Browse By

Jak wykorzystać silikonowe foremki?

Własnoręcznie wykonana świeca wolnostojąca to nie tylko sposób na zaspokojenie swoich kreatywnych potrzeb, ale i doskonały sposób na oryginalny wystrój wnętrza. Dobrze wykonana świeczka cieszy oko, a dzięki niepowtarzalnym kształtom i wzorom może stanowić niesamowity pomysł na unikalny prezent. Aby wykonać własną świecę wolnostojącą potrzebne będą nie tylko parafina i knot, ale przede wszystkim forma, dzięki której uzyskasz pożądane kształty swoich małych dzieł sztuki. My polecamy te silikonowe. Dlaczego silikonowe foremki na świeczki są najlepszym rozwiązaniem dla domowego DIY? 

Różnorodność kształtów foremek z silikonu

Jedną z podstawowych zalet własnoręcznie wykonywanych świeczek wolnostojących jest dowolność kształtów, którą ogranicza wyłącznie twoja wyobraźnia. Jeśli nie chcesz jednak bawić się w rzeźbienie w zastygniętej parafinie bądź wosku, doskonałym rozwiązaniem będą silikonowe foremki na świeczki występujące na rynku w niemalże każdym wymarzonym kształcie. Łatwe do użycia i czyszczenia formy pozwalają na stworzenie zarówno małych, jak i dużych świeczek bez konieczności przygotowywania własnych foremek.

Wolnostojąca świeczka jest najlepszym sezonowym elementem dekoracyjnym domu – wybierz odpowiedni barwnik i ciekawy wzór, a już nigdy nie wydasz pieniędzy na bibeloty, które przez większą część roku będziesz trzymać na strychu. Wolnostojące świeczki są niezwykle praktyczne, a dzięki silikonowym foremkom mogą przyjmować dowolne kształty. Możesz połączyć zatem zielony barwnik z parafiną, którą zalejesz foremkę w kształcie szyszki lub gałązki drzewka iglastego, zyskując w ten sposób cudowne ozdoby świąteczne. Szykujesz oryginalny prezent dla znajomych? Foremki w kształcie torcików urodzinowych, słodkich makaroników czy serduszek będą jego idealnym uzupełnieniem. Zapachowe świece dopełniają też klimatu pokoiku dziecięcego. Postaw na foremki w kształcie misia, księżyca lub gwiazdki i spraw, by pokój pociechy wyglądał naprawdę przytulnie.formy silikonowe

Łatwość użycia

Silikonowe foremki na świeczki są niezwykle łatwe w użyciu, dzięki czemu idealne nawet dla początkujących amatorów DIY. Przeznaczone do wyrobu świeczek wolnostojących formy silikonowe są wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, możesz więc bez obaw zalewać je rozpuszczoną parafiną bądź woskiem. Co więcej, na ich dnie znajduje się specjalna dziurka do przewlekania knota, dzięki czemu nie musisz samodzielnie przekuwać swojej formy. Wystarczy, że do foremki wlejesz rozpuszczoną z barwnikiem parafinę i odczekasz, aż ta zupełnie zastygnie. Silikonowe foremki są bardzo plastyczne, więc wyciągnięcie świeczki po zastygnięciu nie będzie stanowiło żadnego problemu. Pamiętaj jedynie, by po każdym użyciu dokładnie umyć formę – dzięki temu z powodzeniem użyjesz jej wielokrotnie.

Instrukcja stosowania foremek silikonowych

Foremki silikonowe są doskonałym materiałem do wykonywania świeczek wolnostojących, gdyż spokojnie zniosą temperatury w zakresie od -40 do +230 stopni Celsjusza. Z powodzeniem przetrwają pobyt w piekarniku, mikrofalówce, zmywarce czy zamrażarce, dlatego też można wykorzystać je zarówno do robienia mydeł, odlewów gipsowych czy świec. Foremki silikonowe są miękkie, więc wyciągnięcie z nich odlewu nie sprawia najmniejszych trudności, a jeśli odpowiednio o nie zadbasz, posłużą ci naprawdę długo. Dzięki temu sprawdzają się zarówno w użytku domowym, jak i podczas warsztatów kreatywnych, gdzie wielokrotny użytek jednej foremki jest bardzo prawdopodobny. Foremki silikonowe czyścimy przy użyciu miękkiej gąbki lub delikatnej szmatki pod bieżącą wodą z użyciem lekkiego detergentu. Następnie dokładnie suszymy i przechowujemy w woreczku foliowym lub tekturowym pudełku, gdzie nie będą wystawione na kontakt z kurzem.