Browse By

Sposoby na zwalczanie prusaków

Inwazja karaluchów lub prusaków w mieszkaniu nie jest przyjemna i choć z pozoru może wydawać się, że to wyłącznie obleśne ale nieszkodliwe robactwo, w rzeczywistości ich obecność może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt domowych. Prusaki przenoszą salmonellę, zarodniki pleśni, a ich odchody mogą powodować alergię, zwiększać ryzyko chorób żołądkowo-jelitowych i wielu innych problemów zdrowotnych. Według niektórych badań prusaki mogą być odpowiedzialne za przenoszenie gruźlicy, duru brzusznego, cholery czy WZW B. Ich pozbyciem się trzeba zająć się więc niezwłocznie, wykorzystując do tego wszystkie sprawdzone metody.

Czym są prusaki i kiedy pojawiają się w mieszkaniu?

Prusaki pojawiają się w mieszkaniach nie przez brak higieny domatorów, ale najczęściej z powodu pojawienia się ich w bloku mieszkalnym lub przez przyniesienie ich do domu z opakowaniami żywności, używanymi sprzętami kuchennymi, bagażem czy z restauracji. Z uwagi na to, że mnożą się naprawdę szybko, jak tylko zauważysz pierwsze oznaki prusaków w domu należy koniecznie się ich pozbyć. W ciągu dnia prawdopodobnie ich nie zauważysz, chyba że inwazja jest poważna.

W większości przypadków o problemie z prusakami dowiadujemy się po pozostawianych przez nie śladach lub wpadając na nie przypadkiem podczas nocnej wycieczki do kuchni – po zapaleniu światła będą uciekać ale przy odrobinie szczęścia możemy je zauważyć na oknach, umywalce, parapecie, blatach czy w pobliżu śmietnika i żywności.

Wśród najczęściej spotykanych śladów sugerujących problem z prusakami można spotkać m.in. stare wylinki owadów pojawiające się w pobliżu gniazd oraz złoża ich jaj, odchody robactwa przypominające drobno zmieloną kawę, widziane najczęściej na ścianie lub podłogach w postaci podłużnego, czarnego śladu, a także ślady żywienia się w postaci nadjedzonych owoców czy martwych osobników w pobliżu żywności i śmietników.

Jak zwalczać prusaki w domu?

Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na walkę z prusakami, choć najskuteczniejszą drogą wali z robactwem zawsze pozostanie profesjonalna dezynsekcja. Jeśli chcesz początkowo spróbować własnych sił w zwalczaniu inwazji prusaków w domu, poniżej przedstawiamy kilka metod które powinny znacząco zmniejszyć populację robaków i czasowo wyrzucić je z Twojego mieszkania.

Dokładnie posprzątaj wszystkie kąty. Prusaki żerują wyłącznie w nocy, przy zgaszonym świetle, najczęściej w kuchni – tam mogą znaleźć resztki pożywienia i swobodnie na nich żerować. W związku z tym pierwszym krokiem w walce z prusakami będzie dokładne posprzątanie wszystkich kątów w kuchni, uszczelnienie szpar i instalacji przez które mogą dostawać się do mieszkania, a także usunięcie wszystkich resztek pożywienia do których mogłyby się dostać. Należy pamiętać, że czyste płytki czy kuchenka nie stanowią dla nich przeszkody – prusaki z powodzeniem poruszają się po śliskich, pionowych powierzchniach.

Zastaw pułapkę piwną. Gdy wysprzątasz już mieszkanie, koniecznie zajmij się skupiskiem prusaków które może gnieździć się gdzieś w Twoim domu. Dobrym sposobem będzie ustawienie pułapki piwnej – namoczone w nim szmatki należy rozłożyć wieczorem w miejscach najczęściej odwiedzanych przez robactwo. Zawartość alkoholu szybko unieruchomi prusaki, które znalezione rano należy zalać wrzątkiem lub spalić dla pewności, że nie przeżyją. Dobrym pomysłem będzie też ustawienie miseczki z piwem, w której będą mogły się utopić. Procedurę powtarzaj codziennie i tak długo, aż żadne robaki nie pojawią się w pułapce. Alternatywą dla pułapek piwnych może być m.in. maść siarkowa, fusy z kawy umieszczone w słoiku, z którego owady nie będą mogły się wydostać, lub mieszanka cukru i kwasu borowego.

Kiedy warto wynająć profesjonalną firmę?

Domowe sposoby walki z robactwem bywają skuteczne, ale czasem nie wystarczają by pozbyć się robactwa na dobre. Jeśli problem pojawia się w mieszkaniu w bloku lub powraca pomimo podejmowanych działań, zatrudnienie profesjonalnej firmy wykonującej pełną dezynsekcję jest jedynym sposobem na całkowite pozbycie się prusaków z mieszkania i całego blokowiska. Korzystając z dostępnych środków chemicznych, metod zamgławiania i specjalnych żelów specjaliści są w stanie wyeliminować aktywne prusaki i ich jajka, zniszczyć gniazda i zapobiec nawrotowi plagi przez pozostawienie długotrwałych pułapek.

Warto pamiętać, że w przypadku mieszkań w blokach problem z prusakami powinien być zgłoszony do spółdzielni i rozwiązany wspólnie dla wszystkich mieszkańców – prusaki wyrzucone z jednego mieszkania pod wpływem dezynsekcji z dużym prawdopodobieństwem przeniosą się do sąsiada lub powrócą do Twojego domu, gdy okres działania środków owadobójczych minie.

Vector logoWybierz specjalistów od dezynsekcji Łódź – skorzystaj z oferty firmy Vector.

WWW: https://vector-uslugi.pl/
Telefon: 725 392 578
E-mail: uslugi.sprzatajace@onet.pl
Adres: Orzechowa 9/3, 94-205 Łódź (realizujemy działania również na terenie całej Polski)