Browse By

Etapy naprawy układów hydraulicznych ciągników

Jednym z najważniejszych elementów ciągnika jest jego układ hydrauliczny, który odpowiada za wysuwanie się przednich ramion oraz unoszenie przedmiotów. Bez sprawności tego układu można powiedzieć, że ciągnik staje się tylko pojazdem do przemieszczenia się. Istnieje jednak kilka zasad, których należy przestrzegać podczas użytkowania pojazdu z takowym układem. Warto także zwrócić uwagę na sposób serwisowania i naprawy układów hydraulicznych.

Jak działa układ hydrauliczny?

Tego typu oprzyrządowanie opiera się na pracy w oleju o określonej temperaturze. Pompa hydrauliczna ma na celu wyprodukować odpowiednie ciśnienie, które pozwoli na pracę pozostałego osprzętu ciągnika jak np. ramion podnośnika. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ zapewnia szybką i zazwyczaj bezawaryjną pracę. Należy jednak pamiętać, aby prawidłowo użytkować ten układ, ponieważ może dojść do jego uszkodzenia. Najczęściej usterki występują w sytuacjach, w których użytkownik próbuje podnieść nadmierny ciężar. Dochodzi wtedy do zużycia pompy hydraulicznej oraz zwiększenia temperatury oleju, co w przypadku długotrwałej pracy może doprowadzić do jej zatarcia oraz awarii całego układu.

Jak dbać o hydraulikę w ciągniku?

Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność układu należy przestrzegać podstawowych zasad oraz ograniczeń, o których mówi producent. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń odnośnie użytkowania hydrauliki oraz regularnego serwisowania. Warto także dbać o czystość układu, ponieważ nadmierne zabrudzenia mogą doprowadzić do mechanicznych uszkodzeń np. pompy hydraulicznej.

Naprawa układów hydraulicznych ciągników

Ze względu na to, iż jest to jeden z najważniejszych elementów, który umożliwia pracę ciągnika, należy utrzymywać go w jak najlepszej kondycji. W przypadku wystąpienia usterek trzeba pamiętać, aby dokonywać ewentualnych wymian podzespołów tylko na oryginalne, pochodzące od producenta wraz z gwarancją. Zapewni to bezproblemowe działanie układu przez kolejne lata.

Naprawa układów hydraulicznych – co, jak i dlaczego?

Decydując się na naprawę układu hydraulicznego należy brać pod uwagę fakt, że może on generować znaczne koszty. Wynika to ze względu na najczęstszy przymus regeneracji pompy lub wymiany jej na całkowicie nową. Jest to jednak niezbędne do pracy ciągnika, ponieważ bez tego układu staje się praktycznie bezużytecznym pojazdem.

Warto decydować się na oddanie ciągnika do profesjonalnego serwisu zajmującego się serwisem układów hydraulicznych. Dzięki temu można mieć pewność, że usługa zostanie wykonana kompleksowo oraz z należytą starannością. Dodatkowo autoryzowane serwisy wykorzystują do napraw tylko i wyłącznie oryginalne części. Serwisowanie układu hydraulicznego w ciągnikach nie należy do najprostszych, ponieważ wymaga demontażu wielu części pobocznych aby dostać się do docelowej usterki.

W przypadku wystąpienia objawów uszkodzenia układu hydraulicznego należy bezwzględnie udać się do serwisu i zaprzestać użytkowania pojazdu, ponieważ można doprowadzić do sytuacji, w której uszkodzeniu ulegnie cały układ, a nie tylko poszczególna część.

Najczęstszymi objawami uszkodzeń jest „wycie” pompy hydraulicznej bądź brak mocy podczas podnoszenia towarów ramionami ciągnika.

Czy warto inwestować w naprawę?

Jeżeli koszty naprawy układu hydraulicznego nie przewyższają wartości ciągnika to zdecydowanie warto decydować się na jak najszybszą naprawę przy pomocy profesjonalnego serwisu. Zapewni to bardzo szybki powrót ciągnika do pracy. Zdecydowanie warto naprawiać układy hydrauliczne tylko w oparciu o oryginalne części zamienne oraz miejsca, w których takie zadania to tzw. chleb powszedni.

Dobrym posunięciem jest jednak dbałość o układ hydrauliczny podczas jego użytkowania. Należy pamiętać o regularnych wymianach oleju oraz przerwach, w przypadku kiedy ciągnik pracuje na najwyższych obrotach przez dłuższy czas. Najczęstszym problemem hydrauliki jest przegrzewanie się oleju i zatarcie pompy, która odpowiada za wytwarzanie odpowiedniego ciśnienia. Jej naprawa wiąże się z regeneracją, bądź wymianą elementu na całkowicie nowy. Dobrze jest także zwrócić uwagę na stan techniczny innych elementów oraz zadbać o czystość pojazdu, ponieważ każde zalegające zabrudzenia na elementach hydrauliki mogą doprowadzić do jej uszkodzenia. Jest to bardzo ważne, ponieważ ciągnik bez hydrauliki staje się niemalże bezużytecznym pojazdem. Będąc użytkownikiem tego typu maszyny warto więc dbać o jej stan oraz posiadać wiedzę na temat tego jak w prawidłowy sposób użytkować układ hydrauliczny.