Browse By

Ile kosztuje sprowadzanie aut z USA?

Zastanawiając się nad kupnem nowego samochodu, warto przemyśleć kwestię ściągnięcia pojazdu zza oceanu. Ten popularny trend okazuje być bardzo dochodowy, szczególnie, gdy zaczynamy grać o auta z wyższej półki. Jednak szukając samochodu, warto wybrać model, który produkowany jest aktualnie w Europie. Oryginalność w tej kwestii może okazać się później przykra w konsekwencjach. Ze względu na koszta ściągania wybranych części. Inną opcją będzie kupno zabytkowego pojazdu, tu nie ma sensu zastanawiać się nad dostępnością części. Zabytkowe pojazdy zawsze będą dobrej cenie i oczywiście w przypadku samochodów zabytkowych — im rzadszy okaz w Europie — tym więcej na nim zyskamy.

Jak możemy zamówić samochód?

Istnieje możliwość, by samodzielnie ruszyć do Stanów Zjednoczonych i zakupić tam wybrany przez nas model. Jest to jednak kosztowna opcja, która wymaga od nas otrzymania wizy oraz umiejętności szukania pojazdu na miejscu. Trudno jednak na własną rękę odnaleźć pojazd godny uwagi. Dlatego warto zdecydować się na pomoc pośrednika. Pośrednik znajdzie wybrany przez nas model samochodu, załatwi za nas wszystkie formalności i za kilkaset dolarów podstawi wybrany pojazd pod wskazany przez nas polski adres. Jest to opcja najwygodniejsza, w której nie musimy poświęcać dodatkowego czasu na poszukiwania i załatwianie dodatkowych formalności, a także rozeznawanie się w prawie międzynarodowym.

mężczyźni podpisujący umowę

Jakie pojazdy sprowadza się z USA?

Najekonomiczniejszą opcja jest sprowadzenie do Polski auta uszkodzonego. W Ameryce nie opłaca się naprawiać uszkodzonych samochodów, ponieważ ich naprawa na tamte warunki jest zbliżona do ceny pojazdu. W Polsce naprawy okazują się być znacznie bardziej opłacalne. Dlatego Amerykanie tak chętnie sprzedają Polakom samochodu w bardzo korzystnych cenach. W tym miejscu należy uważać na szczególną sytuację, w której auto przeszło kasację. Wówczas nie będziemy mogli w Polsce takiego pojazdu zarejestrować.

Jak dostarczyć pojazd do Europy?

Kiedy pojazd zostanie zakupiony w USA przewozimy go do portu. W tym przypadku korzysta się z usługi firmy wysyłkowej, która pojazd wstawia do kontenera i ładuje go na statek. Transport od miejsca zakupu do portu jest bardzo względny. Ponieważ zależy to nie tylko od wielkości pojazdu, ale też odległości w jakiej znajduje się on od portu. Tak więc cena może oscylować pomiędzy 150 a nawet 1200 dolarów. Podczas wyboru przewoźnika ze stanów do Europy mówi się o sumienności firm amerykańskich. Transport morski kosztuje od pół tysiąca do tysiąca dolarów. Rejs do portu niemieckiego Vremerhaven może trwać od 10 do 14 dni.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

By nie trafić na tak zwany bubel, który okaże się dla nas jedynie ogromem kosztów — należy zwrócić uwagę, czy zakupowany przez nas pojazd nie uległ kasacji. Taka informacja będzie wpisana w dowód rejestracyjny. Jeżeli okaże się, że pojazd uległ kasacji — zostanie on zakwalifikowany jako odpad. W Polsce wówczas grozi nam kata w wysokości 50 000 złotych za sprowadzenie odpadów. Taka też sytuacja może mieć miejsce, kiedy uszkodzenia pojazdu przekraczają 70 procent.

Koszta

Formalności z wyładowaniem kontenera wahają się od 380 do 450 euro. Transport z Niemiec do Polski to od 1200 do 1500 złotych. Opłata za viaToll to około 3000 złotych, odprawa celna potrwa około dwóch dni. W Niemczech cło wynosi 10 procent zaś VAT 19. Kwoty opłat cła i transportu mogą wydawać się wysokie, jednak po ich obliczeniu wraz z sumą wydaną na auto — wciąż będzie to mniej niż wydamy w Europie za ten sam model.