Browse By

Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?

Nadmierne łzawienie z jednego oka, podrażnienie i dyskomfort to powszechne dolegliwości, które obniżają jakość życia i negatywnie wpływają na codzienne obowiązki. Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień? Co ją powoduje?

Możliwe przyczyny suchego oka

Za prawidłowe nawilżenie powierzchni oka, odżywianie warstwy nabłonkowej rogówki oraz profilaktykę zakażeń odpowiedzialny jest tzw. film łzowy. Powodem przykrych dolegliwości związanych z podrażnieniem i suchością oczu okazują się nieprawidłowości w jego budowie. Wśród możliwych przyczyn suchego oka wymienia się najczęściej nieprawidłowe mruganie, wykonywaną pracę, nieodpowiednie warunki w pomieszczeniu i choroby towarzyszące (m.in. cukrzyca), a nawet nastrój pacjenta.

Suchość oczu zmniejsza produktywność w miejscu pracy, prowadzi do zakłóceń snu oraz kłopotów z komfortem i ostrością widzenia. Przypadłość ta, nazywana też zespołem suchego oka, może mieć swoje źródło zarówno w elementach środowiskowych, jak też uwarunkowaniach genetycznych. Wśród czynników ryzyka wymienia się m.in. płeć żeńską, proces starzenia, zmiany hormonalne, palenie lub choroby powiek. Szkodliwe mają też być: niska wilgotność, niewłaściwa korekta wzroku lub noszenie soczewek kontaktowych, a także nadmierna ekspozycja na działanie słońca, wiatru, pyłu i kurzu.

Pogorszyć nasz stan mogą niektóre leki lub operacje oka. Objawy nasilają się też, jeśli m.in.: będziemy pracować przy złym oświetleniu, wyruszymy w długą podróż samochodem lub samolotem, nie zadbamy o jakość snu lub nie zrobimy sobie przerwy podczas oglądania telewizji, czytania, korzystania z komputera.

Objawy suchości oczu – na co zwrócić uwagę?

  • Swędzenie i pieczenie oczu.
  • Suchość i problemy z mruganiem.
  • Nadmierne łzawienie z jednego oka.
  • Uczucie ciała obcego pod powieką.
  • Światłowstręt.
  • Wydzielina na brzegu powiek i w kącie wewnętrznym (zwłaszcza po przebudzeniu).
  • Utrata komfortu i ostrości widzenia.

oko

Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?

Chociaż dolegliwości związane z podrażnieniem i suchością oczu są bardzo powszechne, wiele osób nie zwróciło się jeszcze po poradę do specjalisty. To błąd. Kiedy nadmierne łzawienie z jednego oka, pieczenie i swędzenie podczas mrugania lub zmiany w ostrości widzenia są przeszkodą dla normalnego funkcjonowania, jedynym rozwiązaniem jest wizyta u okulisty. Leczenie będzie polegać w dużej mierze na łagodzeniu objawów. Najbardziej skuteczne okazują się preparaty, których celem jest zastąpienie naturalnych łez. Mają one postać żelu lub kropli do oczu. Nawet jeśli nie wyleczą całkowicie problemu, przyniosą ulgę i skutecznie nawilżą gałkę oczną. Co jeszcze warto wypróbować? Jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień?

  • Unikaj klimatyzowanego, wentylowanego lub wietrznego środowiska.
  • Zachowaj właściwą ergonomię pracy z monitorami. Ustaw większy rozmiar czcionki we wszystkich sprzętach, jeśli przez suchość oczu zmagasz się z nieostrością widzenia.
  • Wysypiaj się.
  • Używaj nawilżaczy powietrza.
  • Umów się na wizytę ze specjalistą, aby prawidłowo skorygować wadę wzroku.
  • Zimą, przy wietrznej pogodzie lub gdy cierpisz na nadwrażliwość na światło miej przy sobie okulary przeciwsłoneczne.
  • Regularnie nakładaj ciepłe kompresy ziołowe, które łagodzą podrażnienia, dają odpocząć oczom i poprawiają jakość widzenia.

Suchość oczu – czego jeszcze możesz spróbować?

  • Gimnastyka dla oczu. Umieszczanie ręcznika na oczach podczas snu, częste mruganie, a także masowanie, pocieranie lub ściskanie nadmiernie łzawiącego oka to jedne z metod, które łagodzą nieprzyjemne dolegliwości. Bardzo ważny jest też odpoczynek dla oczu, szczególnie jeśli przez dłuższy czas wykonujemy pracę umysłową.
  • Unikaj przeciągów. Pamiętaj, że objawy nasilają się w suchych, wentylowanych pomieszczeniach. Niewskazane jest także włączanie klimatyzacji, kiedy prowadzisz samochód. Chcesz stworzyć idealne warunki do snu? Wieczorem włącz nawilżacz powietrza, a kiedy się położysz, zasłoń oczy ciepłym, miękkim materiałem.
  • Regularne wizyty u okulisty. Najważniejsze, aby zrozumieć swój stan, poznać jego przyczyny i sprawdzić, które metody okazują się pomagają nam skutecznie łagodzić dolegliwości. Nie będzie to jednak możliwe bez dokładnej oceny oraz wskazówek udzielonych przez specjalistę. Pytanie o to, jak radzić sobie z suchością oczu na co dzień najlepiej więc zadać osobom, które mają już doświadczenie w leczeniu jej symptomów.