Browse By

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza dla osoby średnio zaawansowanej?

Jaka deska snowboardowa będzie najlepsza dla osoby średnio zaawansowanej?

Odpowiedni sprzęt snowboardowy to podstawa dla każdego miłośnika białego szaleństwa na desce. Istotne jest całe wyposażenie, ale oczywiście najważniejsza jest deska, bez której jazda byłaby niemożliwa. Powinna być ona odpowiednio dopasowana do użytkownika nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim w kwestii odpowiednio dobranych parametrów. Jaka deska będzie najlepsza dla osoby średnio zaawansowanej, która chce rozwijać swoje umiejętności i jednocześnie czuć się pewnie i bezpiecznie podczas jazdy na stoku? Podpowiadamy!

Dlaczego warto zmienić deskę wraz z rozwojem umiejętności?

Zakup pierwszej deski snowboardowej to dla każdego miłośnika tego sportu ogromne wydarzenie. W późniejszym czasie często darzona jest ona ogromnym sentymentem. Jednak nie warto jeździć w niej na siłę w momencie, gdy przestaje spełniać oczekiwania snowboardzisty. Wraz z rozwojem umiejętności warto sięgnąć po nowy model, który będzie pozwalał na dalsze szkolenie posiadanych kompetencji oraz zdobywania nowych. Pierwszą, wyjątkową deskę można powiesić nad łóżkiem lub zachować na pamiątkę w innym miejscu. Jeśli rider zbyt długo będzie na niej jeździł, to niestety może to nie tylko prowadzić do braku rozwoju, ale również sprawić, że będzie ona bardzo mocno zniszczona.

Dopasowanie deski do rozwoju snowboardzisty jest bardzo ważne, jeśli nie chcesz pozostać na tym samym etapie. Pierwsza deska powinna być krótka i stosunkowo miękka. Powinna gwarantować stabilność oraz być tak zaprojektowana, aby móc spokojnie i powoli na niej się poruszać po stoku. W początkowym etapie nauki jazdy na snowboardzie szybkie deski nie są wskazane. Mogą one powodować bardzo duże zagrożenie zarówno dla jeźdźca, jak i dla osób znajdujących się w pobliżu. Ponadto ważną kwestią jest również dobranie deski do wzrostu użytkownika oraz jego wagi. Może się okazać, że będzie trzeba ją wymienić stosunkowo szybko, ponieważ po prostu z niej wyrośniesz. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy naukę rozpoczyna się w wieku dziecięcym lub nastoletnim.

Dopasuje deskę do swoich możliwości

Deska dla osoby średnio zaawansowanej powinna pozwalać na zdobywanie nowych umiejętności, osiąganie większych prędkości oraz swobodne poruszanie się po stromych trasach o większym poziomie trudności. Aby było to możliwe, deska dla osoby średnio zaawansowanej powinna być dłuższa nić dla początkującego jeźdźca. Powinna sięgać do podbródka lub nawet do czoła właściciela. Taka długość przyczyni się do osiągania większych prędkości na stoku oraz do czerpania większej radości z jazdy. Duży wpływ na te kwestie ma również budowa wybranej deski snowboardowej. Dla osób średniozaawansowanych polecane są modele sandwich, które mają poszczególne warstwy przekładane jedna na drugiej. Dzięki temu deska jest szybsza, bardziej trwała oraz bardziej elastyczna.

Każdy, nawet początkujący jeździec wie, że jednym z najważniejszych parametrów deski snowboardowej jest jej twardość. W przypadku osób początkujących polecane są modele miękkie, które są bardzo stabilne i doskonale nadają się do nauki. Jednak osoby, które posiadają już jakieś umiejętności i chcą dalej się rozwijać w tym sporcie, powinni wybrać dla siebie deskę nieco twardszą. Będzie na niej trudniej utrzymać równowagę, ale jednocześnie o wiele łatwiej nią manewrować. Twardsze deski pozwalają na wykonywanie dynamicznych skrętów i są o wiele przyjemniejsze w prowadzeniu dla kogoś, kto jest już oswojony z podstawową jazdą. Poza tymi parametrami podczas wyboru idealnej deski snowboardowej dla osoby średnio zaawansowanej należy zwrócić uwagę na to, czy ma spiekany ślizg, który przyczyni się do większej szybkości jazdy, a także jej rodzaj. Dobrym wyborem będzie deska typu camber, która pozwala zachować stabilność nawet przy dużych prędkościach.