Browse By

Dzień seniora w domu opieki – jak powinien wyglądać?

Podjęcie decyzji o tym, aby zacząć korzystać z profesjonalnych usług domu opieki dla osób starszy, nie jest łatwe. To bardzo poważna decyzja, nad którą warto dobrze się zastanowić przede wszystkim w kontekście wyboru idealnego ośrodka. Jak powinien wyglądać plan dnia seniora w domu opieki i jak wybrać dla niego idealne i bezpieczne miejsce, które zapewni mu komfort i odpowiednią opiekę oraz rozrywkę i możliwość rozwijania zainteresowań? Gdzie szukać naprawdę ciekawych ofert, aby mieć pewność, że osoba starsza będzie czuła się dobrze w nowym miejscu i będzie jej tam wygodnie? Sprawdź nasze porady, na co przede wszystkim należy zwracać uwagę podczas poszukiwania ośrodka dla seniorów.

Dobrze rozplanowany dzień to podstawa w domu opieki

Dobrze rozplanowany dzień w domu opieki jest niezwykle ważny. Dlatego też warto dobrze zapoznać się z tym, jak wygląda dzień seniora w placówce, nad którą się zastanawiacie. Bardzo ważne jest, aby wybrać starannie miejsce, w którym zachowany jest rytm dnia dopasowany do potrzeb indywidualnych pacjenta i do jego preferencji. Rutyna w przypadku osób starszych jest również bardzo istotna, ponieważ w pewnym wieku zdecydowanie większą wagę przywiązuje się do regularności zarówno przyjmowania leków, jak i innych zajęć w ciągu dnia, takich jak rozrywka czy posiłki oraz czas przeznaczony na sen. Dlatego też warto sprawdzić przed podjęciem decyzji, czy w danej placówce przywiązywana jest do tego odpowiednio duża waga.

Dobrze rozplanowany dzień dla seniora powinien być wypełniony nie tylko obowiązkami, ale także czasem na relaks i rozrywkę. W domu opieki znajduje się wiele osób w podobnym wieku oraz w podobnej sytuacji – dzięki temu seniorzy mogą zawierać między sobą przyjaźnie oraz wymieniać się różnymi spostrzeżeniami czy poleceniami spędzania czasu wolnego. W każdym domu opieki powinien być czas na to, aby seniorzy mieli okazję do przebywania w swoim towarzystwie oraz oddawania się ciekawym rozrywkom, które mogą działać na nich odstresowująco i będą dla nich wyczekiwanym momentem w ciągu dnia. Do takich rozrywek mogą należeć wspólne aktywności, na przykład ćwiczenia korekcyjne i wzmacniające, a także wspólne spacery, granie w gry planszowe czy też robienie na drutach, oglądanie programów telewizyjnych i wiele, wiele innych.

Postaw na sprawdzony i bezpieczny dom seniora 

Wybierając dom opieki dla seniorów, warto dobrze się rozeznać w opiniach o miejscu, na które chcecie się zdecydować. Decyzja ta powinna być także wspólna i oparta na wzajemnych odczuciach oraz preferencjach. Ważne jest bowiem, aby miejsce to zagwarantowało osobie starszej nie tylko opiekę na najwyższym poziomie oraz stuprocentowe bezpieczeństwo, ale także komfort i dobre samopoczucie na co dzień. Jeśli osoba starsza czuje się w danym miejscu nieswojo i nie chce tam przebywać, być może warto postawić na inną placówkę i sprawdzić, czy inne miejsce zapewni jej większy komfort oraz lepsze samopoczucie.

Jest to ważne, ponieważ znacznie może ułatwić zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu. Należy mieć na uwadze, że dom opieki będzie nowym miejscem do życia dla osoby starszej, dlatego też ważne jest nie tylko zapewnienie jej nie tylko regularnego podawania leków i posiłków oraz wygodnego miejsca do spania, bardzo istotny jest także komfort psychiczny. 

Poszukując idealnego domu opieki dla bliskiej osoby, warto bardzo dobrze zapoznać się z ofertą oraz sprawdzić, jakimi to miejsce cieszy się opiniami. Warto dobrze rozeznać się wśród znajomych, którzy korzystają z podobnych usług i poprosić o polecenia i opinię. Warto także sprawdzać informacje w tym zakresie online. Większość firm posiada obecnie swoje wizytówki w Google lub profile na Facebooku, gdzie można dodawać swoje opinie i oceny miejsca. Takie sekcje coraz częściej znajdują się także bezpośrednio na stronie ośrodków. Warto dobrze sprawdzić, jakie opinie dominują w danym przypadku i postawić na naprawdę sprawdzony ośrodek, który cieszy się renomą wśród dotychczasowych klientów i jest przez nich szczerze polecany. Pozwoli to znacznie ograniczyć ryzyko, że cokolwiek pójdzie nie tak i że wybrane miejsce okaże się niewypałem.