Browse By

Jak zadbać o felgi samochodu?

Posiadając samochód, dobrze wiemy, że dbanie o niego przedłuża jego „życie”. Mowa tu nie tylko o naprawach mechanicznych czy wymianach płynów. Warto zadbać również o karoserię czy inne elementy zewnętrzne auta. Czyszczenie to nie tylko kosmetyka, ale również zadbanie o poprawne funkcjonowanie pojazdu. Myjąc samochód, zdarza się, że nie zwracamy zbytniej uwagi na felgi. Jest to niestety błędem, gdyż oprócz estetyki spełniają ważne zadanie, jakim jest ochrona hamulców naszego samochodu, dlatego  powinniśmy pamiętać o stałej kontroli ich stanu, a w razie potrzeby poddać zabiegom renowacji felg.

Podstawowe czynności podczas czyszczenia felg

Kiedy chcemy samodzielnie wyczyścić felgi w naszym samochodzie powinniśmy najpierw odpowiednio się do tego przygotować. Na początek warto zgromadzić niezbędne do tej czynności akcesoria. Potrzebne nam będą: rękawice, gąbka, duża ilość wody, szczotka, preparat do czyszczenia felg i wosk do lakieru.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do czyszczenia felg, w zależności, z jakiego materiału wykonane są nasze felgi iczyszczenie felg ile chcemy przeznaczyć na to pieniędzy wybieramy odpowiedni środek.

  1. Zakładamy rękawice by chroniły nas przed silnym preparatem.
  2. Nakładamy preparat na zabrudzone felgi.
  3. Gąbką lub szczotką w zależności od stopnia zabrudzenia czyścimy dokładnie felgi.
  4. Spłukujemy dokładnie brud i preparat.
  5. Osuszamy i nakładamy wosk do lakieru, jest to dobry sposób na zabezpieczenie felg.

Jeśli nie mamy czasu lub nie chcemy się męczyć i brudzić zawsze możemy skorzystać z pomocy fachowców. Często myjnie oprócz standardowego sprzątania wnętrza samochodu czy mycia karoserii oferują czyszczenie felg. Firmy posiadają odpowiednią wiedzę na temat różnych preparatów i posiadają odpowiedni sprzęt, który ułatwia pracę.

Głębsze czyszczenie

Każdy posiadacz samochodu kilka lub kilkanaście razy w roku myje nadwozie, zapominając jednak często o felgach. Jeśli czyści się je tylko raz w roku może to spowodować niechciane uszkodzenia. Brud, pył z klocków hamulcowych czy drobiny smoły mogą się wżerać w powłokę felgi i naruszyć ją. Odpryski lakieru doprowadzić mogą do osadzania się rdzy.  Koniecznym może okazać się  piaskowanie i malowanie. Usunie to nieczystości, rdzę czy zadrapania. Twoje felgi staną się gładkie a malowanie stworzy ochronną powłokę. Przedłuż to ich żywotność i upiększy nasz samochód.

Podsumowanie

Posiadając samochód i dbając o jego wygląd i prawidłowe funkcjonowanie warto pamiętać o czyszczeniu felg. Zadbane nie będą szpecić auta i posłużą nam zdecydowanie dłużej. Jeśli poświęcimy im trochę czasu podczas mycia nadwozia oszczędzi nam to problemów. Czyszcząc je tylko raz do roku będziemy musieli się z nimi namęczyć, bo wżarty głęboko brud nie da się łatwo usunąć. Tracimy wtedy dużo czasu a często i pieniędzy. Zabrudzone felgi łatwiej mogą ulec uszkodzeniu, co może spowodować konieczność wydania sporej gotówki na ich renowację i naprawy.

Dla osób niechętnych do pracy samodzielnie na czyszczeniem samochodu – idealną ofertę stanowią Myjnie samochodowe (sprawdź).