Jak samodzielnie ćwiczyć wymowę języka obcego?
Poprawna wymowa języka obcego stanowi duży krok do osiągnięcia sukcesu. Jakie są najbardziej znane sposoby na samodzielne ćwiczenia wymowy?
Sposoby na ćwiczenie wymowy
Wybierając odpowiednia metodę ćwiczenia wymowy języka obcego, warto pamiętać, że w ten sposób możemy poznać wiele nowych słówek i przyswajać nawet najtrudniejsze wyrażenia. Do tego dochodzą również niełatwe zasady gramatyki oraz odmiany czasowników.
Ucząc się języka obcego lub kilku, trzeba rozważnie planować sobie naukę. Nie można brać na siebie za dużo, ponieważ może to poskutkować odwrotnie. Za częsta i zbyt intensywna nauka często może być odkładana na następny dzień. Trzeba więc ustalić sobie odpowiednią ilość czasu oraz częstotliwość, jaką poświęcamy na naukę. Istotne jest także by podzielić sobie naukę na działy słówek z branż lub z życia codziennego.
Nauka z pomocą mediów
Aby w skuteczny sposób i w niedługim czasie przyswoić nowy język, warto wyposażyć się w podręczny słownik i korzystać z internetu. W XXI wieku, znaną metodą na samodzielne szkolenie swoich umiejętności z języka obcego, jest oglądanie obcojęzycznych filmów. W filmach możemy wybierać języki, w jakich mówią bohaterowie lub lektor.
Najlepiej będzie, jeśli wybierzemy język angielski (lub inny obcy język, którego chcemy się nauczyć) i włączymy polskie napisy. Jest to naprawdę świetny sposób na osłuchanie się ze słownictwem. W każdym języku, wyrażenia powtarzają się, więc za którymś razem na pewno je zaczniemy kojarzyć i zapamiętywać. Ten sam sposób można wykorzystać, jeśli chodzi o gry i radio.
Prawidłowej wymowy wiele osób uczy się wykorzystując podręczniki. W ten sposób możemy uczyć się po kolei, działami tak, jak robiliśmy to w szkole. Podręczniki posiadają płyty ze speakerami, tłumaczeniami oraz różnorodnymi ćwiczeniami. Na pewno każdy z nas pamięta takie ćwiczenia.
Oprócz słuchania odpowiedniej wymowy, należy ją także ćwiczyć! Praktyczne ćwiczenia mogą przynieść duże rezultaty w krótkim czasie. Niezależnie od tego czy korzystamy z podręcznika czy mamy przed sobą tekst piosenki, warto jest przeczytać go najpierw na głos, a później posłuchać w jaki sposób tekst wymawia lektor/ speaker. Ważne jest bowiem, byśmy znali swoje umiejętności i byli świadomi poziomu, jaki osiągnęliśmy.
Ćwiczyć wymowę można także poprzez codzienne czytanie na głos anglojęzycznej książki/ gazety czy artykułu. To pozwoli nam szybciej przyzwyczaić się do posługiwania się językiem obcym i przełamie barierę, przez którą często wstydzimy się mówić po angielsku przy innych. Samodzielne czytanie na głos jest sposobem bardziej komfortowym i mniej stresującym.
Warto także nagrywać swoje próby wymowy na dyktafon. W ten sposób będziemy wiedzieć, co jeszcze musimy poprawić i nad czym najbardziej się skupić. Wymowa jest kluczowa w nauce języka obcego, dlatego trzeba stale szlifować swoje umiejętności. Nagrywanie siebie, przez pół roku nauki jest doskonałą metodą na sprawdzenie, jak bardzo zmieniły się nasze przyzwyczajenia od pierwszej samodzielnej lekcji.
Czas nauki języka obcego
Czas jaki spędzamy na nauce nie powinien być zbyt krótki. Nie wystarczy kilka minut, by skutecznie przyswoić wiedzę. Z kolei spędzając na nauce kilka godzin, możemy się tylko nią zmęczyć, co często skutkuje zniechęceniem. Według lektorów i doświadczonych poliglotów, 15 minut jest czasem optymalnym, w jakim możliwe jest przyswajanie codziennie nowej wiedzy. Jedynym warunkiem jest jej regularne ćwiczenie.
Powyżej wymienione metody są dobre dla każdego z nas, niezależnie od tego, na jakim poziomie umiemy mówić w danym języku. Kilkanaście – kilkadziesiąt minut dziennie daje świetne efekty, jeśli jesteśmy regularni.
Samodzielna nauka może nam się wydawać trudniejsza, zwłaszcza jeśli chcemy przyswoić język trudny i rzadki. W każdym przypadku liczą się nasze metody oraz zaangażowanie. Dziś prawie połowa Polaków włada biegle jednym językiem obcym. Wiele jest powodów, dla których rozpoczynamy naukę. Niemniej jednak, samodzielna nauka wymowy słówek może być równie owocna co nauka na kursie z lektorem.