Browse By

Jak wyczyścić ścianę z brudu? Polecenia ekspertów

Już po kilku miesiącach od malowania w domach możemy zaobserwować zanieczyszczenia na ścianie. Niekiedy są to tylko tłuste plamy pozostawione po zetknięciu się dłoni z powierzchnią ściany, innym razem jest to zachlapania czy rysunki kredkami pozostawione przez dzieci.

O ile z tego typu zanieczyszczeniami jesteśmy w stanie samodzielnie sobie poradzić za pomocą ogólnodostępnych środków, o tyle w przypadku usuwania pozostałości po pożarze czy przypaleniu w kominku, konieczna jest fachowa pomoc. 

Nieważne jak bardzo byśmy się starali, nie da się utrzymać ścian w domu, biurach czy w przestrzeni publicznej w idealnym stanie. Zawsze pojawią się zabrudzenia, które będą wyglądały nieestetycznie i będą nadawały się jedynie do usunięcia. Jak zatem wyczyścić ścianę z brudu i czy faktycznie każdorazowo warto to robić? 

Czyszczenie ścian z brudu – kiedy ma sens? 

Coraz częściej zwracamy na estetyczną stronę wyglądu naszego mieszkania i wkładamy w remont wiele czasu, wysiłku oraz pieniędzy. Nic zatem dziwnego, że denerwujemy się, kiedy na pomalowanej ścianie pojawiają się zabrudzenia, które skutecznie niszczą cały efekt. Sięgamy wtedy po środki, które mają na celu usunięcie zabrudzenia, nie zastanawiając się, czy mogą one faktycznie zadziałać. 

Producenci farb i środków, którymi pokrywane są powierzchnie ścian, coraz częściej wychodzą do klientów z propozycją produktów plamoodpornych bądź odpornych na ścieranie. Oznacza to, że możliwe jest wtedy wyczyszczenie ściany bez konieczności wykorzystania specjalnych środków chemicznych, które miałyby ten brud rozpuścić. Zdarza się, że w przypadku tańszych farb, kilkukrotne przetarcie ściany (zwłaszcza w kolorze) prezentuje się znacznie gorzej niż z zabrudzeniem. Dlatego warto poznać sposoby na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń ze ścian. 

Sposoby na skuteczne czyszczenie ścian z brudu 

Sposób czyszczenia ściany jest w dużej mierze uzależniony od rodzaju zabrudzenia i rodzaju farby, jaki wybraliśmy. Jeśli już na etapie zakupu pomyśleliśmy o tym, że nasze ściany w najbliższym czasie będą wymagały wytarcia – to już połowa sukcesu. 

Na tłuste plamy najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju odtłuszczacze, zwłaszcza te, które można również stosować na tkaniny. Wystarczy popsikać plamę na ścianie i czystą, miękką ściereczką usunąć ślady. Jeśli nasza ściana jest odporna na ścieranie, z powodzeniem można korzystać z dostępnych do czyszczenia środków. 

Istnieją jednak zanieczyszczenia, których nie jesteśmy w stanie usunąć samodzielnie. O ile tłusta plama, resztki jedzenia czy kredki zmyjemy bez większego problemu, o tyle kwestia usunięcia sadzy czy innych pozostałości dymu ze ścian jest już dużo bardziej skomplikowana. 

Czyszczenie ścian z sadzy – dlaczego konieczna jest profesjonalna pomoc? 

Sadza na ścianie w domu czy innych pomieszczeniach nie zawsze pojawia się w momencie wybuchu pożaru. W wielu domach widać pozostałości po dymie w kątach pomieszczeń czy w miejscu, gdzie stoi kominek bądź zabytkowy już piec kaflowy. Niekiedy ślady z sadzy powstają u osób, które w nieodpowiednim miejscu postawiły świecę zapachową. 

Czyszczenie sadzy ze ścian nie jest takie łatwe. Wynika to z tego, że tłuste, czarne plamy osiadają na ścianie i wręcz się w nią wgryzają. Dym wchodzi w mikropęknięcia na ścianie, dzięki czemu trudniej jest usunąć całość zabrudzenia zwykłymi środkami chemicznymi czy wodą. Dodatkowo sadza jest dosyć tłusta w swojej konsystencji, co przy kontakcie z wodą może doprowadzić do rozmazania się zabrudzenia po większej powierzchni. 

Aby uniknąć problemu z pojawieniem się sadzy w pomieszczeniach, w których używana jest kuchenka gazowa czy kominek, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jednak cząsteczki sadzy wraz z kurzem w minimalnych ilościach dalej będą osadzały się na ścianie, aż po pewnym czasie będą wyglądały nieestetycznie. 

W przypadku czyszczenia sadzy ze ścian i ich odświeżenia, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy firmy, która specjalizuje się w usuwaniu zabrudzeń tego typu. Specjaliści posiadający doświadczenie w czyszczeniu mieszkań i lokali użytkowych po pożarach, z pewnością poradzą sobie z usunięciem sadzy ze ścian naszego domu. 

mieszkanie

Samodzielne usunięcie sadzy ze ściany jest niebezpieczne dla zdrowia, dlatego powierzenie tego zadania zewnętrznej firmie, jest najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem.