Browse By

Dlaczego ważna jest prawidłowa utylizacja dokumentów?

utylizacja dokumentów szczecinDokumenty to istotne papiery, które niekiedy potrzebują być zutylizowane. Powodów jest wiele, może to być przedawnienie się ich, niemożność trzymania ich dłużej ze względu na obowiązujące przepisy, lub po prostu brak miejsca na ich przechowywanie. Nie każdy dokument jest przecież tak ważny, jakby to mogło się wydawać. Niestety, bardzo mało firm dba o odpowiednie utylizowanie dokumentów, co powinno zdecydowanie być ich priorytetem. Mimo wszystko, na każdym z dokumentów można znaleźć pewne, poufne niekiedy, informacje, które mogłyby dostać się w niepowołane ręce.

Co może się stać, jeżeli dokumenty nie będą poprawnie zutylizowane? Czy grozi za to jakaś kara? Czy są jakieś specjalne wytyczne dotyczące właśnie utylizowania dokumentów różnego typu? Czy utylizacja dokumentów w mieście Szczecin może zostać zlecona firmie zewnętrznej, która profesjonalnie zajmuje się tego typu usługami? Czy może trzeba robić to samodzielnie, w siedzibie własnej firmy? Jak dobrze pozbyć się dokumentów, które nie są już potrzebne?

Czemu utylizuje się dokumenty i jak można to zrobić?

Na pytanie, czemu trzeba utylizować dokumenty, jest wiele odpowiedzi, ale zdecydowanie jedna z nich jest ważniejsza od wszystkich innych. Oczywiście mowa tutaj o bezpieczeństwie. Na dokumentach pełno jest danych oraz informacji, które mogą być poufne. Być może dokumenty zawierają wewnętrzne zasady firmy, a być może są na nich napisane adresy lub imiona pracowników danej firmy. Na dokumentach mogą też znajdować się informacje finansowe, które należą do szczególnie delikatnych! Nie ważne jednak, jakie informacje znajdują się na dokumentach, które trzeba zniszczyć, ważne że nie powinny one znaleźć się w niepowołanych rękach. A temu można zapobiec właśnie poprzez odpowiednią utylizację dokumentów.

Innym powodem, dla którego warto jest się pozbywać dokumentów w sposób poprawny, jest dbałość o środowisko. Ze szczątek dokumentów będzie można z powrotem zrobić czysty papier z recyklingu. Jest więc to zdecydowanie dobre podejście, które uratuje kilka drzew przed ścięciem.

Pytanie jednak brzmi, czy taką utylizację trzeba wykonać samodzielnie, czy można zlecić ją firmie zewnętrznej? Odpowiedź jest prosta: jak najbardziej można to zadanie zlecić na zewnątrz. W mało której firmie (zwłaszcza dużej) jest czas na to, by poprawnie zająć się niszczeniem dokumentów. Prym wiodą więc firmy, które wykonują takie usługi dla tych firm!

profesjonalne niszczenie akt szczecin

Gdzie warto zniszczyć dokumenty?

Jeżeli chodzi o profesjonalne niszczenie akt w mieście Szczecin, to do tego zadania można wybrać odpowiednią do tego firmę, która takim niszczeniem zajmuje się profesjonalnie. W swoim wyposażeniu posiadają oni specjalne urządzenia, które spełniają wszystkie wymagania postawione w normie DIN 66399. Są to wymagania dotyczące bezpiecznego niszczenia dokumentów właśnie.

Firma odbierze od ciebie dokumenty, posegreguje je i zniszczy – a cały proces będzie odbywać się zgodnie z normami PN:EN 15 713:2009. Jest to norma regulująca wszelkie standardy niszczenia dokumentów oraz różnych innych nośników danych. Wszystko odbywa się więc w pełni profesjonalnie.

Twoja firma nie musi samodzielnie zajmować się niszczeniem wszystkich zbędnych już dokumentów, możesz bezpiecznie przekazać tę czynność do dobrej, stosującej się do wszystkich regulacji, firmy zewnętrznej. Na pewno będziesz zadowolony z ich wyników, ponieważ dokumenty zostaną zniszczone szybko i sprawnie.