Browse By

Jak picie alkoholu wpływa na zachowanie?

Alkohol niezależnie do ilości czy częstotliwości wypijania ma wpływ na zachowanie człowieka. U osób, które raz na jakiś czas sięgają po trunki pojawia się euforia, rozluźnienie, odwaga w kontaktach międzyludzkich. Później występuje senność, zmęczenie i znużenie. Z kolei osoby, które systematycznie sięgają po wódkę, piwo lub inne trunki sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Alkohol wypijany w dużych ilościach i do tego często prowadzi do braku kontaktu z rzeczywistością oraz sprawia, że człowiek przestaje logicznie myśleć. To tylko niektóre skutki, a jest ich znacznie więcej. Sprawdź, jak alkohol wpływa na zachowanie.

Jak człowiek zachowuje się w stadium objawowym choroby alkoholowej?

Na początku choroby alkoholowej człowiek zaczyna częściej sięgać po różnego rodzaju trunki, ponieważ zauważa, że po tym czuje się lepiej i pomagają one zapomnieć o problemach dnia codziennego. Konkretna osoba jest po alkoholu zrelaksowana i ma większą pewność siebie. Bardzo dobrze odnajduje się w towarzystwie. Uchodzi za osobę otwartą. Wtedy jeszcze nikt nie zauważa najmniejszego problemu z uzależnieniem, ani nie przeczuwa nadchodzących kłopotów. W tym etapie rośnie także fascynacja alkoholem i wzrasta też tolerancja na picie. Człowiek zauważa, że może spożyć więcej alkoholu. Zaprezentowana faza może trwać nawet kilka lat.

Zachowanie po alkoholu w fazie zwiastunów

Kolejna faza choroby alkoholowej to tak zwany etap zwiastunów. Wówczas alkohol staje się coraz częstszym towarzyszem życia. Uzależniona osoba wypija trunki nie tylko w towarzystwie, ale także sięga po niego sama i pije w zaciszu własnego domu. Cechą charakterystyczną są luki w pamięci, czyli tak zwany efekt zerwanego filmu, co nie jest sporadyczne, a systematyczne. Wtedy właśnie pojawia się poczucie winy i pierwsze sygnały, że coś jest nie tak. Nadwyrężeniu ulegają też relacje rodzinne.

Jak zachowuje się człowiek po alkoholu, który znajduje się w fazie krytycznej?

Gdy błędne koło nie zostaje przerwane, człowiek uzależniony od alkoholu wkracza do fazy krytycznej, czyli ostrej. Zapomina o najważniejszych rzeczach i sprawach dnia codziennego. Nie odpiera dzieci ze szkoły i zaczyna zawodzić na każdym polu. Ten etap charakteryzuje się trwałą zmianą zachowania. Pojawia się agresja po alkoholu i urojenia. Człowiek traci kontrolę całkowicie i nie może już funkcjonować bez alkoholu.

Zachowanie człowieka po alkoholu w fazie przewlekłej

Ostatnia faza choroby alkoholowej to faza przewlekła. W tym etapie człowiek najpewniej zatracił wszystko, co było dla niego ważne i wszystko toczy się wokół alkoholu. Cechą wyróżniającą jest brak dbałości o higienę i inne sprawy. Co więcej, zauważa się też wyraźni spadek sprawności intelektualnej, a także fizycznej. Agresja po alkoholu jest na porządku dziennym. Ponadto występują też inne charakterystyczne objawy takie jak: psychoza alkoholowa, stany lękowe, depresja i zaburzenia świadomości. Taki człowiek nie potrafi już dobrze funkcjonować w środowisku i w społeczeństwie. Żyje na marginesie, ponieważ często dochodzi do rozpadów więzi rodzinnych. Bez pomocy i wsparcia alkoholik może też sięgać po alkohole niespożywcze.

alkohol

Warto także powiedzieć o tym, że wiele przestępstw i czynów przeciwko życiu oraz zdrowiu dokonują właśnie osoby po spożyciu alkoholu, a także ludzie będący w znacznym uzależnieniu. Statystyki pokazują, że alkoholicy odpowiedzialni są za 65% zabójstw, 54% uszkodzeń ciała czy 58% gwałtów. Służby policyjne alarmują, że osoby pod wpływem alkoholu odpowiadają za 20% wypadków drogowych. Należy pamiętać o tym, że alkohol wyjaławia człowieka i sprawia, że życie emocjonalne zostaje zupełnie rozregulowane. Na początku przygody z alkoholem pojawia się radość i rozluźnienie. Znika smutek, problemy, przygnębienie, złość, a w zamian pojawia się optymizm, szczęście i dobre samopoczucie. Dlatego człowiek coraz częściej zaczyna uciekać w alkohol właśnie, a to jest nie tylko złudne, ale przede wszystkim niszczące. Gdy człowiek przeoczy to, że podąża w niewłaściwym kierunku pojawi się uzależnienie, z którego nie jest łatwo wyjść!