Browse By

Jak zdobyć cenne doświadczenie?

Każda osoba kończąca studia boryka się z tymi samymi lękami o to czy uda jej się znaleźć zatrudnienie, jeśli tak to w jakim charakterze. Obaw jest bez liku i dopiero w chwili odnalezienia pierwszej pracy wszystkie one mijają. Gdy finał edukacji zbliża się wielkimi krokami warto zacząć poszukiwania jakiejś posady. Można to robić za pośrednictwem agencji pracy lub spróbować szukać zatrudnienia na własną rękę- chodząc od firmy do firmy i składając swoje CV. Obie drogi są bardzo do siebie zbliżone, no może z tą małą różnicą, że prowadzenie poszukiwań na własną rękę nic nie kosztuje (z wyjątkiem bólu nóg spowodowanego chodzeniem z miejsca na miejsce oraz utraconego czasu), natomiast korzystając z usług agencji pracy na pewno bardzo dużo czasu i energii się zaoszczędzi, ale trzeba liczyć się z pobraniem niewielkiej prowizji, jeśli uda się znaleźć jakąś posadę za jej pośrednictwem. Oba rozwiązania mają zatem swoje plusy i minusy.

Bądź na bieżąco z rynkiem pracy

Jedno jest pewne: pracy trzeba szukać; nieważne w jaki sposób, ale ważne by coś robić w tym kierunku, bo samo nic nie przyjdzie. Innym dobrym sposobem poszukiwania stałego zatrudnienia jest zaangażowanie się jeszcze w trakcie trwania studiów lub innej formy edukacji w różnego rodzaju wolontariaty. Ucząc się można pozwolić sobie na taką nieodpłatną formę pracy, która często skutkuje potem stałym zatrudnieniem. Będąc wolontariuszem nie tylko zdobywa się bardzo cenne doświadczenie, które później można wpisać do swojego CV, ale także pokazuje się potencjalnemu pracodawcy swoje umiejętności i chęć podjęcia pracy w takim czy innym miejscu. Wielokrotnie można było usłyszeć o przypadkach, gdy osoba udzielająca się bezinteresownie w danej firmie, placówce czy stowarzyszeniu po ukończonym procesie kształcenia otrzymywała umowę o pracę. Oczywiście nie zawsze tak „przygoda” z wolontariatem się kończy, ale warto zapamiętać, że poświęcony czas na tego typu działalność nie pozostanie bezowocny i na pewno wyda obfity plon- czy to dzięki bogatemu doświadczeniu, czy bardzo rozbudowanemu CV.

rekrutacjaJest jeszcze inna zaleta podjęcia tego typu trudu (bo jakby nie patrzeć poświęcenie swojego wolnego czasu innym osobom jest pewnego rodzaju wysiłkiem). Otóż pracodawcy zawsze przychylniej patrzą na osobę, którą mogliby zatrudnić, jeśli widzą, że nie bała się ona wyzwań, czy rezygnacji z siebie dla kogoś innego. To świadczy o zaradności, odpowiedzialności i wielu innych cechach bardzo pożądanych przez pracodawców. A i wolontariusz uczy się solidnego wypełniania podjętych obowiązków i dobrego rozplanowywania czasu, by nie zaniedbać ani nauki, ani też podjętych działań. Oczywiście nie każda osoba ze względów finansowych może sobie pozwolić na zaangażowanie w wolontariat, dlatego zamiast tego, jeszcze w czasie edukacji, można udać się do agencji HR GO Recruitment i spróbować odnaleźć jakieś dorywcze zajęcie, dzięki któremu nie tylko wpadnie kilka złotych dodatkowych do kieszeni, ale także wzrośnie doświadczenie zawodowe przyszłego pracownika, na które bardzo przychylnym okiem patrzeć będą potencjalni pracodawcy.