Jak prawidłowo przechowywać herbatę?
Wielu zapomina o tym, że z herbatą należy obchodzić się dość ostrożnie. Zwłaszcza z taką, która jako specjalna kompozycja składników uznawana jest za towar niezwykle ceniony i rzadki.
Aby długo zachowała swój aromat i smak należy przechowywać ją w odpowiednich warunkach i przy zachowaniu konkretnych wytycznych.
Pamiętać należy między innymi o trzymaniu jej w próżni, w chłodnych i zaciemnionych miejscach. Najlepiej, jeśli nie docierają do niej również różne zapachy i wilgoć. Dość duże znaczenie dla jej aromatu i smaku ma też sama ilość. Im więcej, tym lepiej.
Próżnia, lodówka i ciemność
Po pierwsze, herbatę należy przechowywać w próżni, bo tlen przyczynia się do fermentowania liści. Jednak nawet hermetyczna puszka, nie załatwia sprawy do końca. Z myślą o tym problemie coraz więcej producentów skłania się do stosowania tak zwanych pochłaniaczu tlenu. Jest to oczywiście jakieś rozwiązanie, choć pamiętać należy że i takie metody dość szybko się zużywają. Często otwierane pudełko i stały dopływ tlenu przyczynia się bowiem do słabszego działania pochłaniacza.
Po drugie, herbatę należy przechowywać z dala od źródła ciepła. Niektóre rodzaje wymagają wręcz przechowywania w lodówce! Zwłaszcza delikatne zielone i żółte. Przed takim zabiegiem pamiętajmy jednak, aby pozbyć się z niej całego powietrza. Z kolei po wyciągnięciu należy pamiętać, aby nie otwierać herbat zanim nie osiągną temperatury pokojowej.
Choć na twierdzenie, że herbaty w swym przechowywaniu wymagają zaciemnionego miejsca nie ma naukowych dowodów, nadal pokutuje twierdzenie, że warto tego przestrzegać. Nie ulega bowiem wątpliwości fakt, że z jakiś przyczyn wystawiona na działanie promieni słonecznych nabiera dość specyficznego metalicznego smaku. Picie jej nie sprawia już takiej przyjemności.
Ilość, wilgoć i zapachy
Przechodząc do kolejnych wytycznych odnoszących się do prawidłowego przechowywania herbaty na pewno nie można pominąć jej ilości. O co chodzi? O to, że w większych ilościach, herbata jest mniej narażona na wilgoć, zapachy czy wietrzenie suszu. Ułożona gęsto i zwarcie nie pozwala bowiem na przenikanie zagrażających jej czynników.
Odnosząc się do powyższych – na susz niekorzystnie działa też wspomniana już wilgoć i zapachy. Ta pierwsza pozbawia herbatę aromatu. Tu z pomocą przychodzą jednak po raz kolejny pojemniki hermetyczne. Podobnie zresztą, jak w przypadku działania zapachów z otoczenia. Herbaty pochłaniają je powiem dość mocno. Wobec tego, pamiętać należy aby nie trzymać ich w piwnicach, kuchniach czy plastikowych pudełkach.
Herbaty z dalekich stron
Wydaje się, że z największym szacunkiem podchodzi się do herbat z dalekich stron. Szczególnie takich, które docenione zostały przez koneserów tego trunku. Producenci herbat serwują swym klientom smaki, jakie ona ma w zanadrzu. Spośród bogatej oferty produktów klienci wybierać mogą między innymi oryginalną herbatę czarną, zieloną, białą czy żółtą i wiele innych.
Nie trzeba oczywiście decydować się na zakup specjalnie skomponowanej mieszanki z oddalonego zakątka świata, by o prawidłowe przechowywanie herbaty zadbać. Kiedy jednak jesteśmy zdecydowani na zostanie tak zwanymi smakoszami, musimy poznać pewne tajniki. Bez nich, nierzadko droższe i bardziej unikalne produkty będą się nam po prostu psuć.
Wysokiej jakości herbatę czarną, zieloną czy białą oferuje sklep Dobra Herbatka.