Browse By

Jak zajęcia z Krav Magi zwiększają sprawność ruchową?

Krav Maga to coraz popularniejszy w Polsce system walki trenowany już w wielu miejscach w całym kraju. Ma on liczne zalety i właśnie dlatego zaczynają go trenować osoby w różnym wieku, w różnej sytuacji życiowej i z różnymi celami. Jedną z tych zalet jest zwiększanie sprawności ruchowej osób trenujących tę sztukę walki i to właśnie jej poświęcamy ten artykuł, pisząc o tym, w jaki sposób Krav Maga wpływa na sprawność ruchową.

Krótko o Krav Maga

System walki o nazwie Krav Maga wywodzi się z Izraela i jest połączeniem kilku różnych sztuk walki. Został powołany do życia w celu obrony przed zagrożeniem z wykorzystaniem wszelkich chwytów i przedmiotów. Nie jest to zatem sztuka walki uprawiana hobbystycznie ani w celach czysto sportowych. Krav Maga ma za zadanie nauczyć obrony podczas sytuacji zagrożenia. Nauka ta wpływa na kilka aspektów życia człowieka – na jego sprawność ruchową, psychikę, pewność siebie, a także uważność i umiejętność podejmowania decyzji i nie tylko.

Podczas Krav Magi uczestnicy zajęć dowiadują się, jakie są częste ruchy napastników i ćwiczą chwyty pomagające obezwładnić przeciwnika. Do tego z kolei potrzebna jest wiedza na temat własnego ciała, jego predyspozycji, słabych punktów i miejsc, które warto wykorzystywać w czasie obrony. Podczas Krav Magi osoby trenujące pozbywają się strachu i poczucia bezsilności. Uczą się wykorzystywania swojej siły, dzięki czemu podczas ataku wiedzą, co robić i mają poczucie, że są w stanie się obronić dzięki zdobytej wiedzy i treningom.

Sztuki walki

Krav Maga a sprawność ruchowa

Ponieważ Krav Maga to zajęcia wymagające wysiłku fizycznego, znacznie wpływają one na ogólną sprawność ruchową trenujących. Po pierwsze poprzez to, że biorą oni udział w regularnych ćwiczeniach, co już dodaje organizmowi witalności, której często nie ma z powodu siedzącego trybu życia. Jako system walki, Krav Maga wymaga wyćwiczonych mięśni i siły, dlatego treningi zaczynają się od odpowiedniej rozgrzewki, dzięki której uczestnicy poprawiają swoją kondycję i przygotowują ciało do kolejnych ćwiczeń.

Drugim ważnym efektem ćwiczenia Krav Magi jest zwinność. Oznacza to, że ruchy stają się bardziej zdecydowane i trafne. Ciało przyzwyczaja się do pewnych odruchów i tego, w jaki sposób je wykonywać. W sytuacji zagrożenia nie ma ani sekundy do stracenia, dlatego dobrze wyćwiczone ciało ma ogromne znaczenie.

Sprawność ruchowa poprawia się również pod względem wytrzymałości organizmu. Regularne treningi wymagające dużego wysiłku sprawiają, że uczestnicy są w stanie działać dłużej i później odczuwać zmęczenie. Podczas walki oznacza to, że osoba zaatakowana jest w stanie wytrzymać cios i się obronić oraz zastosować kolejny chwyt, jeśli pierwszy nie wystarczył.

Podczas treningów Krav Magi w profesjonalnej szkole walki jaką jest np. KRAV GYM uczestnicy ćwiczą sprawność ruchową, nabywając świadomości własnego ciała i tego, jak je wykorzystywać w sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia. Jest to niezwykle ważna zaleta tego systemu walki, ponieważ dzięki niej każdy wie, gdzie są jego słabe punkty, a gdzie tkwi siła. Dzięki temu podczas walki osoba zaatakowana może tak manipulować swoim ciałem, aby uniknąć poważnych obrażeń i być w stanie się obronić, a następnie uciec.

Treningi Krav Magi są niezwykle wymagające, dlatego przynoszą świetne rezultaty – rzeźbią mięśnie, dodają siły, poprawiają kondycję i wytrzymałość i pokazują możliwości organizmu. Wszystko to wpływa na zawodników zarówno w czasie walki, jak i podczas codziennego życia.