Browse By

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe na podczerwień?

Jak w przypadku każdego rodzaju systemu grzewczego, ogrzewanie podłogowe lub sufitowe na podczerwień może mieć różną cenę oraz koszt eksploatacji.

Jakie są kryteria od których może zależeć cena takiego ogrzewania? Otóż – istnieją podstawowe aspekty, które bezpośrednio wpływają na cenę takiego ogrzewania.

Są to przede wszystkim:

  • Typ obiektu, na którym montowane jest ogrzewanie – dom, mieszkanie, lokal użytkowy, hala itp. Różne są potrzeby mieszkańców i pracownik fabryk.
  • Wielkość obiektu – każde pomieszczenie jest brane pod uwagę osobno. Nawet jeśli jedna część mieszkania/ hali nie będzie ogrzewana (np. przedpokój lub magazyn), również należy wziąć go pod uwagę przy ustalaniu kosztorysu.
  • Rodzaj i jakość izolacji ciepła w ścianach i na dachu, grubość izolacji do gruntu,
  • Typ okien (PCV, drewniane).
  • Rodzaj drzwi wejściowych.
  • Rodzaj podłóg – kafelki, panele itp.
  • Wysokość budynku i ilość pięter.

Warto również poruszyć kwestię energooszczędności. Jeśli nasz dom/ mieszkanie jest energooszczędne, koszt użytkowania będzie zupełnie różny.

Wiele osób w dzisiejszych czasach szczególną uwagę zwraca na zapewnienie sobie jak najniższych kosztów, jakie wiążą się z eksploatacją energii. System grzewczy na podczerwień uzupełnia straty cieplne budynku. Jeżeli zaprogramowana wcześniej temperatura spada, ogrzewanie włącza się na kilka minut, podnosi temperaturę do wymaganego poziomu i wyłącza się.

ogrzewanie podłogowe na podczerwień

Dla domów ogrzewanych podczerwienią najlepszym źródłem CWU jest powietrzna pompa ciepła lub przepływowy ogrzewacz wody. Jeżeli do systemu ogrzewania zainstaluje się dodatkowo fotowoltaikę, to koszt ogrzewania drastycznie spadnie.

Fotowoltaika opłaca się tylko wtedy, gdy wyprodukowana energie zostanie w pełni zużyta.

Przykładowe koszty ogrzewania podłogowego

W zależności od wielkości i rodzaju domu, od jego izolacji oraz od liczby pomieszczeń, które są ogrzewane w ten sposób, koszt użytkowania może być różny. Poniżej przedstawiamy przykładowe koszty, które obejmują roczne lub miesięczne używanie ogrzewania podłogowego na podczerwień.

  • Ogrzewanie domu mającego wielkość 160m2 , który ogrzewany jest bez garażu oraz pomieszczenia gospodarczego, może wynieść nas od około 200 do około 620 złotych miesięcznie, w zależności od miesiąca sezonu grzewczego. Za cały sezon grzewczy, czyli za 7 miesięcy, koszt takiego ogrzewania będzie nieco niższy niż 3000 złotych. Można więc powiedzieć, że jest to cena roczna – sezon grzewczy zaczyna się wraz z początkiem października, a kończy wraz z końcem marca. Od kwietnia do września, bardzo rzadko stosuje się ogrzewanie.
  • Dom o powierzchni 100m2 , jest o wiele tańszy w utrzymaniu, jeśli chodzi o użytkowanie ogrzewania podłogowego na podczerwień. W zależności od temperatur jakie panują we wrześniu i w kwietniu, sezon grzewczy może nastąpić szybciej i/lub zakończyć się nieco później. Z tego względu, ceny ogrzewania mogą być różne. W przypadku, gdy sezon jest krótszy, koszta miesięcznej eksploatacji ogrzewania waha się od 120 do 240 złotych. Daje nam to niecałe 1000 złotych za cały sezon. Warto pamiętać, że o kosztach ogrzewania decyduje głównie zapotrzebowanie cieplne budynku. Domu niskoenergetyczne są tańsze w utrzymaniu od domów budowlanych według standardowych projektów.
  • Jeśli powierzchnia domu wynosi 300m2 , za jego ogrzewanie zapłacimy więcej. W konkretnych miesiącach, koszt użytkowania może wynosić od niecałych 200 złotych do 700. Wiadomo, iż w grudniu i w styczniu zima może być najsroższa, przez co cena za te miesiące będzie o wiele wyższa.

Porównanie z innymi systemami grzewczymi

Ogrzewanie domu za pomocą podczerwieni, która znajduje się pod podłogą lub w suficie, jest jednym z najbardziej opłacalnych systemów. Jego trwałość sięga aż 50 lat.

Ogrzewanie-podłogowe-Enerbau

Tak prezentuje się system ogrzewania podłogowego na podczerwień przed wykończeniem.

Każde pomieszczenie ma osobny termostat regulujący temperaturę. Cały system nie wymaga serwisu i jest bezobsługowy. Poza tym, ogrzewanie na podczerwień jest ekologiczne, ponieważ nie emituje spalin i dwutlenku węgla.

Warto wyszczególnić koszty eksploatacji innych rodzajów ogrzewania. We wszystkich typach ogrzewania uwzględniono również ogrzewanie wody ciepłej (tak jak powyżej).

  • Gaz – jest to wciąż najpopularniejszy sposób na ogrzewanie naszych domów. Łatwe w instalacji i przede wszystkim znane rozwiązanie, może być jednak o wiele droższe w utrzymaniu. Roczny koszt za ogrzewanie gazem, może nas wynieść od 6 do ponad 10 tysięcy złotych, w zależności od rodzaju kotła, jaki jest stosowany.
  • Olej opałowy – roczny koszt użytkowania oleju może nas wynieść od 4 do ponad 6 tysięcy złotych.
  • Drewno opałowe – jest to w miarę tani sposób na ogrzewanie, jednak bardzo czasochłonny i wymagający. Ogrzewanie za pomocą tej metody jest tylko trochę droższe od ogrzewania podłogowego – 1900 – 2400 zł.
  • Ogrzewanie tradycyjne – w tym przypadku, ceny mogą się bardzo wahać. W zależności od rodzaju budynku, jego wielkości i zastosowanych rodzajów izolacji, koszt roczny wynosi od 2 do ponad 6,5 tysiąca złotych. Pamiętać należy również o tym, że tradycyjne ogrzewanie łączy się z regularną wymianą kotłów, serwisem, kosztami energii elektrycznej, kominiarza oraz dodatkową opłatą za licznik w przypadku ogrzewania gazowego. Do tych wszystkich kosztów dochodzą jeszcze awarie oraz wymiana uszkodzonych części. Niestety kupujących takie ogrzewanie często nie informuje się o ukrytych kosztach, a podaje się tylko przewidywane, często zaniżone zużycie nośnika energii.