Browse By

Jak wygląda lutowanie twarde?

Przemysł stale się rozwija, a to wszystko dzięki wdrażaniu coraz to nowszych technologii i rozwiązań do tej dziedziny gospodarki. Aktualnie w wielu procesach zachodzących w różnego rodzaju firmach przemysłowych i innych tego typu działalnościach, stosuje się nowoczesne technologie i metody, które wynaleziono dość niedawno, a obecnie są one praktycznie niezbędne w wielu sytuacjach. Jedną z takich metod, bez której obecnie przemysł nie mógłby funkcjonować, jest lutowanie twarde, czyli technika łączenia elementów metalowych za pomocą wysokiej temperatury oraz specjalnego spoiwa. Metoda ta ma zastosowanie w bardzo wielu różnych sytuacjach i z tego względu warto wiedzieć, czym dokładnie jest lutowanie twarde, do czego się je wykorzystuje, jak wygląda proces lutowania twardego oraz z czego wykonuje się luty przeznaczone do tej metody łączenia metali?

Czym jest lutowanie twarde?

Lutowanie to technika łączenia różnego rodzaju metali za pomocą wysokiej temperatury i specjalnego spoiwa. Metoda ta zazwyczaj kojarzy nam się z elektryką i elektroniką, gdzie jest ona często wykorzystywana. Trzeba jednak pamiętać, że w tej dziedzinie wykorzystuje się lutowanie miękkie, natomiast technika lutowania twardego to zupełnie coś innego.

Lutowanie twarde to technika łączenia metali, w której wykorzystuje się specjalistyczne luty twarde, których temperatura topnienia znacząco przekracza 450°C, a często sięga nawet okolic 1000°C. Są to więc znacznie większe temperatury niż w przypadku lutowania miękkiego, które stosuje się na przykład w elektronice czy elektryce. Lutowanie twarde to metoda wykorzystywana do łączenia znacznie większych elementów metalowych, które wymagają mocnego i szczelnego połączenia. W technice tej wykorzystuje się najczęściej palnik acetylenowo-tlenowy lub propanowo-tlenowy, które pozwalają uzyskać bardzo wysoką temperaturę, niezbędną do stopienia spoiwa i utworzenia połączenia między lutowanymi elementami. Prawidłowo wykonane połączenie charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, trwałością oraz szczelnością. Z tego też względu technika lutowania twardego jest obecnie tak często wykorzystywana w wielu różnych branżach przemysłowych.

Do czego wykorzystuje się lutowanie twarde?

Z racji tego, że technika lutowania twardego wymaga zastosowania bardzo wysokiej temperatury, jest ona bardzo uniwersalna, ponieważ może być wykorzystywana do łączenia wielu różnych metali. Najczęściej wykorzystuje się luty twarde do miedzi np. podczas budowy lub naprawy różnego rodzaju instalacji wodnych czy gazowych, stali węglowych, wolframowych, niklowych, chromowych, złota, srebra, brązu, mosiądzu, a nawet płytek z węglików spiekanych. Spoiwa utworzone w wyniku lutowania twardego są bardzo wytrzymałe i charakteryzują się dobrą odpornością na wysoką temperaturę roboczą, sięgającą nawet 200°C lub 300°C, w zależności od zastosowanego lutu twardego.

Jak wygląda proces lutowania twardego?

Proces lutowania twardego znacząco różni się od lutowania miękkiego, które zazwyczaj jest dość proste i mogą z niego korzystać nawet mało doświadczone osoby. W przypadku lutowania twardego niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, aby móc skorzystać z tej metody w sposób skuteczny i w pełni bezpieczny dla swojego zdrowia oraz zdrowia innych osób. Technika lutowania twardego jest znacznie niebezpieczniejsza od lutowania miękkiego, z racji tego, że wymaga zastosowania bardzo wysokiej temperatury i specjalistycznego sprzętu. Z tego względu przed zaczęciem lutowania należy zapoznać się dokładnie z wszelkimi zasadami BHP i zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

Sam proces lutowania twardego rozpoczyna się od odpowiedniego przygotowania elementów lutowanych, czyli oczyszczenia ich powierzchni. Następnym krokiem jest nałożenie specjalnego topnika na te elementy. Topnik nie jest jednak wymagany, gdy korzystamy z tak zwanych lutów otulonych, które posiadają w sobie topnik. Kolejny krok to rozgrzanie spoiwa oraz lutowanych elementów i utworzenie między nimi połączenia. Po lutowaniu warto również sprawdzić, czy utworzone połączenie jest prawidłowe i oczyścić je z ewentualnych zabrudzeń, czy zgorzeli.

lutowanie

Z czego wykonuje się luty do lutowania twardego?

Luty wykorzystywane do lutowania twardego, produkowane są z różnego rodzaju metali takich jak: srebro, mosiądz, miedź, czy też połączenie miedzi i fosforu. Oczywiście każdy z tych lutów może posiadać również różnego rodzaju domieszki innych pierwiastków, których zadaniem jest nadanie spoiwu odpowiednich właściwości. Tak duży wybór różnego rodzaju lutów sprawia, że w bardzo łatwy sposób można dobrać odpowiednie spoiwo do materiału, z jakiego stworzone są lutowane elementy i tym samym możemy wykorzystać np. luty twarde do miedzi.