Browse By

Rozwiązania funkcjonalne dla kuchni – przegląd

Urządzając kuchnię, musimy zadbać o to by była nie tylko przytulna i estetyczna, ale również funkcjonalna. W tym celu, warto wykorzystać nowoczesne i praktyczne rozwiązania, jakie proponuje nam stolarka kuchenna.

O wystrój i funkcjonalność kuchni warto zadbać, zwłaszcza gdy spędzamy w niej dużo czasu na gotowaniu i mamy dużą rodzinę. To właśnie w kuchni spędzamy najwięcej czasu. Gotując, chcemy mieć wszystko pod ręką, dlatego tak ważne jest odpowiednie podzielenie szafek i szuflad na konkretne naczynia, garnki czy zastawę stołową. Sztućce również powinny mieć swoje miejsce, tak samo jak chochelki, szpatułki czy mieszadełka. Powyższe produkty stanowią najważniejsze wyposażenie kuchni. Jednak wiele osób, zwłaszcza pasjonatów gotowania, chce umieszczać w kuchni książki kucharskie oraz doniczki z przyprawami czy produkty spiżarniane. Jak to zrobić? Jak sprawić, żeby nasza kuchnia była bardziej funkcjonalna? Poniżej przedstawiamy najciekawsze rozwiązania.

Pomysły na funkcjonalną kuchnię

Niezależnie od tego, czy nasza kuchnia jest połączone z jadalnią lub salonem, warto wykorzystać poniższe pomysły w celu urozmaicenia kuchni i zwiększenia jej funkcjonalności. Dziś znane są innowacyjne rozwiązania, które pozwolą nam przede wszystkim oszczędzić miejsce.

Spiżarnia wnękowa – jest to umieszczenie szafki/ półek bezpośrednio w ścianie lub we wnęce. Jeśli mamy do wykorzystania wnękę w ścianie, warto ją przygotować i wykorzystać, by dopełniała funkcjonalność pomieszczenia.

Wysokie szuflady, w których możemy umieścić szklane butelki z olejem, sosem sojowym lub pojemniki z płatkami/ przyprawami, pozwolą nam oszczędzić miejsce. Wymienione produkty nie będą musiały znajdować się na blacie – mogą być wyjmowane tylko gdy tego potrzebujemy. Często można spotkać szafki, w których jedna szuflada jest wysoka, a druga niższa, na małe opakowania przypraw.

Półka na książki kucharskie i przyprawy nad kuchenką  jest przydatna osobom, których zamiłowaniem jest gotowanie. Dziś można dostać półkę, w której bezpiecznie można umieścić książki i inne elementy, by nie wypadły. Mając książki w zasięgu ręki, nie tracimy czasu by ich szukać w innych pomieszczeniach.

Kontakt w blacie to wygodne rozwiązanie, pozwalające szybko i łatwo podłączyć mikser, toster i inne urządzenia. Kontakt jest zabezpieczony, gdy jest nieużywany, najczęściej wysuwa się go z blatu. Nie trzeba więc się schylać i przesuwać mebli lub stosować przedłużaczy.

Zorganizowana i podzielona szuflada, która posiada mnóstwo przegródek, znacznie ułatwi nam rozmieszczenie przedmiotów takich jak zapałki, wykałaczki, niektóre przepisy i inne drobne rzeczy.

Meble na wymiar

Powyższe pomysły można osiągnąć, wykorzystując meble na wymiar. Projektanci takich mebli biorą pod uwagę wszystkie wymagania klienta, jego wizję oraz nasze upodobania i przyzwyczajenia. W wielu przypadkach, funkcjonalna kuchnia ułatwia poruszanie się po niej i korzystanie osobom niepełnosprawnym lub mającym bardzo niski wzrost.

Jest to rozwiązanie głównie dla kuchni mających bardzo mały metraż. Meble kuchenne na wymiar są alternatywą dla wszystkich pasjonatów gotowania. Jeśli chcemy mieć kuchnię pokaźną i niepowtarzalną, również możemy zdecydować się na meble na specjalne zamówienie. Obecnie, jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. W przypadku takich rozwiązań, można umieścić dodatkowe przegródki w szufladach, zamontować półkę dostosowaną do produktów, które mają się na niej znaleźć. Meble na wymiar są dopasowane do naszej wygody, dzięki czemu korzystanie z kuchni będzie o wiele bardziej przyjemne.