polski Wykonawca.

Acid Drinkers

Drugi na liście heavymetalowy ukłon zagranicznej sceny muzycznej w stronę polskiego zespołu rockowego należy się zespołowi Acid Drinkers, który choć gustuje w zdecydowanie cięższych brzmieniach i trafia w gusta specyficznych odbiorców z łatwością może być uznany za jednego z najlepszych reprezentantów polskiej muzyki za granicą. Powstała w 1986 roku w Poznaniu grupa wydała do dziś aż 15 albumów, otrzymała ośmiokrotnie nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego, Fryderyka oraz była wyróżniona w plebiscytach branżowych czasopism takich jak Metal Hammer, Teraz Rock i Thrash’em All. W zestawieniach najpopularniejszych polskich zespołów rockowych za granicą już od wielu lat utrzymuje się w pierwszej 30, czego dowodem jest między innymi lista opublikowana przez amerykański Ultimate Guitar.

 

Polskie zespoły rockowe – podsumowanie

Rynek polskiej muzyki rockowej, metalowej oraz post-rockowej popularnej za granicą jest niezwykle bogaty. Zaledwie rok temu wspomniany już amerykański portal ultimate guitar stworzył listę 31 najlepszych polskich zespołów rockowych. Poza wspomnianymi już artystami wymienieni tam zostali między innymi Illusion, Power of Trinity, Ampacity, oraz Lipali. Takie zestawienie to chyba najlepszy dowód na to, że polska muzyka jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej i zyskuje uznanie szerokiego grona fanów.