Browse By

Jak wybrać nowe mieszkanie?

Wszyscy na pewno znają przysłowie, że co nagle to po diable. Tak to już jest, że pośpiech nikomu na dobre nie wychodzi. Dotyczy to także (a może nawet szczególnie) kupna nowego mieszkania. Nie jest to bowiem błaha sprawa, by móc ją w ten sposób traktować. Najpierw należy na spokojnie się zastanowić czego od nowego miejsca zamieszkania się oczekuje. Jak duże miałoby być nowe mieszkanie i w jakiej okolicy. Gdy już mniej więcej jest się świadomym tego, co tak naprawdę chce się zakupić dobrze jest się spotkać z rzeczoznawcą majątkowym, który poda przybliżony koszt lokum. Jest to bardzo ważne, ponieważ od jego szacunku zależy wysokość kredytu, jaki może zostać przyznany przez bank.

mieszkania LubinWarto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, które są niezwykle ważne przy wyborze odpowiedniej nieruchomości. Bardzo istotny jest metraż domu, rozmieszczenie i wielkość każdego pomieszczenia. Należy zwrócić uwagę czy mieszkanie jest funkcjonalne, to znaczy czy nie ma ścian tam gdzie ich nie powinno być, czy kuchnia jest na tyle przestronna, by móc swobodnie w niej urzędować oraz czy w mieszkaniu jest wystarczająca ilość światła. Na dłuższą metę źle się mieszka w miejscu zacienionym. Nie dość, że ponuro to chłodniej jakoś. Wracając na moment jeszcze do kuchni, to każda gospodyni musi sobie odpowiedzieć na pytanie czego od tego miejsca oczekuje i czy odnajdzie się w połączonej kuchni z salonem.

Nowoczesne budownictwo

Jak wiadomo nowoczesne budownictwo korzysta z projektów, w których występuje salon z aneksem kuchennym. Paniom, które wolałyby zachować prywatność podczas gotowania polecane jest mieszkanie z oddzielną kuchnią i dlatego na tym punkcie powinno się skupić podczas poszukiwania odpowiedniego domu. Podczas wyboru nowego mieszkania ważne również jest zwrócenie uwagi na budynek, w którym się ono znajduje. Trzeba sprawdzić czy klatki schodowe są zadbane oraz czy w bloku znajdują się windy – jest to niezwykle ważne, zwłaszcza gdy ma się dzieci, ale przydadzą się one również, gdy nadejdą lata podeszłe. Rewelacyjnie, jeśli udałoby się podpatrzeć na sąsiedztwo, jednak bardzo trudno jest się zorientować w tym kto będzie mieszkał za ścianą, więc ten punkt można śmiało pominąć.

Lokalizacja

Co jeszcze jest ważnego przy wyborze mieszkania? Oczywiście lokalizacja. Trzeba sprawdzić co w jego pobliżu się znajduje – jakie sklepy, czy jest szkoła albo przedszkole. Dobrze także zbadać poziom hałasu, jaki dobiega do nowego lokum z ulicy. Ważne jest, aby unikać mieszkań w pobliżu ulic, zwłaszcza głównych. Najlepiej, jeśli udałoby się kupić nowe mieszkanie z oknami od strony podwórza. Wtedy na brak ciszy na pewno nie będzie się narzekać. No może z wyjątkiem tych chwil, w których dzieci sąsiadów będą świetnie bawić się na przydomowym placu zabaw. I to jest kolejna ważna sprawa, aby sprawdzić czy w okolicy nowego miejsca zamieszkania znajdować się będą parki, wspomniane przed momentem place zabaw oraz inne atrakcje i bezpieczne miejsca przeznaczone dla najmłodszych. Jest to o tyle ważne, że w razie pojawienia się potomstwa nie będzie najmniejszego problemu ze spacerami.