Browse By

Dobry psychoterapeuta – co to znaczy, jak znaleźć, po czym poznać

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

W dzisiejszych czasach, problemy dotyczące natury psychicznej ma coraz więcej osób. Wciąż otwierają się nowe, prywatne gabinety i poradnie psychologiczne, zarówno w większych, jak i w mniejszych miastach. Ze względu na stale rozrastający się problem związany z zaburzeniami psychicznymi, zapotrzebowanie na usługi dobrych psychologów ciągle rośnie.
Jednak znalezienie właściwego specjalisty, nie zawsze jest łatwą sprawą. Psychoterapeuta ma za zadanie wysłuchać nas na każdej wizycie, poznać nasze stanowisko w obecnej, trudnej dla nas sytuacji oraz zaproponować najlepsze rozwiązanie. Oprócz tego, terapeuta musi zapewnić nam wsparcie psychiczne oraz komfort podczas wizyt.

Uczęszczanie na psychoterapię jest trudnym (i często wstydliwym) doświadczeniem, zwłaszcza dla osób, które po raz pierwszy rozpoczynają terapię. Tym bardziej, wybór specjalisty musi być trafny. Psychika ludzka jest słaba, a w przypadku jakiegokolwiek problemu, jesteśmy o wiele bardziej podatni na to, co się dzieje wokół nas. Psychoterapeuta nie może nas więc ‘odstraszyć’, ale zachęcić do regularnych wizyt.

Po czym poznać dobrego psychologa?

Dobry psychoterapeuta, oprócz rzetelnego prowadzenia terapii psychologicznych, musi mieć za cel dobro każdego ze swoich pacjentów. Psycholog jest osoba, która świetnie zna się na ludzkim umyśle, jego pracy oraz sposobach myślenia. Dodatkowo, specjalista jest również w stanie powiązać ze sobą nasze obecne reakcje i przeszłe, często traumatyczne zdarzenia.
Naprawdę dobry psychoterapeuta, będzie wiedział przede wszystkim, że do pacjentów z problemami psychicznymi należy mieć właściwe podejście. Każdy, kto ma problem na tyle poważny, by rozpocząć terapię, może być w przysłowiowej rozsypce. Osoby z depresją, cierpiące na stany lękowe lub nerwicowe, są o wiele bardziej podatne na niezrozumienie lub znany zarzut ‘wyolbrzymiania’. Dobry psychoterapeuta musi być oparciem dla pacjenta. Ciepłe podejście i chęć niesienia pomocy, to dwie podstawowe cechy, jakie powinien posiadać specjalista. Pacjenci, w wielu przypadkach, są pełni obaw przed pierwszą wizytą lub przed powrotem na terapię. Dodatkowo, ich stan psychiczny nie pozwala normalnie funkcjonować, przez co szukają pomocy u psychoterapeuty.
Warto również dodać, że dobry psychoterapeuta będzie ceniony i popularny przede wszystkim w swoim mieście. W Internecie, na specjalnych stronach poświęconych ocenom lekarzy, będą panowały same pochlebne opinie i wysokie oceny.

Rodzaje psychoterapii

Istnieje wiele rodzajów psychoterapii, na jakie możemy się zdecydować. Bardzo często jednak, typ terapii dobiera psychoterapeuta. Dużo bowiem zależy od stanu pacjenta, od natężenia problemu oraz czasu, od jakiego problem istnieje. Psychoterapeuta może również wraz z pacjentem uzgodnić, w jaki sposób będą odbywały się spotkania. Dla wielu osób, które po raz pierwszy będą uczęszczać na taką terapię, jest to szczególnie ważna kwestia.
Spośród najbardziej znanych i najczęściej stosowanych rodzajów psychoterapii, można wyróżnić terapię:

  • Indywidualną,
  • Grupową,
  • Rodzinną,
  • Dzieci,
  • Dla osób uzależnionych.

Kidy konieczna jest psychoterapia?

Każdy pacjent może uczęszczać na sesję z terapeutą z różnych powodów. Mogą to być lżejsze lub cięższe schorzenia oraz choroby psychiczne, takie jak:

  • Depresja,
  • Stany lękowe,
  • Zaburzenia nerwicowe,
  • Schizofrenia,
  • Przeżycie traumy,
  • Stres pourazowy.

Wiele jest chorób, które bardzo utrudniają życie. Regularne uczęszczanie na terapię z psychologiem, to najczęściej jedyny sposób na pokonanie lub złagodzenie objawów chorób. Jednak wiele osób decyduje się na rozpoczęcie terapii, w przypadku prywatnych problemów. Brak wiary w siebie, samoakceptacji, niska samoocena i poczucie własnej wartości, to tylko niektóre z pozostałych powodów.
W każdym przypadku, będziemy mogli liczyć na pomoc dobrego psychoterapeuty. Specjalista, który zna się najlepiej na reakcjach ludzkich, działaniu mózgu oraz przyczynach powstawania konkretnych problemów i chorób, jest jedyną osobą, która w pełni nas zrozumie. Warto również pamiętać o tym, iż psychoterapeuta jest jedyną osobą, której możemy powiedzieć wszystkie sekrety oraz najbardziej wstydliwe i męczące sprawy dotyczące naszego życia.