Jak zorganizować wyjazd do Berlina? Praktyczne porady
Wakacje są czasem, w którym większość ludzi marzy o odpoczynku i oderwaniu się od zwykłego życia czy obowiązków, ale niestety bardzo często jest tak, że to co piękne szybko się kończy.
Nadchodzi jesień, dni są coraz krótsze i chłodniejsze, ludzie popadają w rutynę i zapominają o przygodach przynajmniej do ferii zimowych. Ale czy na pewno musi tak być? Warto zauważyć, że dla przeciętnego Polaka weekend jest wolny od pracy, co znaczy, że również wtedy może wybrać się na krótki urlop.
Wrzesień czy październik są właściwie idealne do tego, by udać się do większych miast, pozwiedzać ciekawe miejsca i skorzystać z tego, że po okresie wakacyjnym, są one pozbawione tłumu turystów.
Gdzie wybrać się na weekend? Można wymieniać wiele pięknych miejsc w Polsce, w których weekendowy wypad będzie udany, jednak zdecydowanie ciekawszą opcją jest wyjazd za granicę. Ktoś mógłby powiedzieć, że na dwa dni nie jest to opłacalna opcja, jednak mało ludzi wie, że np. do Berlina podróż wcale nie musi być długa. Wystarczy znać kilka ciekawych wskazówek, by cieszyć się miłym urlopem w niemieckiej stolicy.
O czym warto wiedzieć?
Pierwszą kwestią są opcje dojazdu. Podróż samochodem jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o koszt i komfort podróży. Natomiast warto wiedzieć, że na terenie Europy Środkowej bardzo popularną formą transportu międzykrajowego są przejazdy autokarowe.
W Polsce również nie brak ofert taniego przejazdu tego typu, zwłaszcza do Niemiec. Wielu ludzi wyjeżdża tam do pracy, dlatego stacje, na których zatrzymują się autokary, są praktycznie na każdym większym dworcu autobusowym. Jednak co w przypadku, gdy do Berlina chciałby się wybrać ktoś z okolic Bieszczad czy Białegostoku?
Są to niewątpliwie najdalej oddalone od Niemiec punkty w Polsce, ale to nie powód, by rezygnować z ciekawej podróży. Najszybszą opcją jest w tym wypadku lot samolotem. Nie jest to najtańsze rozwiązanie, aczkolwiek bilety kupione z odpowiednim wyprzedzeniem nie przekraczają ceny 100 złotych, a czas podróży skraca się diametralnie.
Drugim problemem dla urlopowiczów może być miejsce noclegu. Jeśli wyjazd jest krótki, to cena za pokój nie powinna być najbardziej istotną kwestią przy wyborze hotelu czy pensjonatu, ponieważ nocleg w granicach od 2 do 4 nocy poza sezonem nie kosztuje za wiele.
Istotną kwestią jest na pewno położenie hotelu. Jeśli ktoś wybiera się do Berlina na kilka dni, to najlepiej szukać miejsc noclegowych w centrum miasta. To tam znajduje się najwięcej atrakcji, więc dotarcie do nich nie będzie marnowaniem czasu.
Warto jednak dodać, że Berlin to duże miasto i wiele ciekawych miejsc znajduje się na jego obrzeżach, więc aby zobaczyć je wszystkie, najlepiej skorzystać z komunikacji miejskiej. Problemem może być kwestia kupna biletu, ponieważ nie każdy będzie w stanie porozumieć się z kierowcą autobusu czy z panią w kasie metra. Dobrym rozwiązaniem są automaty, w których można taki bilet kupić bez znajomości języka.
Nie ma ich oczywiście przy każdym przystanku, ale w ścisłym centrum i na stacjach metra ich nie brakuje. Innym rozwiązaniem są również aplikacje np. bankowe, które coraz częściej wprowadzają opcję zakupu biletów komunikacyjnych także za granicą, dlatego warto zorientować się przed wyjazdem czy aplikacja osobistego banku posiada taką funkcję.
Ktoś mógłby zapytać, ale jak zapewnić sobie Internet w Berlinie? Tutaj na pewno trzeba sprawdzić, czy oferta własnego operatora posiada pakiet GB możliwych do wykorzystania za granicą. Jeśli jednak urlopowicz nie posiada takiego pakietu, to w łatwy sposób może zorientować się gdzie go nabyć dzięki firmom zajmującym się zagraniczną telefonią komórkową. Takie firmy znajdują się również w Berlinie a jako że wielu Polaków wyjeżdża do Niemiec, to na pewno nie będzie problemu z porozumiewaniem się po polsku.
Można zauważyć, że zorganizowanie krótkiego wyjazdu za granicę nie stanowi problemu w dzisiejszych czasach, a radość z podróży i zwiedzania może sprawić, że jesienna chandra nigdy się nie pojawi, zatem ahoj przygodo!