Co leczą neurochirurdzy?
Neurochirurgia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem operacyjnym chorób związanych z układem nerwowym. Zajmuje się ona badaniem mózgowia, rdzenia kręgowego, nerwów obwodowych, układu naczyniowego, a także ich struktury oraz budowy. Obecnie w każdym mieście możemy skorzystać z pomocy neurochirurgów. Kiedy warto się do niej zgłosić ?
Leczeniem jakich dolegliwości zajmują się neurochirurdzy?
Neurochirurdzy zajmują się zarówno diagnostyką jak i leczeniem chorób ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego zarówno u dzieci jak i dorosłych. Specjaliści neurochirurgii prowadzą leczenie nowotworów opon mózgowych, niezłośliwych nowotworów mózgu oraz części centralnego systemu nerwowego, a także padaczki, tętniaków naczyń mózgowych, wszelkich chorób krążenia mózgowego oraz zniekształceń mięśniowo-kostnych w obrębie czaszki, twarzy i kręgosłupa. Z usług neurochirurgów korzystają jednak najczęściej osoby, które przeżyły uraz nerwów np. na przedramionach lub podudziach, doznały powierzchniowego urazy szyi, urazów nerwów lub doznały złamań kręgosłupa.
Zabiegi neurochirurgiczne
Specjaliści neurochirurg bardzo często wykonują różnego rodzaju zabiegi neurochirurgiczne, do których najczęściej zaliczana jest ostrzykiwanie nerwów, stawów i okołostawowych kręgosłupa, zabiegi termolezji stawów i nerwów obwodowych, zabiegi stabilizacyjne kręgosłupa, operacje odbarczająca kręgosłup bądź zabiegi wertebroplastyki, stentoplastyki i kyfoplastyki.
Leczenie neurochirurgiczne bardzo często polega również na wykonaniu małoinwazyjnych zabiegów na przykład nakłuć za pomocą endoskopu. Przeważnie tego typu łatwe do przeprowadzenia zabiegi przynoszą natychmiastową ulgę pacjentowi, a wykorzystanie odpowiednich technik i narzędzi pozwala na powrót do codziennych obowiązków już po dokonanej ingerencji. W zależności od sytuacji danego pacjenta niekiedy zachodzi konieczność wykonania bardziej skomplikowanych operacji na przykład kręgosłupa, mózgu czy nerwów obwodowych.
Niekiedy konieczne jest również przeprowadzenie wysokospecjalistycznych działań takich jak wszczepienie symulatorów przeciwbólowych bądź zabiegi wewnątrznaczyniowe, które są operacjami o wysokim ryzyku jednak często są jednym rozwiązaniem umożliwiającym poprawę jakość życia danej osoby. Neurochirurdzy zajmują się także pomocą osobom po wypadkach gdzie również często zachodzi potrzeba przeprowadzenia skomplikowanych operacji oraz zabiegów.
Każdy ingerencja chirurgiczna poprzedzona jest szeregiem badań diagnostycznych, których celem jest dokładne określenie stanu zdrowia pacjenta oraz dobranie odpowiednich metod leczenia.
Jak informuje klinika KCM z Wrocławia: Do celów diagnostycznych najczęściej stosuje się tomografię komputerową, rezonans magnetycznym tomografię pozytonowa oraz magnetoencefalografia.
Najczęściej stosowaną metodą diagnostyki jest wykonanie rezonansu wykonanie rezonansu magnetycznego oraz tomografii komputerowej. Rezonans magnetyczny jest metodą nieinwazyjną, która umożliwia uzyskanie obrazu wnętrza ciała o wysokiej częstotliwości. Metoda ta jest całkowicie bezpieczna gdyż nie stosuje się podczas jej przeprowadzenia promieniowania rentgenowskiego.
Równie popularnym sposobem na zdiagnozowanie schorzenia i określenie stanu zdrowia pacjenta jest tomografia komputerowa, dzięki której możliwe jest otrzymywanie przekrojów części ciała. Dzięki przeprowadzonej diagnostyce z wykorzystaniem nowoczesnych technologii lekarz jest w stanie szybko dokonać właściwej oceny stanu danego pacjenta oraz może zalecić kolejne kroki w celu wyeliminowania danego problemu.
Przed każdym zabiegiem bądź operacją pacjent zostaje dokładnie poinformowany o chorobie, wyglądzie i istocie zabiegu oraz ewentualnych zagrożeniach bądź powikłaniach. Przed dokonaniem ingerencji chirurgicznej wykonywana jest dokładna diagnostyka, która zawiera określenie m.in. grupy krwi, poziom mocznika i kreatyniny, dokładną morfologię, poziom elektrolitów, a także EKG oraz zdjęcia rentgenowskie. W zależności od indywidualnych potrzeb poszczególnych pacjentów niekiedy konieczne jest wykonanie innych dodatkowych badań.
Kiedy należy zgłosić się do neurochirurga?
Do neurochirurga kierowane są wszystkie osoby po przybyciu wypadków, w które mogłyby spowodować uszkodzenie kręgosłupa, rdzenia kręgowego bądź nerwowy ośrodkowych i obwodowych. Dzięki dogłębnej diagnostyce możliwe jest określenie stanu zdrowia oraz rokowań nawet w ciężkich przypadkach. Do specjalisty może zgłosić się również każda osoba, która pomimo stosowania dotychczasowego leczenia i przestrzegania zaleceń lekarzy nie odczuła poprawy stanu zdrowia. Bardzo często okazuje się, że dotychczasowo wprowadzone leczenie było nieskuteczne ze względu na inne źródło pochodzenia problemów. Koniecznie należy zgłosić się do neurochirurga w momencie gdy odczuwamy bóle kręgosłupa, głowy, kończyn, którym dodatkowo towarzyszą niedowłady bądź uczucie drętwienia czy pieczenia w danych częściach ciała. Bardzo często konsultacja z neurochirurgiem pomaga wyeliminować konkretne choroby lub umożliwia wprowadzenie leczenia bądź rehabilitacji, która szybko przynosi pierwsze rezultaty.