Browse By

Jak myć rower elektryczny, aby go nie uszkodzić?

Mycie roweru elektrycznego jedynie na pozór jest skomplikowaną czynnością. Tymczasem okazuje się, że wystarczy kilka prostych kroków, by był on znów czysty i gotowy do dalszej jazdy. Jeszcze lepszą wiadomością jest to, że do wyczyszczenia go wcale nie są potrzebne drogie, specjalne środki. Jak zatem krok po kroku wyczyścić e-bike’a?

Najważniejsze kroki mycia roweru

  • Usuń baterię i wyświetlacz

W wielu miejscach możesz przeczytać o tym, że są to elementy zabezpieczone przed działaniem wody i do pewnego stopnia tak jest – nie ulegną one zepsuciu tylko dlatego, że przejedziesz raz przez kałużę. Każdy jednak wie, że elektronika i woda to złe połączenie, dlatego też za każdym razem, zanim zaczniesz czyścić rower, koniecznie wymontuj te elementy elektroniczne, które da się wymontować i zabezpiecz szczelnie te, których wyjąć się nie da. Jeśli przeniknie do nich odrobina wody, nie panikuj. Po prostu ostrożnie ją usuń i dokładnie osusz rower.

  • Przejdź do mycia

W myciu roweru najważniejszym krokiem jest oczywiście jego umycie, zatem podpowiadamy, jak to zrobić dobrze. Polej rower wodą – nie używaj myjki ciśnieniowej! Polewanie roweru wodą pod wysokim ciśnieniem może doprowadzić do uszkodzenia łożysk, a także przyczyni się do zmycia smaru z ważnych części roweru. W przypadku silnych zabrudzeń zostaw rower na kilka minut, by mogły one zmięknąć. Następnie przejdź do czyszczenia za pomocą szczotki, gąbki i upewnij się, że udało Ci się usunąć zabrudzenia z okolic suportu, dlatego że są one szczególnie narażone na gromadzenie się zanieczyszczeń.

  • Dokładnie osusz rower

Błędem jest pozostawianie roweru, by wysechł sam. Rowery klasyczne można kilkakrotnie podnieść i opuścić, lecz w przypadku elektrycznego pojazdu może to wymagać nieco większej siły. Szczególnie istotne jest wytarcie szmatką do sucha wszystkich ważniejszych podzespołów.

Rowery elektryczne

  • Nie zapomnij o natłuszczaniu

Zastosuj środek natłuszczający na elementach takich jak tylna przerzutka, zębatka, kaseta i łańcuch. Zapewnisz im w ten sposób płynne funkcjonowanie i ochronisz przed nadmiernym ścieraniem. Zwraca tutaj uwagę na to, by nie zabrudzić żadnej z powierzchni hamujących.

O czym pamiętać, czyszcząc rower elektryczny?

  • Elementy elektroniczne zakładaj dopiero po całkowitym osuszeniu pojazdu.
  • Niektóre elementy roweru przecieraj ściereczką po każdej przejażdżce. Zalicza się do nich m.in. amortyzatory, manetki czy też hamulce.
  • Regularnie dbaj o rower. Nie czekaj na szczególne okazje, lub na to, aż stanie się wyjątkowo zabrudzony. Regularne czyszczenie pomoże Ci stosować mniejszą ilość detergentów, a także może trwać znacznie krócej, niż wtedy, gdy będziesz zapominać o myciu.
  • Z powodzeniem możesz sięgać po biodegradowalne szampony do mycia rowerów. Z powodzeniem sprawdzą się one w przypadku zabrudzeń roweru, a do tego nie zaszkodzą one uszczelkom ochronnym.

Jak często myć rower elektryczny?

Była mowa o tym, by rower myć regularnie. Czy jednak zbyt częste czyszczenie mu nie zaszkodzi? Absolutnie nie, pod warunkiem, że zadbasz o wyjęcie i zabezpieczenie elementów elektronicznych. Szczególnie ważne jest wyczyszczenie roweru po powrocie znad morza. Wszystko to ze względu na wysoką zawartość soli, przyczyniającą się do szybszej korozji.

Nie zapominaj o swoim pojeździe również zimą!

Po zakończeniu sezonu dokładnie go umyj – według tych samych zasad co zawsze. Nie zapominaj również o dokładnym osuszeniu i nasmarowaniu najważniejszych elementów. Nie możesz pominąć również dopompowania kół i zadbania o odpowiednie warunki do przechowywania – powinno to być ciepłe i suche miejsce, w którym na rowerze nie osadzi się wilgoć. Zatroszcz się również o przykrycie go przepuszczającym powietrze materiałem.

Pielęgnacja roweru elektrycznego nie jest skomplikowana. Jedyne, o czym warto pamiętać, to przestrzeganie kilku ważnych zasad podczas mycia i konserwacji. Stosuj je, a będziesz cieszyć się sprawnym rowerem elektrycznym jeszcze przez bardzo długie lata!