Browse By

Jaka jest najbardziej popularna wentylacja?

Najbardziej popularną wentylacją, która jest stosowana najczęściej w Polsce w budynkach mieszkalnych jest wentylacja zwana naturalną. Druga nazwa wentylacji naturalne to wentylacja grawitacyjna. Różnica powietrza ciepłego i powierza zimnego jest napędową siłą wentylacji naturalnej. Praktycznie wygląda to tak, że zimne powietrze napływa do naszych pomieszczeń poprzez wszelkie nieszczelności w oknach. Następnie miesza się ona z powietrzem, które znajduje się w pomieszczeniu.

Zatroszcz się o odpowiedni ruch powietrza

Po ich wymieszaniu razem z zanieczyszczeniami opuszcza nasze pomieszczenia właśnie poprzez kratki wentylacyjne. Według przepisów prawa polskiego kratki wentylacyjne muszą znajdować się w pomieszczeniach bezokiennych, w kuchniach, łazienkach oraz toaletach. Niektórzy zatykają klatki wentylacyjne lub chcą się ich całkowicie pozbyć co jest bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniem. Aby wentylacja naturalna działała jak najbardziej prawidłowo powinna się dostać do budynku odpowiednia ilość powietrza. Kiedyś osoby posiadały w większości stare okna. Dzięki temu dopływ powietrza był wystarczający. Dzisiejsze okna są wyposażone we wszelkiego rodzaju uszczelki. Uszczelki te nie zapewniają możliwości dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do środka. Powietrze, które jednak przedostanie się do środka musi  przedostać się przez dosłownie całe mieszkanie. Pod drzwiami powinny znajdować się szczeliny czy otwory wentylacyjne. Niestety praktyka wygląda zupełnie inaczej niż teoria (jak to w życiu bywa). Bardzo ważnym mankamentem naturalnej wentylacji jest zależność jej prawidłowego działania od wszelkich warunków, które panują na zewnątrz naszego budynku. Zimą wentylacja działa najbardziej sprawie. Wynika to z faktu, że jest olbrzymia różnica między temperaturą powietrza w środku, a temperaturą powietrza na zewnątrz. Wentylacja działa poprawnie tylko w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz jest wyraźnie niższa niżeli w budynku. Przy bardzo małej różnicy siła ciągu może się okazać zbyt mała, a co za tym idzie wentylacja nie będzie do końca skuteczna. W bardzo skrajnych warunkach może nawet dojść do odwrócenia się kierunku przepływu powietrza właśnie przez kanały wentylacyjne. Latem wentylacja grawitacyjna niestety działa bardzo słabo.

wentylatory

W zakresie wentylacji nie idź na kompromisy

Na skuteczne działanie wentylacji grawitacyjnej mają także wysoki wpływ wszelkie rozwiązania konstrukcyjne budynków, a także warunki użytkowania pomieszczeń oraz wszelki wymagania urbanistyki. Długość kanału wentylacyjnego także ma wpływ na to jak działa wentylacja naturalna. Szczególnie mieszkania znajdujące się na samej górze z płaskimi dachami charakteryzują się słabą wentylacją. Identycznie sprawa wygląda z mieszkaniami na poddaszu. W obu przypadkach słaba skuteczność wentylacji naturalnej ma związek z tym, że długość kanału wentylacyjnego jest znacznie za mała. Mało kto wie dlaczego mieszkania na ostatnich piętrach są z reguły w niższej cenie. Jak wiadomo z artykułu między innymi słaba wentylacja ma na to wpływ. Nikt nie chce mieszkać w mieszkaniu, które będzie słabo wentylowane. Dlatego jeśli powierzycie swoje systemy wentylacyjne firmie Heatec będziecie mieli pewność, że są one wykonane odpowiednio.