Co jest ciekawego w Solinie?
Solina jest niezwykle piękną wsią, położoną w województwie podkarpackim, w gminie Solina. Czasem może być docelowym punktem wypraw, a czasem jest przystankiem po drodze w Bieszczady.
Niezależnie jednak od tego, czy chcesz zajrzeć do Soliny jedynie na chwilę, czy też cieszyć się nią nieco dłużej, koniecznie sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić.
Solina – największe atrakcje turystyczne
Rejs po Jeziorze Solińskim
Jest to jeden ze standardowych punktów. Już same wymiary robią wrażenie – 22 km2 powierzchni i długość linii brzegowej, wynosząca aż 150 km tworzą idealne warunki do uprawiania sportów i cieszenia się widokami podczas niespiesznego rejsu lub przejażdżki rowerem wodnym.
Podczas żeglowania po jeziorze, warto zajrzeć na rozsiane po jeziorze wysepki, w tym Wyspę Zajęczą, Skalistą i kilka innych. Jedna z wysepek, zwana Dużą, jest zamieszkała – znajdują się na niej ośrodki wypoczynkowe, z których oferty również warto skorzystać.
Zapora Solińska
Porównywana jest do znanej zapory Hoovera na rzece Colorado, i jest to porównanie nie bez powodu. Chodzi przede wszystkim o fascynujące widoki, dla których na zaporę przybywają nie tylko turyści z kraju, lecz też ze świata. Na spacer po Zaporze warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, jako że widoki potrafią skraść uwagę na długo.
Punkt Widokowy Jawor
Jawor jest jednym z najwyższych wzniesień, jakim mogą poszczycić się atrakcje Soliny. Można z niego zobaczyć Jezioro Solińskie wraz z zaporą oraz Bieszczady. Samo dotarcie na szczyt nie jest trudne, lecz urokliwa panorama zatrzyma Cię na dłużej.
Siekierezada
Nie jest to co prawda lokal położony bezpośrednio w Solinie, lecz odległej o 35 km Cisnej, lecz będąc w tamtych terenach, na pewno warto go odwiedzić. Nazwa nawiązuje do tytułu powieści Edwarda Stachury oraz do licznych siekier znajdujących się w wystroju przypominającym starodawną karczmę, w jakiej lubili zbierać się miejscowi drwale.
Do aktualnego wystroju lokalu dołożyli się również artyści z różnych zakątków Polski, a dodatkową zachętą dla wielu będzie wyjątkowo smaczne jedzenie oraz możliwość spróbowania piwa i wina wyrabianego na miejscu. Otaczające gości zewsząd rzeźby diabłów są świadkami licznych opowieści, które od pewnego czasu są pieczołowicie spisywane przez założyciela Siekierezady.
Muzeum Kultury Bojków
Jest to niezwykłe miejsce, w jakim możesz poznać bogatą kolekcję różnych pamiątek z życia, jakie posiadali mieszkańcy Soliny. Obejmują one dokumenty, fotografie, odzież, przedmioty codziennego użytku i wiele innych interesujących eksponatów.
Zebrane przedmioty są obrazem dawnego życia mieszkańców okolicznych terenów – w każdym zakresie. Co ciekawe, eksponaty są poukładane w kolejności od narodzin aż po śmierć, co tym lepiej oddaje dawny sposób życia i panujące wówczas obyczaje.
Stadnina koni Karino
Położona w oddalonym o 7 km od Soliny Polańczyku, stadnina umożliwia naukę jazdy konnej w zacisznych i komfortowych warunkach. Oprócz samej nauki, dla osób posiadających już umiejętność jazdy konnej organizowane są wyprawy jednodniowe oraz zajęcia dla dzieci. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że w ramach pobytu w stadninie można zdobyć odznakę turystyki górskiej PTTK.
Solina noclegi – co warto wybrać?
Solina, jak każda inna miejscowość turystyczna, oferuje bazę noclegową, w której proste domki przeplatają się z luksusowymi apartamentami w ośrodkach SPA & Wellness. Dużo zależy oczywiście od Twoich osobistych preferencji, niemniej jednak niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, Twoje potrzeby mogą być w pełni zaspokojone. Z pomocą przychodzi wyszukiwarka fajnewczasy.pl, dzięki której z powodzeniem szybko wyłowisz najbardziej interesujące oferty noclegowe, idealnie trafiające w Twoje oczekiwania.