Browse By

Dlaczego warto odwiedzić Szklarską Porębę?

Wiele miejscowości cieszy się niezmiennym zainteresowaniem ze względu na ilość atrakcji bądź miejsc, które można tam odwiedzić i jednym z nich z pewnością jest Szklarska Poręba. Znajduje się ona na liście miejsc do odwiedzenia wielu podróżników i co roku przyjmuje do siebie kolejnych turystów, którzy spędzają tam zarówno wakacje, jak i weekendy. W tym artykule piszemy o tym, dlaczego Szklarska Poręba jest chętnie odwiedzana i dlaczego naprawdę warto tam pojechać.

Wypoczynek w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to miejscowość znajdująca się przy Górach Izerskich, w województwie dolnośląskim. Swoją popularność z pewnością zawdzięcza temu, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Odwiedzają ją zarówno grupy przyjaciół, jak i rodziny z dziećmi, a także wycieczki szkolne i nie tylko. Jest to miejsce pełne zachwycającej przyrody i spokojne, dlatego idealnie nadaje się na wypoczynek dla osób, które chcą odciąć się na moment od miastowego pośpiechu i rutyny.
W Szklarskiej Porębie znajduje się wiele tras spacerowych dla miłośników aktywnego wypoczynku, dlatego osoby chcące rozprostować kości na świeżym powietrzu mają tam wiele możliwości. Jedną z nich jest wybranie się do popularnego punktu widokowego zwanego Złotym Widokiem. Można podziwiać z tego miejsca Karkonosze, czyli, między innymi, Śnieżkę oraz Szrenicę – dwa najpopularniejsze w tym regionie szczyty górskie. W okolicach Szklarskiej Poręby znajduje się również Wąwóz Szklarki, którym z kolei można dotrzeć do malowniczego Wodospadu Szklarki.

Co można zwiedzić w Szklarskiej Porębie?

Oprócz tras idealnych na wędrówki do Szklarskiej Poręby warto pojechać również po to, aby zwiedzić zabytkowe miejsca. Jednym z nich jest Park Ducha Gór, przez który prowadzą ścieżki pozwalające na podziwianie występującej po drodze roślinności. Jest to wspaniałe miejsce na spacer z bliskimi w otoczeniu pięknej przyrody. Oprócz bogatej flory w parku znajdują się także tematyczne chatki, placyk zabaw, a także plenerowe lekcje na temat przyrody.
Innym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Mineralogiczne, w którym można zobaczyć szkielety dinozaurów czy też minerały, a to jeszcze nie wszystko. Zebrane tam skamieniałości pochodzą z całego świata i pochłaniają uwagę zarówno dorosłych, jak i najmłodszych turystów. W Muzeum można też obejrzeć filmy o tematyce przyrodniczej.

turysta w górach

Udany wypad

Szklarska Poręba to wspaniałe miejsce dla turystów również dlatego, że wygląda malowniczo niezależnie od pory roku. Bogata przyroda i kojąca cisza sprawiają, że można tam odpocząć w każdym miesiącu. Osoby pragnące odrobiny spokoju i zżycia się z naturą z całą pewnością odnajdą to w tej dolnośląskiej oazie. Co więcej, dojazd do Szklarskiej Poręby nie sprawia kłopotów – można tam trafić bez problemu zarówno samochodem, jak i pociągiem.
Podczas weekendowego wypadu czy też wakacji bardzo ważne jest również znalezienie wygodnego i cichego miejsca noclegowego i w tym aspekcie Szklarska Poręba również nie zawodzi. Można zatrzymać się w różnych domach i ośrodkach, a przykładowym jest ośrodek Trzy Kultury – Złoty Widok, pozwalający na odpoczynek, jak i zabawę w gronie najbliższych dzięki wielu udogodnieniom.

Warto wiedzieć, że ze Szklarską Porębą wiążą się przekazywane od lat legendy o Duchu Gór, co dodaje temu miejscu dodatkowego uroku i można wybrać się, na przykład, na wędrówkę do Grobu Ducha Gór. Oczywiście ogromną zaletą Szklarskiej Poręby jest również jej położenie – w czasie jednej wycieczki można wybrać się również w Karkonosze i nie tylko.