Browse By

Grill gazowy czy węglowy – który jest zdrowszy?

Grillowanie to z pewnością jedna z popularniejszych form spędzenia wolnego czasu czy to z rodziną, czy też ze znajomymi. Grill pozwala przyrządzić wiele ciekawych i smacznych dań, których często nie da się przygotować w domu, a nawet jeśli się to uda, to nie będą one miały tego charakterystycznego smaku i zapachu.

Dla wielu osób grillowanie to także pewnego rodzaju hobby i okazja do spotkania się z bliskimi osobami. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach dania z grilla mogą być niezdrowe dla naszego organizmu. Dyskusja najczęściej dotyczy grillów węglowych i gazowych oraz tego, który z nich jest zdrowszy. Warto więc wiedzieć, w jakie rozwiązanie lepiej zainwestować szukając grilla do swojego ogrodu.

Grill węglowy

Grill węglowy to z pewnością najpopularniejsza konstrukcja, która użytkowana jest już od bardzo długiego czasu i ma wielu zwolenników na całym świecie. Grille węglowe to niewielkie przenośne modele, większe grille ogrodowe czy nawet stacjonarne konstrukcje. Materiałem opałowym w tym przypadku jest węgiel, który nie zapewnia światła, ale daje wysoką temperaturę, która utrzymuje się bardzo długo, przez co tego typu konstrukcje znakomicie nadają się do przyrządzania różnych dań z grilla.

Zalety grilla węglowego

Do zalet grilla węglowego z pewnością można zaliczyć jego nieduże wymiary, niską wagę oraz niską cenę zarówno zakupu samego grilla, jak i jego użytkowania. W przypadku niewielkich konstrukcji ich cena może zaczynać się już od kilkudziesięciu złotych, a zakup węgla to zazwyczaj około 20 zł. Z tego względu jest to obecnie tak popularne rozwiązanie. Ponadto grill węglowy zapewnia także charakterystyczny klimat oraz smak i zapach przyrządzanych na nim potraw.

Grill gazowy

Grill gazowy to zdecydowanie bardziej nowoczesna i zaawansowana konstrukcja, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza, głównie ze względu na zalety, jakich ma zdecydowanie więcej niż grille węglowe. Grill gazowy najczęściej zasilany jest propanem lub mieszanką propanu i butanu, która jest znacznie łatwiej dostępna, tańsza, ale jej wadą jest to, że ma mniejszą wydajność przy niskich temperaturach. Z tego względu chcąc grillować przy niskich temperach, warto zainwestować z propan, który dużo lepiej radzi sobie w takich warunkach.

Zalety grilla gazowego

Grill gazowy to zdecydowanie droższa i bardziej zaawansowana konstrukcja niż grille węglowe, jednak ma ona sporo zalet, które sprawiają, że często jest dużo lepszym rozwiązaniem niż tradycyjny grill węglowy. Po pierwsze komfort użytkowania grilla gazowego jest dużo wyższy. Łatwiej jest zapanować nad temperaturą, rozpalenie grilla gazowego to dosłownie sekunda i dodatkowo jest to także dużo bezpieczniejsze rozwiązanie.

Ponadto grill gazowy daje także zdecydowanie większe możliwości w przyrządzaniu dań, a ponadto często charakteryzuje się wyższą jakością, trwałością i solidnością. Dzięki równomiernie rozłożonym palnikom zapewnia on także równomierną temperaturę, co jest bardzo przydatne w procesie grillowania.

Grill węglowy czy gazowy – która z tych konstrukcji jest zdrowsza?

Wiele osób stojąc przed zakupem grilla, zastanawia się, czy lepiej wybrać grill węglowy, czy gazowy. Każdy z nich ma inne zalety i może sprawdzić się w innych zastosowaniach, jednak warto pamiętać o najważniejszej sprawie, czyli zdrowiu. Użytkując grill węglowy, wykorzystuje się najczęściej brykiet lub węgiel drzewny. Są to bardzo wydajne i dość tanie materiały opałowe, jednak warto wiedzieć, że podczas ich spalania emitowane są różnego rodzaju szkodliwe substancje i związki. Dym, który generowany jest podczas spalania węgla, trafia bezpośrednio na przyrządzane na grillu jedzenie, przez co wchłania ono część tych szkodliwych substancji.

Jak pokazują badania, tradycyjny grill węglowy zasilany brykietem z węgla drzewnego może wydzielać nawet kilkanaście szkodliwych substancji. Pochodzą one zarówno ze spalającego się węgla jak i ze spalającego się tłuszczu, który wytapia się z jedzenie i skapuje na węgiel. Z tego względu znacznie zdrowszym rozwiązaniem jest grill gazowy, który nie emituje żadnych szkodliwych związków mogących negatywnie wpływać na nasze zdrowie.