Browse By

Jak wygląda badanie zaćmy u okulisty?

Zaćma to choroba wzroku, która dotyka wiele osób. Najczęściej jest wynikiem starzenia się organizmu, jednak może być też wadą wrodzoną. Łatwo zlekceważyć jej objawy, które początkowo nie wywołują podejrzeń ani nie są bolesne, jednak ostateczne skutki są bardzo poważne. Sprawdź, co zrobić, aby się przed nią uchronić. Dowiedz się, jak wygląda badanie u okulisty i proces leczenia tej choroby?

Zaćma, a co to takiego?

Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, to choroba wzroku, która jest bardzo powszechna. Utrudnia widzenie ze względu na postępujące mętnienie soczewki oka. Jest to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby po 60 roku życia. Jeśli pojawia się wcześniej, to najczęściej spowodowana jest czynnikami, takimi jak trudne warunki pracy, poważne urazy soczewki, wady wrodzone oraz różnego rodzaju choroby przewlekłe, takie jak na przykład cukrzyca. Rozwój zaćmy mogą przyspieszać również niektóre leki zażywane na inne schorzenia.

Katarakta to choroba, której niestety nie da się zapobiec. Nie dotyka ona każdego człowieka, jednak jeśli już się pojawi, to trudno jest ją zatrzymać. Jej przebieg może być bardzo różny. U części chorych dotyka tylko jedną soczewkę, a w innych przypadkach obie. Zdarza się, że postępuje stopniowo przez wiele lat, ale może zdarzyć się również, że rozwinie się bardzo szybko, w ciągu kilku miesięcy, co jeszcze bardziej utrudnia odpowiednie zareagowanie na to schorzenie.

Podstawową przyczyną zaćmy jest utrata elastyczności przez soczewkę. Zaczyna się to dziać już po 40 roku życia i objawia się pogorszeniem wzroku, na które rozwiązaniem są oczywiście okulary. Jednak w przypadku, gdy występuje katarakta, takie rozwiązanie jest niewystarczające. Soczewka stopniowo staje się bardziej mętna, a widzenie bardziej ograniczone. Obraz staje się nieostry, a jasne kolory wydają się ciemniejsze i nieco wyblaknięte. Osoby chore na zaćmę lepiej widzą w pochmurne dni i o zmierzchu niż w ciągu słonecznego przedpołudnia, jednak z czasem również możliwość widzenia w zaciemnionych miejscach staje się niemożliwa.

badanie wzroku

Jak wykryć i leczyć zaćmę?

Badania, które mają na celu potwierdzić lub wykluczyć, czy pacjent choruje na zaćmę, wykonywane są najczęściej wtedy, gdy standardowe procedury zawodzą, a coraz to mocniejsze okulary nie dają oczekiwanych efektów. Wtedy lekarz specjalista wykonuje specjalistyczne badania soczewki i sprawdza, czy pacjent cierpi na zaćmę i jeśli tak, to jaki jest stopień zaawansowania tej choroby. Ważne jest, aby wykonywać profesjonalne badania możliwie jak najwcześniej. Im szybciej schorzenie zostanie rozpoznane, tym lepiej dla pacjenta i tym mniej skomplikowany i łatwiejszy może być proces leczenia.

Aby rozpoznać kataraktę, należy wykonać u lekarza specjalisty zaawansowane badania okulistyczne. Ważne jest sprawdzenie ostrości widzenia oraz zmiany umiejętności dostrzegania szczegółów wraz ze zmianą odległości oraz oświetlenia. Istotnym badaniem jest badanie komputerowe wzroku oraz przede wszystkim badanie dna oka, które pozwala dokładnie ocenić jego kondycję. W przypadku osób, u których w rodzinie zaćma występowała w poprzednich pokoleniach lub były inne problemy ze wzrokiem, warto takie badania wykonywać regularnie od około 50 roku życia, o ile problemy nie pojawią się wcześniej. Profilaktyczne badania są bardzo istotne również w przypadku osób, które mogą być narażone na zaćmę ze względu na specyfikację wykonywanej pracy lub z powodu chorób przewlekłych i stosowanych leków.

Katarakta to choroba, którą tak naprawdę można wyleczyć tylko i wyłącznie za pomocą operacji, na którą skierować może pacjenta lekarz okulista. Obecnie ten zabieg jest o wiele prostszy i mniej ryzykowny niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto jest powszechnie wykonywany, dlatego dla wielu specjalistów jest to rutynowe działanie. Rocznie w Polsce na 1000 osób wykonuje się 4 takie zabiegi. Dotyczy to osób w różnym wieku oraz o różnym zaawansowaniu katarakty. Ze względu na postęp medycyny osoba po operacji zaćmy jest wypuszczana do domu ze specjalnym opatrunkiem już po 4 godzinach od zabiegu, a następnego dnia może już normalnie funkcjonować i bez najmniejszych przeszkód prowadzić samochód lub wykonywać inne codzienne czynności, wymagające skupienia wzroku.


Chcesz zbadać wzroku u doświadczonego okulisty w Oleśnicy oraz zoperować zaćmę? Sprawdź!