Browse By

Jak wygląda szycie garnituru na miarę?

Każdy mężczyzna ma w swojej szafie garnitur, bo jest to klasyczny element garderoby, przydający się wielokrotnie i symbolizujący ponadczasową elegancję oraz wyrażający szacunek w stosunku do danej okazji. Ciekawą kwestią związaną z garniturami jest szycie garniturów na miarę, czyli przygotowanie indywidualnego projektu przeznaczonego dla jednego mężczyzny, w przeciwieństwie do sprzedawania serii takich samych garniturów tak jak koszulek. Jeśli chcesz wiedzieć, na czym polega proces szycia takiego garnituru, zapraszamy do lektury.

Garnitury na miarę

mężczyzna w garniturze
Zdarza się, że chcąc kupić dla siebie nowy garnitur, mężczyzna kieruje się do tych samych sklepów, w których kupuje większość swoich ubrań i szybko wybiera coś, co mniej więcej pasuje. Jednak dopiero wówczas, kiedy zdecyduje się na zlecenie uszycia garnituru na miarę, zaczyna rozumieć różnicę pomiędzy garniturem dobrym a idealnym. Wówczas zdaje sobie sprawę, że w uszytym specjalnie dla niego garniturze nie ma elementów, które mu przeszkadzają i nie trzeba absolutnie niczego zmieniać.

Dopasowanie garnituru

Aby uzyskać taki efekt, należy najpierw umówić się na pomiar. Podczas niego specjalista pobierze wszelkie wymiary, dzięki którym garnitur będzie leżał na danej osobie idealnie. Może to potrwać sporo czasu, ponieważ nie chodzi tutaj o ogólne ustalenie rozmiaru, lecz faktycznie zmierzenie poszczególnych odcinków ciała. Dzięki temu rękawy będą miały odpowiednią długość, a również w talii garnitur będzie idealnie dopasowany. Ten pierwszy etap przygotowania garnituru jest bardzo ważny, ponieważ każdy ma inną sylwetkę i poszczególni mężczyźni różnią się od siebie wzrostem, wagą, długością kończyn oraz szerokością ramion, oraz bioder. Właśnie dlatego tak trudno jest znaleźć idealny garnitur wśród propozycji produkowanych masowo – są one przygotowywane dla wszystkich, czyli dla nikogo konkretnie.

Na jaką okazję?

Bardzo ważne w projektowaniu garnituru jest również wzięcie pod uwagę tego, gdzie będzie on noszony. Według tego będą do niego szyte mniej lub bardziej widoczne kieszenie, będzie bardziej klasyczny lub casualowy. Na przykład, jeśli dany mężczyzna potrzebuje garnituru na ślub, będzie on zdecydowanie bardziej klasyczny, w tradycyjnym kolorze i nie będzie zawierał nietypowych dodatków – chyba że ślub i wesele mają mieć niebanalny, konkretny motyw. W przeciwieństwie do tego, jeśli garnitur ma służyć do pracy w branży rozrywkowej, może być nieco bardziej odważny kolorystycznie. Krótko mówiąc, trzeba dobrze zastanowić się, na jakie okazje garnitur będzie potrzebny i według tego ułożyć projekt.

krawiec

Wybór materiału

Kiedy wymiary są już pobrane, i znane jest przeznaczenie danego garnituru, trzeba wybrać również jego materiał i kolor. Warto tutaj wziąć pod uwagę wnioski z poprzedniego punktu, ponieważ będą one tutaj kluczowe. Czy garnitur ma być wełniany, czy tweedowy? Czy ma być czarny i poważny, czy też może mieć wzór w lekką kratkę? Odwiedzając profesjonalną pracownię, każdy mężczyzna przekona się jak wiele kolorów i wariantów garnituru istnieje – są to z pewnością dziesiątki możliwości. Czasami może się okazać, że w granatowym garniturze dana osoba wygląda bardziej elegancko, niż w klasycznym, czarnym. Innym razem może zrodzić się potrzeba dodania ciekawego elementu kolorystycznego, który wzbogaci całość.
Kiedy wszystkie detale są uzgodnione, rozpoczyna się proces samego szycia, a zamawiający proszony jest o umówienie się na kolejne przymiarki, dzięki którym będzie można wdrożyć potrzebne zmiany bądź po prostu upewnić się, że projekt stopniowo zbliża się do wymarzonego końca.