3 sposoby na dofinansowanie firmy transportowej
Założenie własnej działalności gospodarczej w branży transportowej to dla wielu osób ich zawodowy cel. Jak się jednak okazuje, zadanie to nie jest takie proste, jak się może początkowo wydawać.
Konieczne jest wypełnienie dużej ilości formalności oraz zadbanie o każdą kwestię w należyty sposób. Ponadto z założeniem firmy często wiążą się także spore koszty, na co w szczególności młode osoby nie mogą sobie pozwolić.
Jest jednak rozwiązanie, które w znaczący sposób może pomóc finansowo przyszłym przedsiębiorcom. Są nim różnego rodzaju dofinansowania, najczęściej w formie bezzwrotnych dotacji, którą zapewnia urząd pracy, samorząd lub Unia Europejska. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przedsiębiorca bardzo szybko może dostać pieniądze, z których od razu może zacząć korzystać, co jest znacznym ułatwieniem szczególnie na początku rozwoju nowo założonej firmy.
Dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy
Osoby planujące założenie własnej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności najczęściej starają się o uzyskanie dofinansowania z urzędu pracy. Jest to z pewnością najpopularniejszą formą wsparcia, głównie z tego powodu, że dostępna jest dla każdego początkującego przedsiębiorcy, który spełni szereg niezbędnych warunków.
- Posiadanie statusu osoby bezrobotnej, co uzyskuje się po zarejestrowaniu w Powiatowym Urzędzie pracy jako osoba niepozostająca aktualnie w zatrudnieniu lub statusu Absolwenta Centrum Integracji Społecznej, lub Absolwenta Klubu Integracji Społecznej.
- O dotacje nie mogą ubiegać się studenci z wyjątkiem osób studiujących zaocznie.
- Osoba starająca się o dofinansowane nie może w okresie co najmniej 12 miesięcy od momentu składania wniosku prowadzić działalności gospodarczej.
- Dotacje nie są przyznawane również bezrobotnym, którzy w okresie ostatnich 12 miesięcy przed złożeniem wniosku odmówili bez uzasadnienia przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego.
- Bezrobotny nie może mieć na swoim koncie w okresie ostatnich 2 lat przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
- Dotacji nie otrzyma osoba, która w tym samym czasie złożyła wniosek w innym urzędzie lub otrzymała już wcześniej bezzwrotne środki na rozpoczęcie działalności.
Aby uzyskać dotację należy złożyć wniosek wraz ze wszystkimi niezbędnymi dokumentami. Okres rozpatrywania wniosku trwa zazwyczaj do miesiąca. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku niezbędne jest jeszcze podpisanie umowy z urzędem oraz poręczycielami.
Jeśli wszystkie formalności zostaną wypełnione, pieniądze trafiają w ciągu kilku dni na konto. Wysokość dotacji to maksymalnie sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jednak rzeczywista kwota jest najczęściej trochę niższa, a jej wysokość zależy od danego urzędu.
Dofinansowanie z UE
Dotacje z UE na rozpoczęcie działalności gospodarczej skierowane są głównie do młodych osób, które mają pomysł na własny biznes i chcą założyć firmę, ale potrzebują do tego celu wsparcia finansowego.
Dofinansowanie z UE przeznaczone jest dla osób, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i są bezrobotne, a także dla osób, które ukończyły 30 lat i nie pracują. Najczęściej na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą liczyć bezrobotne kobiety, osoby po 45 roku życia, osoby trwale bezrobotne, niepełnosprawne lub z bardzo niskim wykształceniem.
Projekty unijne realizowane są bardzo często przez prywatne firmy, które wygrały konkurs na ich realizację. Aby uzyskać dotacje z UE należy przystąpić do takiego projektu, złożyć odpowiedni wniosek, stworzyć biznesplan, a także posiadać określoną kwotę jako wkład własny. Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza, że z wnioskodawcą zostanie zawarta umowa o dofinansowanie rozpoczęcia działalności, która określa zasady, na jakich zostały przyznane środki.
Gdzie szukać pomocy w celu uzyskania dofinansowania?
Dla wielu osób szukanie odpowiedniej formy dofinansowania i dalsze ubieganie się o jego uzyskanie może być dość skomplikowanym i trudnym procesem. Z tego względu warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia dla firm transportowych.
Korzystając z takich usług, oferowanych przez specjalistów, większość formalności wykonają za nas fachowcy z doświadczeniem i dodatkowo zadbają oni o to, aby wiosek oraz wszelkie dokumenty były przygotowane w prawidłowy sposób. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych opóźnień oraz zwiększymy swoją szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku.