Jak przygotować kościół do peregrynacji?
Ważnym wydarzeniem dla społeczności parafialnej, jak i dla wszystkich duchownych, jest peregrynacja obrazu lub relikwii. W Polsce tradycja takich odwiedzin sięga czasów komunistycznych, gdy po raz pierwszy kopia Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej wyruszyła w drogę, by odwiedzić parafie w całym kraju.
Nieustannie w wielu parafiach trwają peregrynacje obrazów i relikwii związanych z różnymi świętymi. Zdarza się, że peregrynacja ma charakter międzynarodowy i obrazy uroczyście przenosi się poza granice kraju. Bardzo ważnym obowiązkiem duchownych, pracowników kościoła i parafian jest odpowiednie przystrojenie świątyni na ten wyjątkowy dzień.
Początki idei peregrynacji — poszukiwanie ratunku u Matki Boskiej.
Jasna Góra i klasztor ojców Paulinów to nie tylko miejsce kultu religijnego. Ma ono znaczenie dla wszystkich Polaków od czasów potopu szwedzkiego. Bardzo mocno zakorzeniona w tradycji miłość i wiara w Matkę Boską, pomogła narodowi nie raz. Właśnie dlatego, w 1956 roku podczas procesji po Wałach Jasnej Góry, zgromadzeni ludzie krzyczeli „Matko, przyjdź do nas” oczekując jej wstawiennictwa w trudnych dla kraju czasach. Tak narodziła się idea peregrynacji kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
Początki peregrynacji w Polsce
Początki nie były łatwe, ówczesne władze nie chciały dopuścić do jednoczenia się ludzi, nie podobały im się rozbudowane praktyki religijne, ani poczucie wspólnoty. W 1966 roku obraz odebrano siłą, a w jego obronie zadziałał sam biskup Karol Wojtyła. Podczas pierwszego etapu peregrynacji obraz odwiedził każdą parafię w Polsce, a zajęło mu to aż 23 lata. Drugi etap nawiedzenia trwa nieustannie do dziś od roku 1985.
Dekoracje i ozdoby odpowiednie na przywitanie obrazu lub relikwii.
Kościół to Dom Boży, który jest także wizytówką całej parafii. Zapraszając gości do siebie do domu, dbasz, by panował tam ład i porządek, pragniesz przyjąć ich jak najlepiej. Podobnie jest w przypadku peregrynacji obrazu lub relikwii.
Czym dekorować kościół na peregrynację?
Świątynia i jej otoczenie powinny prezentować się uroczyście i schludnie. W zależności od obrazu czy relikwii, które odwiedzą twoją parafię, powinno się zaopatrzyć w banery i loga, które umieścimy w kościele i jego najbliższej okolicy. Można zdecydować się na gotowy wzór bądź zamówić spersonalizowany projekt.
Przy dekorowaniu kościoła nie powinno się zapomnieć o proporczykach. Najlepiej do dekoracji terenu okalającego kościół nadadzą się proporczyki kościelne. Można kupić je w różnych kolorach i zawiesić na trasie prowadzącej z pojazdu, którym dotrze obraz do drzwi świątyni.
Bardzo istotne są flagi, które towarzyszą uroczystościom kościelnym, także tym lokalnym. Możemy użyć flag papieskich, maryjnych, narodowych czy kościelnych. Przy dekorowaniu należy kierować się umiarem i poczuciem dobrego smaku, by otoczenie nie przytłoczyło i przyćmiło, głównego bohatera wydarzenia, czyli relikwii lub obrazu.
Waga i znaczenie peregrynacji.
Parafianie jednoczący się razem jako wspólnota to wartość nie do przecenienia. Jeśli w świątyni trwa tak ważne i podniosłe wydarzenie jak peregrynacja, wierzący jednoczą się, by je uczcić. Wspólne uczestnictwo w nabożeństwach, tych powszednich, świątecznych i tych o randze wydarzenia, scala parafian w jedno. Kościół tworzą ludzie i to oni, tłumnie witający obraz lub relikwię będą najpiękniejszą ozdobą, jaką może sobie wyobrazić dobry pasterz.
Co cenią wierni w peregrynacji?
Polski naród, który ma zakorzenione wartości chrześcijańskie, szukał pociechy w świątyniach w najtrudniejszych czasach. Dziś również przychodzi się do świętych, prosząc o ich wstawiennictwo, dziękując za łaski, które nas spotkały czy wyrażając wdzięczność w modlitwie. Peregrynacja pozwala wiernym aktywnie uczestniczyć w życiu kościoła jako parafii i instytucji.
Przenoszenie czy przewożenie obrazu lub relikwii z jednej parafii do drugiej umacnia poczucie wspólnoty. Dla uczestników peregrynacji jest ono przeżyciem dającym bezpieczeństwo i świadomość udziału w ważnym wydarzeniu. Odpowiednio udekorowana świątynie może pogłębić to wrażenie.
Kwiaty, flagi, proporczyki kościelne, czy specjalne banery, są formą uhonorowania obrazu, który odwiedza parafię. Dobry smak i gust sprawią, że główni bohaterowie wydarzenia nie zostaną przytłoczeni, odpowiednia dekoracja stanowi klucz do przekazania świątecznego charakteru wydarzenia.