Browse By

Jak wygląda codzienna praca tokarza?

Tokarz jest osobą, która zajmuje się profesjonalną obróbką różnych produktów na maszynach skrawających. Obrabiane elementy są najczęściej wykonywane z metali, różnych stopów stali lub z tworzywa sztucznego.

Zadania, jakie należą do tokarza, są zależne od typu obrabianych produktów oraz od rodzaju tokarki, jaka stosowana jest na stanowisku pracy. W trakcie toczenia, tokarz używa specjalnego noża tokarskiego.

Za jego pomocą, wykonywane są ruchy równoległe, prostopadłe oraz posuwiste, by nadać obrabianym przedmiotom właściwy kształt. Przedmiot, który poddawany jest obróbce, cały czas się obraca.

tokarz przy tokarce

Obrabianie przedmiotów przez tokarza, jest procesem, który polega na pozbywaniu się nadmiaru materiału, czyli wiór. Tokarz pracuje przy poruszającej się maszynie i obiekcie.

Wszystkie ruchy, jakie są wykonywane przez tokarza, obracanie się maszyny oraz stosowanie odpowiednich ruchów i noża tokarskiego, pozwalają na uzyskanie pożądanego kształtu. Warto dodać, że tokarz nadaje obiektom nie tylko właściwy kształt, ale i fakturę.

Maszyny, jakie są stosowane przez tokarza, to przede wszystkim różne rodzaje tokarek.

Są to tokarki:

  • Uniwersalne,
  • Numeryczne,
  • Karuzelowe,
  • Rewolwerowe.

Oprócz tego, w pracy tokarza stosuje się również specjalne automaty tokarskie.

Miejsce pracy tokarza, musi być szczególnie uporządkowane i zadbane. Tokarz wykonuje bardzo odpowiedzialną pracę przy użyciu ostrych i niebezpiecznych maszyn. Bardzo ważna jest dbałość o poszczególne maszyny oraz ich regularna konserwacja.

Obowiązkiem każdego tokarza jest rozległa znajomość różnorodnych przepisów BHP, które dotyczą bezpośrednio pracy przy obróbce.

Praca tokarza należy do szczególnie wymagających, przede wszystkim ze względu na swój charakter – obróbka przedmiotów tokarką, jest pracą fizyczną. Aby wykonywać tę profesję, konieczne jest posiadanie dużych umiejętności manualnych.

Zakres obowiązków tokarza

Istnieją specjalne wytyczne, których musi przestrzegać każda osoba, która pracuje na stanowisku tokarza. Przede wszystkim, tokarz musi zapoznawać się z rysunkami i planami przedmiotów do obrobienia.

tokarz obsługujący tokarkę

Dodatkowym, codziennym zadaniem, jest również sprawna obsługa wszystkich maszyn, jakie znajdują się w warsztacie. Tokarz, przed rozpoczęciem pracy, musi je ustawiać w odpowiedni sposób.

W zakres zadań tokarza wchodzi również regularna konserwacja wszystkich urządzeń, maszyn i narzędzi, jakie stosowane są podczas pracy. Miejsce, w którym pracuje tokarz, musi być z kolei odpowiednio przygotowane, uwzględniając wszystkie zasady BHP, ochrony przeciwpożarowej oraz ochrony środowiska.

Jak i kto może zostać tokarzem

Każdy, kto chce podjąć się zawodu tokarza, musi mieć ukończoną szkołę zasadniczą na kierunku operator obrabiarek skrawających o specjalności tokarz.

W trakcie nauki trwającej 3 lata, uczniowie zdobywają nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie i praktykę, która pozwala lepiej przygotować się do wykonywania tego zawodu. Pod koniec nauki, należy zdać egzamin zawodowy, który umożliwi nam uzyskanie  dyplomu i tytułu tokarza.

Ewentualnie, wymagany jest kurs, który ma za zadanie przygotować nas do wykonywania zawodu tokarza. Kandydat na to stanowisko, musi umiejętnie i dobrze odczytywać rysunki techniczne.

Jeśli natomiast chodzi o zarobki tokarza – wysokość gratyfikacji w dużej mierze zależy od regionu Polski, jak i od firmy, w jakiej jest zatrudniony tokarz. Jednak najczęściej, zarobki tokarza mieszczą się w granicach 2000 – 3500 tysięcy złotych.

Niebezpieczeństwa związane z pracą tokarza

Największe niebezpieczeństwo w pracy tokarza, stanowią obracające się elementy. Maszyna i obiekt, które wprawiane są w ruch, obracają się bowiem z bardzo dużą prędkością.

niebezpieczeństwa w pracy tokarza

Wypadki, jakie najczęściej zdarzają się w miejscu pracy tokarza, to mniej lub bardziej poważne zranienia, złamania rąk lub zgnieceniem kości. Niekiedy, nieuważna praca może przyczynić się do śmierci pracownika, jednak zdarza się to bardzo rzadko.

Innym, równie znanym zagrożeniem, jest dostanie się wiór do oczu lub nosa i ust. Obrabiane elementy są wykonywane z metalu lub plastiku. Wióry mogą być bardzo szkodliwe i powodować choroby oczu.

W najgorszym przypadku, jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, może dojść do znacznego pogorszenia się wzroku lub nawet do jego utraty. Swoją pracę, tokarz wykonuje na stojąco z pochyloną głową. Może to powodować zwyrodnienia kręgosłupa.


Artykuł powstał dzięki pomocy firmy Hydrofeedhttp://hydrofeed.eu.