Browse By

Dokąd jeżdżą polskie autobusy? Jak wygląda wynajem

Faktem jest, że liczba regularnych tras, którymi możemy podróżować autobusem sukcesywnie maleje. Sytuacja ta spowodowana w głównej mierze jest wzrostem liczby posiadanych prywatnych pojazdów przez Polaków. Polskie PKSy muszą redukować etaty, a także ograniczać liczbę kursów, dla niektórych z nas nie ma to większego znaczenia, lecz wciąż są osoby, dla których przemieszczanie się np. ze swojej wsi do miasta autobusem to chleb powszedni.

♣   ♣   ♣

Wynajem busów na własne potrzeby

Właśnie na takich trasach można liczyć na to, że liczba zamykanych kursów nie będzie szybko maleć. Stosunkowo spora liczba mieszkańców wsi, którzy nie posiadają własnych samochodów, a muszą dojechać do pobliskiego miasta – na przykład do pracy, na zakupy bądź na wizytę lekarską sprawia, że trasy te stają się głównym elementem zarobku polskich przewoźników, którzy do swoich celów wykorzystują autokary. Największą część pasażerów stanowią uczniowie, którzy dojeżdżają do lokalnych szkół oraz osoby starsze, które nie posiadają aut. Młode osoby, które pracują i zarabiają zwykle podróżują własnym transportem. Z biegiem lat, kiedy coraz większa liczba osób będzie mogła pozwolić sobie na kupno auta, liczba tras będzie maleć, lecz w chwili obecnej nie trzeba martwić się brak dojazdu.

wynajem autokaru Warszawa

Kierowcy autokarów proszeni na start

Nieco inaczej wygląda sytuacja w podróżach międzymiastowych. W tym wypadku coraz szybciej obniżana jest liczba regularnych kursów, zwłaszcza jeśli przez dłuższy okres przewoźnik odnotowuje małe zainteresowanie na konkretną podróż. Duże miasta wciąż mogą pochwalić się sporą liczbą pasażerów – tutaj znów główną część stanowią osoby uczące się, lecz w tym przypadku są to studenci. Polskie PKSy stopniowo pokonywane są przez duże prywatne firmy, które dzięki niskim cenom przyciągnęły do siebie rzesze klientów, jednym z nich może być znany wszystkim Polski Bus. Ta irlandzka spółka jest w posiadaniu dziesiątek szybkich i pojemnych dwupiętrowych autobusów, które od rana do nocy przewożą setki pasażerów na dłuższych trasach, np. z Wrocławia do Warszawy, lub z Krakowa do Łodzi. Warto zauważyć, że ceny biletów w tej spółce powoli drożeją, dlatego można spodziewać się wielkiego powrotu państwowych spółek.

 

♣   ♣   ♣

Prywatne firmy w mniejszych miastach nie mają się jednak tak źle – firma Bogdanek oferująca wynajem autokarów w Warszawie wybierana jest głównie przez większe, zorganizowane grupy podróżujących. Większa liczba osób z pewnością może liczyć na zniżki, zaś firma świadcząca takie usługi sprawnie i bezpiecznie na pewno przyciągnie do siebie w przyszłości większą liczbę pasażerów. Bogdanek świadczy swoje usługi w bardzo niskich cenach, co na pewno ma istotne znaczenie w przypadku  wyboru najlepszej usługi na wycieczki szkolne czy przewożenie gości weselnych.