Browse By

Jak prawidłowo łowić na wobler?

Wobler, to jedna z najchętniej używanych przynęt. Jest bardzo skuteczna, dlatego stanowi praktycznie stu procentową pewność udanych połowów. Co więcej, można wykorzystać ją w zasadzie każdych warunkach i użyć, jako wabika na każdy rodzaj ryby. A jak prawidłowo łowić za pomocą woblera i jakie są jego rodzaje?

Jak prawidłowo łowić na wobler?

Podstawowy błąd, który dość często powtarza się przy użyciu woblera, to prowadzenie go ruchem jednostajnym. Skuteczność zapewnia natomiast prowadzenie przynęty w sposób jak najbardziej zbliżony do naturalnego poruszania się ryb. Co jakiś czas, warto więc zmienić kierunek jego skręcania, przyspieszać lub zwalniać zwijanie linki.

Szybkość zwijania żyłki należy z kolei dobrać tak, aby sprowokować rybę do brania. Żadna z powyższych wskazówek nie jest jednak tak ważna, jak znajomość wody w której łowimy i charakter tutejszych ryb. Do tego trzeba jednak cierpliwości i pewnego doświadczenia, które rzecz jasna zdobyte zostanie z czasem.

Rodzaje woblerów – głębokość

Ze względu na głębokość pracy przynęty wyróżnić możemy trzy grupy woblerów. Pierwszą z nich stanowią woblery płytko pracujące. Najczęściej posiadają one niewielki ster, który umiejscowiony jest pod kątem 45-90 stopni od osi woblera. Taki rodzaj przynęty służy w głównej mierze do łowienia na terenach płytkich łowisk i prowokowania ryb żyjących tuż pod powierzchnią wody.

Drugą kategorią są natomiast woblery głęboko pracujące, które sprawdzają się z kolei w obławianiu średnio głębokiej wody. Zazwyczaj posiadają dość duży ster, umiejscowiony dużo bliżej osi, niż w przypadku woblera płytko pracującego. Dość często w sterze takiego modelu znaleźć możemy również oczko do mocowania przynęty, które pomaga w szybkim jej sprowadzeniu na pożądaną przez nas głębokość. Co więcej, dzięki niemu poprawia się też stabilność używanego sprzętu.

woblery-2

Ostatnią grupę stanowią z kolei woblery bardzo głęboko pracujące. Jest to grupa przeznaczona do tak zwanych zadań specjalnych, służącą do obławiania głębin. Takie modele charakteryzują się bardzo dużymi i szerokimi sterami, które w zasadzie zbiegają się z osią przynęty. Najczęściej służą natomiast łowieniu na terenie naprawdę głębokich jezior i największych rzecznych dołów. Dzięki nim możliwe jest  na przykład poszukiwanie okazowych szczupaków i sumów.

Rodzaje woblerów – pływalność i kolor

Ze względu na pływalność wyróżnia się z kolei woblery pływające, neutralne i tonące. Te pierwsze wypływają na powierzchnię wody w momencie, kiedy przestają pracować. Doskonale sprawdzają się więc w trudnych miejscach i połowie na rzekach. Drugie, a więc neutralne woblery tuż po zaprzestaniu zwijania, zatrzymują się w miejscu i prowokują. Bardzo powoli toną lub wypływają na powierzchnie, dlatego stanowią skuteczny sposób na szczupaki czy okonie. Z kolei tonące woblery są przynętami dalekosiężnymi i pracują nieco głębiej, niż ich poprzednicy.

Kolorystyka woblerów jest natomiast na tyle zróżnicowana, że opisanie każdej barwy i jej zastosowania jest praktycznie niemożliwe. Wyróżniając jednak woblery neutralne, jasne, ciemne i jaskrawe można dojść do pewnych wniosków. Te pierwsze ze względu na kolorystykę zbliżoną do kolorystyki organizmów wodnych, stanowią najczęstszy wybór wędkarzy. Jasne woblery, a więc białe perłowe czy srebrne sprawdzają się natomiast w wodzie o ograniczonej przejrzystości.

Na jej tle są bowiem dobrze widoczne, co pozwala je szybko zlokalizować. Ciemne, czyli czarne, brązowe lun ciemnoszare, to najlepszy wybór w przypadku przejrzystej wody i ryb dość ostrożnych. Z kolei jaskrawe woblery, choć rzadziej kupowane, stanowią warty uwagi dodatek, bo można traktować je, jako ostatnią szansę w trakcie połowów. Wzbudzają w rybach agresję, sprawdzając się w połowie choćby dużych szczupaków.

Na jaki wobler się zdecydować?

Jak widać, wybór woblera wcale nie jest taki prosty. Dobrze jest więc, kiedy sklep w który mamy zamiar się zaopatrzyć podobnie jak szczupak.pl proponuje nam szeroki wybór produktów. Tylko wtedy mamy bowiem pewność, że możemy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe okoliczności połowu. Niektóre modele wyposażone są nawet w grzechotkę, której dźwięki przykuwają uwagę krążących dookoła ryb. Inne łączą w sobie w sprytny sposób wszystkie powyższe elementy. Decyzja musi być więc dobrze przemyślana.