Browse By

Fotowoltaika dla domów jednorodzinnych – dlaczego warto ją wybrać

Fotowoltaika to gorący temat ostatnich lat. Wiele osób zdecydowało się w tym czasie na zainwestowanie w tego typu instalację i już teraz produkują oni prąd na własny użytek. Obecnie okazuje się, że inwestowanie w fotowoltaikę jest jeszcze bardziej opłacalne, z racji stale rosnących cen energii elektrycznej.

Część osób nadal się waha i nie wie, czy aby na pewno tego typu instalacja jest w ich przypadku opłacalnym rozwiązaniem. Warto więc zapoznać się dokładnie z tematem, aby dowiedzieć się, dlaczego fotowoltaika jest tak korzystną inwestycją, szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych.

Ekologiczne źródło energii

Pierwszą najważniejszą kwestią jest to, że instalacje fotowoltaiczne dla domów jednorodzinnych produkują energię elektryczną w pełni ekologiczny sposób. Jest to możliwe dzięki temu, że ich działanie opiera się na odnawialnych źródłach energii, a w tym przypadku na słońcu i jego promieniowaniu. Ogniwa, z których składają się panele fotowoltaiczne, zaprojektowane są w taki sposób, aby generować energię w sytuacji, gdy zostaną one wystawione na działanie promieniowania słonecznego. Taki proces nie emituje dwutlenku węgla ani żadnych innych szkodliwych gazów czy związków do atmosfery. Ponadto słońce jest niewyczerpalnym źródłem energii, dzięki czemu instalacje fotowoltaiczne będą działać przez cały czas, do momentu aż nie ulegną zniszczeniu lub zużyciu z powodu starości. Zazwyczaj producenci udzielają na nie 25 – 30-letniej gwarancji, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby działały one znacznie dłużej. Dzięki temu jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, które dodatkowo pozwala zmniejszyć ilość osób korzystających z energii elektrycznej produkowanej przez elektrownie węglowe. W konsekwencji elektrownie te produkują mniej prądu i tym samym emisja szkodliwych gazów i związków jest skutecznie minimalizowana.

Obniżenie rachunków za energię elektryczną

Kolejną sporą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest oczywiście obniżenie rachunków za energię elektryczną. Rachunki za prąd w przypadku większości gospodarstw domowych są naprawdę bardzo duże. Obecnie rosnące ceny energii elektrycznej jeszcze bardziej zwiększają te kwoty. Z tego względu wiele osób decyduje się właśnie na inwestycję w fotowoltaikę i jest to bardzo dobre rozwiązanie. Kluczową sprawą jest w tym przypadku odpowiednie dobranie mocy instalacji, ponieważ jest ona zależna od zapotrzebowania energetycznego w danym gospodarstwie domowym. Moc instalacji powinna być dobrana tak, aby zapewniać odpowiednią ilość energii elektrycznej, ponieważ w takim przypadku może ona pracować w optymalny sposób i tym samym skutecznie obniżać rachunki za prąd. Szacuje się, że rachunki te mogą zmniejszyć się średnio o ponad 70%, a w niektórych przypadkach może to być znacznie więcej. Z tego powodu jest to tak opłacalne rozwiązanie, a rosnące ceny prądu jeszcze bardziej zachęcają do inwestycji.

System prosumencki

Sporą zaletą instalacji fotowoltaicznych jest również system prosumencki, który obowiązuje w związku z ich użytkowaniem. Jest to sposób rozliczania energii elektrycznej wyprodukowanej przez prywatne mikroinstalacje fotowoltaiczne. Prosument to osoba posiadająca taką instalację, która została podłączona do sieci energetyczne poprzez licznik dwukierunkowy. Dzięki temu cała nadwyżka energii, która zostanie wyprodukowania, trafia do sieci energetycznej. Obecnie obowiązuje jeszcze system, który pozwala na odebranie tej nadwyżki w późniejszym terminie, przy zachowaniu współczynnika odpustu 0.8 lub 0.7 w zależności od mocy mikroinstalacji. Od 1 kwietnia 2022 roku system ten się zmienia i nadwyżka energii będzie sprzedawana, za co prosument dostanie pieniądze, które będzie mógł wykorzystać na zakup energii z sieci lub zostaną mu one wypłacone, gdy ich nie wykorzysta w tym celu.

Zwiększenie wartości nieruchomości

Oprócz korzyści wynikających z samego użytkowania instalacji inwestowanie w fotowoltaikę pozwala również znacząco zwiększyć wartość danej nieruchomości. Jest to więc znakomity sposób na podniesienie jej ceny w sytuacji, gdy planujemy jej sprzedaż. Dom wyposażony w działającą instalację fotowoltaiczną z pewnością będzie się cieszył większym zainteresowaniem podczas sprzedaży, niż taki który jej nie posiada. Dla kupujących będzie to też sygnał, że dom jest ekologiczny i oszczędny, co jest sporą zaletą.